ENG
A A A
 lipiec 2019 
Fot. Sebastian Góra.

Aleksandra Bożek-Muszyńska

tancerka | choreografka | pedagog

Aleksandra Bożek-Muszyńska – tancerka, choreografka.

 

W latach 1991-2001 była tancerką w Formacji Tańca Nowoczesnego „Klips” w Jastrzębiu Zdroju. W latach 2001-2004 była adeptką i tancerką Kieleckiego Teatru Tańca. Ukończyła Instruktorski Kurs Kwalifikacyjny Tańca Współczesnego organizowany przez Nowohuckie Centrum Kultury w Krakowie (dyplom w 2008 roku). Współpracowała z grupami TTW „Navras” i „Wahadło” z Rybnika oraz „Hoplaaa” z Krakowa. Od 2007 roku jest członkinią Teatru Tańca Mufmi prowadzonego przez Annę Piotrowską. Brała udział w wielu spektaklach i projektach tej formacji, m.in. Mufmi – spicz; Usługi płatne, czyli cała Polska plecie dzieciom; Puste miejsca; Z góry na dół; Bóg 8 dnia; Mufmi profilaktycznie; Przesunięcie; R.O.Z.G.R.Y.W.K.A;, Czekając trawnika oraz Fall(ing) cei(ling), które miało prezentację m.in. podczas Polskiej Platformy Tańca 2010 i Warszawskiej Sceny Tańca 2011. Z Mufmi występowała podczas wielu wydarzeń w stolicy i w miastach całej Polski (m.in. Bytom, Chorzów, Poznań, Konin).  

 

Realizuje również autorskie choreografie, wśród nich przede wszystkim prace solowe dla siebie i zaproszonych twórców, a także duety. Swoje spektakle pokazywała m.in. w ramach polskich eliminacji węgierskiego konkursu choreograficznego Solo&Duo Dance Festival w Warszawie. Jej solo Dystans zostało zakwalifikowane do finału Solo&Duo w Budapeszcie (2008), w tym samym roku było także pokazywane podczas eliminacji do Das Beste Deutche Solo w Lipsku. Rok wcześniej za etiudę Dystans artystka zajęła III miejsce w Kategorii „Taniec” w konkursie stypendialnym  programu „Dolina Kreatywna”. W 2010 roku Dystans zdobył  I nagroda w kategorii „Miniatura Taneczna” podczas XI Ogólnopolskich Konfrontacjach Tańca Współczesnego w Koninie.

 

Kolejna praca Bożek-Muszyńskiej, In brief uczestniczyła w polskich eliminacjach Solo&Duo w 2009 roku i została wybrana do prezentacji w finale konkursu w Budapeszcie (2010), a w 2013 została wyróżniona I i II nagrodą w Konkursie Choreograficznym 3...2...1...TANIEC, organizowanym przez Krakowski Teatr Tańca.

 

W roku w 2011 wspólna choreografia Bożek-Muszyńskiej i Aleksandry Zdunek brała udział w finału Solo&Duo Festival w Budapeszcie (Przaśny – choreografia i wykonanie A.Bożek-Muszyńska i A.Zdunek), rok później w finale tego samego konkursu zaprezentowana została solowa choreografia Bożek-Muszyńskiej przygotowana dla Aleksandry Holesz (Just go), natomiast w 2013 obie artystki pokazały w Budapeszcie duet Do you...?

 

Uczestniczyła również w You KANT Dance– eksperymencie filozoficzno-tanecznym, prezentowanym na zakończenie Warszawskiej Sceny Tańca 2013 (projektu Fundacji Ciało/Umysł).W tym samym roku przygotowała choreografię do spektaklu Free.dom, realizowanego wspólnie z kompozytorem, Michałem Mackiewiczem. Współorganizotem wydarzenia był Instytut Muzyki i Tańca (Program zamówień kompozytorsko-choreograficznych „Agon” , premiera – 15 czerwca.2013, Fundacja Elektrowni Rybnik).

 

W 2013  roku brała udział w projekcie „La Mecedora Dialog Warszawa” (Centrum w Ruchu), podczas którego premierę miało najnowsze  solo  artystki I know №.Thing.Praca ta zdobyłanagrodę w kategorii „Best Solo” podczas Solo Duo Dance Festival 2014 w Budapeszcie., została również zakwalifikowana do głównej części Konkursu Choreograficznego 3...2...1...TANIEC 2014 w Krakowie (finał 22 lutego 2014).

 

instytucje

bibliografia

spektakle

 
INFORMACJA DLA UŻYTKOWNIKÓW SERWISU
Przed przystąpieniem do użytkowania Serwisu www.taniecpolska.pl operator Serwisu poleca zapoznanie się z Polityką Prywatności Serwisu.
Operator Serwisu poleca w szczególności zapoznanie się z postanowieniami Polityki Prywatności Serwisu w zakresie: Zapoznanie się z Polityką Prywatności Serwisu pozwoli wszystkim Użytkownikom na korzystanie z Serwisu zgodnie z obowiązującymi przepisami prawnymi oraz własną wolą wyrażoną w odpowiednich zgodach.
Operator Serwisu jest gotów odpowiedzieć na ewentualne pytania w sprawie wykonywania Polityki Prywatności Serwisu.
Nie pokazuj więcej tego powiadomienia