ENG
A A A
 styczeń 2019 

Karol Urbański

choreograf | tancerz | pedagog

Karol Urbański – tancerz, choreograf, pedagog. Od września 2012 pełni funkcję kierownika baletu Opery na Zamku w Szczecinie.

 

Ukończył Państwową Szkołę Baletową w Łodzi i filozofię na Uniwersytecie Warszawskim. Jeszcze podczas szkoły związał się z Teatrem Wielkim w Łodzi, w którym przepracował jako tancerz i solista dziewięć lat, z dwuletnią przerwą, podczas której odbywał służbę wojskową w Centralnym Zespole Artystycznym Wojska Polskiego. Od 1991 r. związany z baletem Teatru Wielkiego – Opery Narodowej. W latach 1995-1997 tańczył w Norweskim Balecie Narodowym. Występował w choreografiach Matsa Eka, Birgit Cullberg, Krzysztofa Pastora, Emila Wesołowskiego,  W 1997 roku ponownie podjął pracę jako solista w balecie Opery Narodowej. W zespole tym pracował do 2010 roku. Uczył w szkołach baletowych w Łodzi i Warszawie. Obecnie współpracuje jako nauczyciel tańca klasycznego i współczesnego z grupami profesjonalnymi i nieprofesjonalnymi w kraju i zagranicą, prowadząc warsztaty i projekty. W 2007 roku założył ze Zbigniewem Czapskim Fundację „Centrum Tańca Współczesnego". W roku 2008 odbył trzymiesięczny staż w Centrum Tańca Współczesnego „The Place" w Londynie.

 

Był jednym z koordynatorów programowych I Kongresu Tańca w Warszawie (2011). Wykłada na kierunku taniec w Wyższej Szkole Umiejętności w Kielcach. W latach 2010-2012 specjalista do spraw reorientacji zawodowej tancerzy w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej.

 

Jako choreograf tworzył spektakle m.in. w Teatrze Wielkim-Operze Narodowej (m.in. Creations, Requiem dla wydrążonych ludzi) i Kieleckim Teatrze Tańca . 19 listopada 2011 roku na scenie Opery Nova w Bydgoszczy miała miejsce premiera Snu nocy letniej w jego choreografii.

instytucje

bibliografia

spektakle

 
INFORMACJA DLA UŻYTKOWNIKÓW SERWISU
Przed przystąpieniem do użytkowania Serwisu www.taniecpolska.pl operator Serwisu poleca zapoznanie się z Polityką Prywatności Serwisu.
Operator Serwisu poleca w szczególności zapoznanie się z postanowieniami Polityki Prywatności Serwisu w zakresie: Zapoznanie się z Polityką Prywatności Serwisu pozwoli wszystkim Użytkownikom na korzystanie z Serwisu zgodnie z obowiązującymi przepisami prawnymi oraz własną wolą wyrażoną w odpowiednich zgodach.
Operator Serwisu jest gotów odpowiedzieć na ewentualne pytania w sprawie wykonywania Polityki Prywatności Serwisu.
Nie pokazuj więcej tego powiadomienia