ENG
A A A
 grudzień 2019 

Poznań/Teatr Wielki w Poznaniu: „Trojan ” – chor. Viktor Davydiuk, muz. Gabriel Kaczmarek

9 listopada 2018 | godz. 11:00 | Teatr Wielki im. Stanisława Moniuszki | 61-701 Poznań

Realizatorzy Trojana mierzą się z mitem od wieków kształtującym postrzeganie wojny jako walki honorowej. Wśród losów heroicznego Odyseusza, Parysa, Agamemnona, Hektora czy Heleny nie znajdziemy tym razem bohaterów. Koń trojański to wirus, który pcha ludzkość ku wiecznej potrzebie rywalizacji i tworzenia konfliktów zbrojnych. Baletowa premiera w Teatrze Wielkim w Poznaniu odwraca zawarte w micie znaczenia – deheroizuje wojnę. Analizując sytuację geopolityczną, realizatorzy nie zgadzają się z tym, jak prezentowane są w tej postaci historii – ilość ofiar zamordowanych na polach bitew wojny trojańskiej nie tworzy z wojownika bohatera. A ci, którzy nie biorą udziału w bezpośredniej walce również nie mają czystych rąk. Choreografia została przygotowana przez Viktora Davidiuka, solistę Teatru Wielkiego w Poznaniu, z którym współpracuje również jako asystent choreografa – ostatnio przy takich produkcjach jak Legenda Bałtyku, Feliksa Nowowiejskiego, Macbeth Giuseppe Verdiego czy Jenůfa Leoša Janáčka. W 2017 roku jego choreografia do Pór roku Haydna była prezentowana w ramach Brigitta Festival w Tallinie.

Dąbrowa Górnicza: Ogólnokształcąca Szkoła Baletowa im. Ludomira Różyckiego w Bytomiu „Polska – moja Ojczyzna”

9 listopada 2018 | godz. 11:00 | Dąbrowa Górnicza: Pałac Kultury Zagłębia, Plac Wolności 1

Stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości jest okazją do świętowania wydarzeń z przeszłości, ale również zachętą do budowania wspólnej przyszłości. W ramach realizacji projektu „Niepodległa” na Śląsku odbędzie się cykl koncertów związanych z polską kulturą, głównie taneczną, w formie spektaklu muzyczno-baletowego o charakterze edukacyjnym z narracją historyczno-literacką. Organizatorami, pomysłodawcami i twórcacmi projektu są Ogólnokształcąca Szkoła Baletowa w Bytomiu w porozumieniu ze  Stowarzyszeniem Pro-arte, we współpracy z różnego typu śląskimi instytucjami kultury: Bytomskim Teatrem Tańca i Ruchu ROZBARK, Pałacem Kultury Zagłębia w Dąbrowie Górniczej, Młodzieżowym Domem Kultury BATORY w Chorzowie, Teatrem Śląskim im. Staniasłwa Wyspiańskiego w Katowicach – Scena w Galerii oraz Regionalnym Instytutem Kultury. W ramach projektu odbędą się cztery prezentacje na scenach czterech miast Śląska, tj. Bytomia, Chorzowa, Dąbrowy Górniczej i Katowic.

 

 

Podczas spektaklu zostanie zaprezentowanych pięć tańców narodowych, wskazując, że taniec narodowy jest nośnikiem kultury polskiej na przestrzeni wieków, umożliwiającym przetrwanie polskości w okresie zaborów. Poprzez tańce śląskie ukazana zostanie także kultura regionu. Projekt ma na celu budowanie wśród odbiorców świadomości związanej z kultywowaniem polskości w czasach zaborów przez wielkich kompozytorów epoki romantyzmu, Fryderyka Chopina oraz Stanisława Moniuszki.

Radomsko/Teatr Polska: Wrocławski Teatr Pantomimy „Pustka. Pustynia. Nic.” – reż. Leszek Bzdyl

9 listopada 2018 | godz. 18:00 | Radomsko: Miejski Ośrodek Kultury, ul. Brzeźnicka 5

W ramach programu „TEATR POLSKA” odbędzie się przedstawienie Pustka. Pustynia. Nic w reżyserii Leszka Bzdyla. Spektakl powstał z wariacji na temat Dzienników Witolda Gombrowicza.

 

Pustka. Pustynia. Nic. jest próbą przełożenia formy i tematów, które frapowały autora Dzienników, na język pantomimy. Jest ciosem w językowe konteksty i uwikłania w twórczości Witolda Gombrowicza; jest skandalem i profanacją, próbą zagubienia człowieka w drugim, trzecim i czwartym człowieku. Niech wije się jeden przed drugim, niech klęka, niech nie ma wyjścia i drogi ucieczki.

« poprzednia1234następna »
INFORMACJA DLA UŻYTKOWNIKÓW SERWISU
Przed przystąpieniem do użytkowania Serwisu www.taniecpolska.pl operator Serwisu poleca zapoznanie się z Polityką Prywatności Serwisu.
Operator Serwisu poleca w szczególności zapoznanie się z postanowieniami Polityki Prywatności Serwisu w zakresie: Zapoznanie się z Polityką Prywatności Serwisu pozwoli wszystkim Użytkownikom na korzystanie z Serwisu zgodnie z obowiązującymi przepisami prawnymi oraz własną wolą wyrażoną w odpowiednich zgodach.
Operator Serwisu jest gotów odpowiedzieć na ewentualne pytania w sprawie wykonywania Polityki Prywatności Serwisu.
Nie pokazuj więcej tego powiadomienia