ENG
A A A
 wrzesień 2019 
Fot. Artur Grabowski.

Jagoda Ignaczak

historyk tańca

Jagoda Ignaczak –  teatrolog, historyk tańca. Ukończyła filologię polską i Podyplomowe Studia Wiedzy o Teatrze, Filmie i Telewizji na Uniwersytecie Łódzkim oraz Podyplomowe Studia Menadżerów Kultury na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu.

 

W latach 1987-1997 pracowała jako starszy asystent  w Zakładzie Dramatu i Teatru Instytutu Teorii Literatury, Teatru i Filmu na Uniwersytecie Łódzkim. Prowadziła wówczas pionierskie w strukturze uniwersyteckiej, wykłady i konwersatoria z historii tańca. W latach 1989 – 2016 była  kierownikiem literackim i rzecznikiem prasowym  Polskiego  Teatru Tańca pod dyr. Ewy Wycichowskiej. Do 2016 była  również konsultantem programowym Międzynarodowych Warsztatów Tańca Współczesnego i Międzynarodowego Festiwalu Teatrów Tańca – Dancing Poznań. Jednocześnie kontynuuje  pracę wykładowcy akademickiego. Współpracowała z Uniwersytetem im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, Wyższą Szkołą Humanistyki i Dziennikarstwa w Poznaniu oraz Wyższą Szkołą Umiejętności Społecznych w Poznaniu. Jest jednym z inicjatorów powstania Podyplomowych Studiów Teorii Tańca na UMFC w Warszawie. Z tą uczelnią i AWF w Poznaniu związana jest obecnie. Prowadzi również gościnne wykłady w ośrodkach  edukacyjnych niemal w całym kraju. Specjalizuje się w historii tańca XX i XXI wieku. Była wieloletnim konsultantem i recenzentem Centralnej Komisji Egzaminacyjnej z przedmiotu „Wiedza o tańcu”.

 

Ma na koncie liczne publikacje dotyczące tańca i teatru m.in. w „Pamiętniku Teatralnym”, „Tańcu”, „Teatrze”, „Didaskaliach”, „Więzi” i „Theatre in Poland /Le Theatre en Pologne”. Redagowała hasła z zakresu sztuki tańca dla Encyklopedia Britannica.

Jest autorem tekstów i redaktorem albumów historycznych: „XX lat Polskiego Teatru Tańca – Baletu Poznańskiego” (Poznań 1993), „Polski Teatr Tańca – Balet Poznański 1973-1998. Jubileusz XXV-lecia” (Poznań 1998), „Ruch i myśl”, Wydawnictwo jubileuszowe 35-lecia Polskiego Teatru Tańca (Poznań 2008) „Pod prąd do źródła”, Album jubileuszowy, 40-lecie Polskiego Teatru Tańca (Poznań 2013), cyklu wydawniczego „XL. Polski Teatr Tańca wczoraj i dziś” ( Poznań 2013/2014) oraz redaktorem materiałów pokonferencyjnych: „Improwizacja w tańcu jako metoda pracy twórczej i terapeutycznej” (Poznań 2003).

 

Zredagowała kilkuset programów do spektakli Polskiego Teatru Tańca, Cullberg Ballet, Grand Théâtre de Genève,, Międzynarodowego Festiwalu Teatrów Tańca w Poznaniu i in. W latach 2008-2016 była opiekunem redakcyjnym gazety „Pulse Dance”.

 

Należy do zespołu redakcyjnego Słownika tańca XX i XXI wieku. Obecnie, jako stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pracuje nad monografią prof. Ewy Wycichowskiej.

 

instytucje

 

bibliografia

spektakle

 
INFORMACJA DLA UŻYTKOWNIKÓW SERWISU
Przed przystąpieniem do użytkowania Serwisu www.taniecpolska.pl operator Serwisu poleca zapoznanie się z Polityką Prywatności Serwisu.
Operator Serwisu poleca w szczególności zapoznanie się z postanowieniami Polityki Prywatności Serwisu w zakresie: Zapoznanie się z Polityką Prywatności Serwisu pozwoli wszystkim Użytkownikom na korzystanie z Serwisu zgodnie z obowiązującymi przepisami prawnymi oraz własną wolą wyrażoną w odpowiednich zgodach.
Operator Serwisu jest gotów odpowiedzieć na ewentualne pytania w sprawie wykonywania Polityki Prywatności Serwisu.
Nie pokazuj więcej tego powiadomienia