ENG
A A A
 luty 2020 
„Gerard Wilk. Tancerz” – premiera książki Zofii Rudnickiej

„Gerard Wilk. Tancerz” – premiera książki Zofii Rudnickiej

10 września 2019

W najbliższy czwartek, 12 września, swoją premierę będzie miała książka Zofii Rudnickiej o Gerardzie Wilku, wydana przez Wydawnictwo Krytyki Politycznej. Jej bohater był gwiazdą Teatru Wielkiego w Warszawie, ale tańczył też w rozrywkowych programach telewizyjnych. Pojawił się w filmach Andrzeja Wajdy i Stanisława Barei, bywał fotomodelem Barbary Hoff. Uwielbiany przez kobiety i mężczyzn. U szczytu kariery wyemigrował z Polski, by wejść na taneczny Olimp i znaleźć się w zespole Maurice’a Béjarta. Z Baletem XX wieku zwiedził cały świat.

 

Gerard Wilk, jeden z najwybitniejszych polskich tancerzy, miał wszystko: urodę, talent, uznanie i popularność.

 

Przyjaciółka i partnerka sceniczna Wilka, Zofia Rudnicka, przypomina tancerza i otaczający go świat. Odwiedzamy modne miejsca Warszawy lat 60. XX wieku, poznajemy ważne osoby, a potem wyruszamy w podróż po Europie. Odwiedzamy gejowskie kluby w Brukseli i zwiedzamy Paryż. Autorka do wspomnień zaprasza rodzinę, znajomych, współpracowników. Rozmawia z kochankami Wilka, odwiedza jego ostatniego partnera, wyszukuje unikatowe zdjęcia.

 

 

23 września o godz. 18.00 odbędzie się premiera książki w Teatrze Wielkim. Rozmowę z autorką poprowadzi Maciej Ulewicz. Fragmenty książki przeczyta Maria Pakulnis.

 

O AUTORCE

 

Zofia Rudnicka – tancerka, choreografka, wykładowczyni kompozycji tańca. Całą karierę baletową związana z Teatrem Wielkim w Warszawie. Współpracowała z telewizją i teatrem, stworzyła choreografię do kilkudziesięciu oper, operetek, musicali, sztuk teatralnych i filmów, w tym kultowej Akademii Pana Kleksa i Teatru Telewizji Pamiętnik pani Hanki (reż. Borys Lankosz). Bywała aktorką (w słynnym Kabarecie Olgi Lipińskiej) i prezentowała modę (u Barbary Hoff). Laureatka „Złotej Maski” za balet Rudolf Valentino z muzyką Krzesimira Dębskiego, Nagrody Choreograficznej im. Jana Kiepury 2010 za Taniec godzin w operze Gioconda Amilcare Ponchiellego, a także dorocznej nagrody Stowarzyszenia Autorów ZAiKS (2013).

 

DANE KSIĄŻKI

 

Tytuł: Gerard Wilk. Tancerz

Autorzy: Zofia Rudnicka

ISBN 978-83-66232-27-3

Kategoria: taniec, sztuka, PRL

Gatunek: biografia

Seria wydawnicza: Seria Biograficzna

Projekt okładki: Marcin Hernas | tessera.org.pl

Okładka: twarda

Format: 142 x 205 mm

Liczba stronic: 336

Wydawnictwo Krytyki Politycznej

Miejsce i data wydania: Warszawa 2018

Cena: 44,90 zł

 

 

 

Książka objęta jest patronatem medialnym magazynu „Vogue”.

Blurby do książki napisali Maria Szabłowska oraz Mateusz Damięcki.

 

INFORMACJA DLA UŻYTKOWNIKÓW SERWISU
Przed przystąpieniem do użytkowania Serwisu www.taniecpolska.pl operator Serwisu poleca zapoznanie się z Polityką Prywatności Serwisu.
Operator Serwisu poleca w szczególności zapoznanie się z postanowieniami Polityki Prywatności Serwisu w zakresie: Zapoznanie się z Polityką Prywatności Serwisu pozwoli wszystkim Użytkownikom na korzystanie z Serwisu zgodnie z obowiązującymi przepisami prawnymi oraz własną wolą wyrażoną w odpowiednich zgodach.
Operator Serwisu jest gotów odpowiedzieć na ewentualne pytania w sprawie wykonywania Polityki Prywatności Serwisu.
Nie pokazuj więcej tego powiadomienia