ENG
A A A
 grudzień 2019 

Program wydawniczy 2019: Premiera książki „Kontakt Improwizacja w Polsce”

10 grudnia 2019

Fundacja Artystyczna PERFORM zaprasza na trzy spotkania autorskie, podczas których redaktorki oraz autorki i autorzy opowiedzą o założeniach i procesie powstawania publikacji Kontakt Improwizacja w Polsce. Publikacja zawiera teksty artystów, praktyków i teoretyków na temat kontakt improwizacji w Polsce, techniki obecnej w polskim tańcu od 25 lat. Część autorów będzie obecna podczas spotkań, aby opowiedzieć o swojej pracy nad tekstami dotyczącymi własnej praktyki w perspektywie rozwoju tej techniki tańca. Podczas spotkań będzie również możliwość zadawania pytań oraz nabycia egzemplarzy książki (liczba egzemplarzy jest ograniczona). Publikacja została zrealizowana we współpracy z Instytutem Muzyki i Tańca w ramach Programu wydawniczego 2019, oraz z Akademią Muzyczną im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi.

 

Spotkania odbędą się w Warszawie i Łodzi, publikujemy szczegółowe informacje.

„Olsztyński Teatr Tańca. Prolog”

W weekend premiera pierwszego spektaklu Olsztyńskiego Teatru Tańca. Prolog – „nie-UPRZEJMOŚĆ w OPERZE”

10 grudnia 2019

14 i 15 grudnia w Centrum Edukacji i Inicjatyw Kulturalnych w Olsztynie odbędzie się premiera i pierwsze pokazy spektaklu nie-UPRZEJMOŚĆ w OPERZE w choreografii Katarzyny Grabińskiej, przygotowanej we współpracy z tancerzami oraz w reżyserii i dramaturgii Agnieszki Kołodyńskiej Iglesias. Jest to pierwszy spektakl zrealizowany w ramach projektu „Olsztyński Teatr Tańca. Prolog”, finansowanego z Olsztyńskiego Budżetu Obywatelskiego. Spektakl oparty jest na muzycznych motywach klasycznych oper, specjalnie zaaranżowanych i wykonywanych przez muzyków na żywo. Tańczą: Marta Jakimicha, Monika Parafiniuk, Aleksandra Salej, Magdalena Widłak, Anna Janczarek.

Fot. Makoto Onozuka

„Święta księga butoh” w Polsce: premiera „Chorej tancerki” Tatsumiego Hijikaty

9 grudnia 2019

W dniach 14 i 18 grudnia, kolejno – w studiu Publink oraz w Instytucie Teatralnym im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie – na zaproszenie Fundacji Pompka zostanie przedstawiony spektakl przygotowany na bazie źródłowego tekstu twórcy butoh Tatsumiego Hijikaty – Yameru Maihime w interpretacji Takao Kawaguchiego i Tomomi Tanabe. 16 grudnia artyści zaprezentują go też w Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej „Manggha” w Krakowie. Akcja Yameru Maihime toczy się na macie tatami,  prywatnym, intymnym i najmniejszym zakątku wszechświata. Substancje i byty z przeszłości przenikają się z symbolami codzienności, a niebywała wolność ekspresji twórczej Hijikaty przyjmuje formę w ciałach artystów. Artyści zapraszają nas do świata tytułowej bohaterki: Tanabe brała udział w warsztatach Hijikaty, a Kawaguchi ucieleśnia doświadczenia autora, pracując w dużej mierze w oparciu o jego słynne notacje choreograficzne butoh-fu, słowa-obrazy przenikające wszystkie zmysły tancerza. Używając słowa „tatami” jako kompasu, dwoje podróżników eksploruje lekcje „chorej i słabej księżniczki” i zabiera nas w „nieznaną nikomu ciemność; ku początkowi i oczyszczeniu.”

 

Wszystkie pokazy odbywać się będą o godz. 19.00.

INFORMACJA DLA UŻYTKOWNIKÓW SERWISU
Przed przystąpieniem do użytkowania Serwisu www.taniecpolska.pl operator Serwisu poleca zapoznanie się z Polityką Prywatności Serwisu.
Operator Serwisu poleca w szczególności zapoznanie się z postanowieniami Polityki Prywatności Serwisu w zakresie: Zapoznanie się z Polityką Prywatności Serwisu pozwoli wszystkim Użytkownikom na korzystanie z Serwisu zgodnie z obowiązującymi przepisami prawnymi oraz własną wolą wyrażoną w odpowiednich zgodach.
Operator Serwisu jest gotów odpowiedzieć na ewentualne pytania w sprawie wykonywania Polityki Prywatności Serwisu.
Nie pokazuj więcej tego powiadomienia