Stowarzyszenie Inicjatyw Twórczych „MOMENTUM” z Wrocławia zaprasza do udziału w IX CYRKULACJACH – Wrocławskim Festiwalu Ruchu. Festiwal jest otwarty dla wszystkich – ma na celu przełamanie stereotypów, dotyczących tańca. Udowadnia, że taniec to nie rzecz „do nauczenia”, ale przede wszystkim „do wydobycia”. Zgodnie z tą ideą we wspólnych warsztatach mogą uczestniczyć zarówno doświadczeni tancerze, jak i zupełni amatorzy. Oprócz stałego programu ścieżek twórczych (cyklu autorskich zajęć dla stałej grupy) i lekcji otwartych (zajęć z różnych technik i metod pracy otwartych codziennie dla nowych uczestników), w ofercie znajdują się również laboratoria, poranne rozruchy, wieczorne rozciągania (nowość) oraz wydarzenia towarzyszące (jamy, spektakle) – skierowane zarówno do wszystkich uczestników Festiwalu, jak i publiczności zewnętrznej. Formuła ta umożliwia więc uczestnictwo na różnych poziomach. W tym roku organizatorzy swoją ofertę także dla mam/rodziców z dziećmi, w ramach platformy „Planet Kids”.
Wrocław: IX CYRKULACJE – Wrocławski Festiwal Ruchu
28 kwietnia 2018 - 2 maja 2018 | Wrocław: Instytut im. Jerzego Grotowskiego, Studio na Grobli, ul. Na Grobli 30/32.
Warszawa/Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski: Wystawa zbiorowa „Inne tańce”
28 kwietnia 2018 - 23 września 2018 | Warszawa: Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski, ul. Jazdów 2.
Inne tańce to wystawa zbiorowa o jednym z najważniejszych zjawisk nowej sztuki w Polsce ostatnich lat: o śmiałych eksperymentach twórców tańca, teatru, performansu, sztuk wizualnych oraz muzyki eksperymentalnej, które ułożyły się w fenomen określany jako zwrot performatywny. Zostaną na niej zaprezentowaneprace ponad dwudziestu artystek i artystów, m.in. Chóru Kobiet, Krzysztofa Garbaczewskiego, Anety Grzeszykowskiej, Komuny//Warszawa, Konrada Smoleńskiego, Aleksandry Wasilkowskiej, Wojtka Ziemilskiego i Marty Ziółek.
Wrocław: Opera Wrocławska – Sergiusz Prokofiew „Romeo i Julia” – reż. i chor. Jacek Tyski
29 kwietnia 2018 | godz. 18:00 | Opera Wrocławska | Wrocław
Historia tragicznej miłości jest jednym z najczęściej podejmowanych tematów w świecie opery i baletu. Balet Sergiusza Prokofiewa należy dziś do klasyki gatunku. Muzyka plasuje to dzieło na progu nowoczesności, dając możliwość przeróżnych opracowań. Jego premiera miała miejsce na krótko przed wybuchem II wojny światowej, w grudniu 1938 roku. Polska publiczność po raz pierwszy baletową adaptację dramatu Williama Szekspira zobaczyła dopiero w maju 1954 roku, na scenie Opery Państwowej w Warszawie. Romeo i Julia to swoisty sprawdzian dojrzałości artystycznej choreografa. Po ośmiu latach od ostatniej premiery Romeo i Julia Prokofiewa powraca na deski Opery Wrocławskiej w choreografii znakomitego polskiego tancerza i choreografa Jacka Tyskiego, który w obecnym sezonie jest choreografem-rezydentem Opery Wrocławskiej.