ENG
A A A
 sierpień 2019 

Warszawa/Niepodległe: Marta Ziółek/TERAZ POLIŻ „Zjazd tajny” – działanie performatywne z okazji setnej rocznicy wywalczenia przez polski praw wyborczych

28 listopada 2018 | godz. 19:00 | Warszawa: Muzeum Sztuki Nowoczesnej, ul. Pańska 3.

Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie zaprasza na performans Zjazd tajny w choreografii i reżyserii Marty Ziółek, realizowany wspólnie z artystkami grupy artystycznej TERAZ POLIŻ. Pokaz odbędzie się jako wydarzenie towarzyszące wystawie Niepodległe. Kobiety a dyskurs narodowy. Zjazd tajny wpisuje się w tradycję tajnych zjazdów, które od 1891 roku cyklicznie jednoczyły niezwykle zróżnicowany ruch kobiet z trzech zaborów. Na zjeździe z 1906 roku swój głośny tekst Uwagi o etycznych zadaniach ruchu kobiecego przeczytała Zofia Nałkowska: jej hasło „chcemy całego życia!” stało się wtedy kultowe. Zjazd tajny z 2018 roku to już krąg kobiet, w którym odbijają się fragmenty źródłowych tekstów historycznych, odłamki współczesnych narracji emancypacyjnych i praktyk ruchowych, a magicznym obiektem predysponującym do mówienia i działania staje się kij budujący konotacje ze sztukami walki, magią i seksualnością.

Kina w Polsce/Bolshoi Ballet Live 2018-2019: „Don Kichot” – chor. Aleksiej Fadejeczew wg Mariusa Petipy i Aleksandra Gorskiego (retransmisja)

28 listopada 2018 | godz. 20:30 | Gorlice: Kino Kolory

Dystrybutor filmowy nazywowkinach.pl zaprasza do kin w Polsce na retransmisję baletu komicznego Don Kichot z Teatru Bolszoj w Moskwie. Balet w trzech aktach, w choreografii Aleksieja Fadejczewa, do muzyki Ludwiga Minkusa to druga pozycja tegorocznego sezonu transmisji baletowych z Teatru Bolszoj. Balet ten niemal nie schodzi ze sceny Teatru Bolszoj od swej premiery w 1869 roku, w coraz to nowszych wersjach choreograficznych i reżyserskich. Niedawno swoją wersję wznowił – w nowych kostiumach i dekoracjach – Aleksiej Fadejeczew. W rolę pełnej temperamentu Kitri wcieli się pierwsza solistka Jekaterina Krysanowa. Jako sprytny cyrulik Basilio partnerować jej będzie pierwszy solista Siemion Czudin.

« poprzednia12następna »
INFORMACJA DLA UŻYTKOWNIKÓW SERWISU
Przed przystąpieniem do użytkowania Serwisu www.taniecpolska.pl operator Serwisu poleca zapoznanie się z Polityką Prywatności Serwisu.
Operator Serwisu poleca w szczególności zapoznanie się z postanowieniami Polityki Prywatności Serwisu w zakresie: Zapoznanie się z Polityką Prywatności Serwisu pozwoli wszystkim Użytkownikom na korzystanie z Serwisu zgodnie z obowiązującymi przepisami prawnymi oraz własną wolą wyrażoną w odpowiednich zgodach.
Operator Serwisu jest gotów odpowiedzieć na ewentualne pytania w sprawie wykonywania Polityki Prywatności Serwisu.
Nie pokazuj więcej tego powiadomienia