ENG
A A A
 listopad 2019 
Fot. Justyna Mielniczuk.

Dagmara Dryl

tancerka | pedagog

Dagmara Dryl – solistka Polskiego Baletu Narodowego. Ukończyła Ogólnokształcącą Szkołę Baletowa im. Romana Turczynowicza w Warszawie. W 1999 zdobyła III Nagrodę w kategorii seniorów XI Ogólnopolskiego Konkursu Tańca w Gdańsku. W 2000 i 2004 roku była stypendystką Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Jest także studiów Pedagogiki baletowej na Uniwersytecie Muzycznym im. Fryderyka Chopina (2008).

 

Od razu po szkole baletowej została zaangażowana do zespołu baletowego Teatru Wielkiego – Opery Narodowej (od 2009 Polski Balet Narodowy), początkowo jako tancerka zespołu. W 2006 roku otrzymała stanowisko koryfejki, a w 2007 – solistki.  Jest wykonawczynią szeregu głównych partii w baletach klasycznych jak: Nikita i Cień 2. i 3. w Bajaderze, Klara i Królowa Kwiatów w Dziadku do orzechów, Florina i Wróżka Brylantów w Śpiącej królewnie, Przyjaciółka księcia w Jeziorze łabędzim, Wróżka Wiosny i Wróżka Jesieni w Kopciuszku. Znakomicie prezentuje się także w choreografiach demi-klasycznych i współczesnych, przede wszystkim jako: Izolda w Tristanie Krzysztofa Pastora, Kitty w Annie Kareninie Alexeia Ratmansky’ego, Młoda kobieta w Święcie wiosny Maurice’a Bejarta, Serafin współczesny w Sześciu skrzydłach aniołów Jacka Przybyłowicza. Z powodzeniem tańczyła też partie solowe w: wieczorze baletowym Jiříego Kyliána, Alpha Kryonia XE i III Symfonii Pieśni Żałosnych Przybyłowicza, w Kurcie Weillu i In Light and Shadow Pastora, Pocałunkach Wesołowskiego, Butterflies in the Stomach Bondary, Donnie Tyskiego.

 

Od 2008 roku pracuje także w Ogólnokształcącej Szkole Baletowej im. Romana Turczynowicza jako nauczyciel tańca klasycznego

 

instytucje

bibliografia

 

spektakle

 
INFORMACJA DLA UŻYTKOWNIKÓW SERWISU
Przed przystąpieniem do użytkowania Serwisu www.taniecpolska.pl operator Serwisu poleca zapoznanie się z Polityką Prywatności Serwisu.
Operator Serwisu poleca w szczególności zapoznanie się z postanowieniami Polityki Prywatności Serwisu w zakresie: Zapoznanie się z Polityką Prywatności Serwisu pozwoli wszystkim Użytkownikom na korzystanie z Serwisu zgodnie z obowiązującymi przepisami prawnymi oraz własną wolą wyrażoną w odpowiednich zgodach.
Operator Serwisu jest gotów odpowiedzieć na ewentualne pytania w sprawie wykonywania Polityki Prywatności Serwisu.
Nie pokazuj więcej tego powiadomienia