ENG
A A A
 luty 2020 

Łódź: Międzynarodowe Sympozjum „Laboratory of Dance/Dance as a Vantage Point”– zgłoszenia tylko do jutra

28 lutego 2020

W dniach 1-3 lipca 2020 roku w Łodzi odbędzie się Międzynarodowe Sympozjum Laboratory of Dance/Dance as a Vantage Point. Jego organizatorzy – m.in. Wydział Filologiczny Uniwersytetu Łódzkiego, Akademia Muzyczna w Łodzi, Instytut Muzyki i Tańca – zapraszają do zgłaszania propozycji wystąpień w jednej z kilku zaproponowanych form. Abstrakty można zgłaszać w systemie w EasyChair: https://easychair.org/cfp/LAB2020

 

Od organizatorów: Poprzez zakorzenienie w prymarnym doświadczeniu ruchu i działania taniec bardzo łatwo wchodzi w interakcje z innymi formami sztuki. Dzięki nim przekracza i rozszerza swoje rozpoznawalne gatunki. Jednocześnie wpływa np. na sztuki wizualne, partycypacyjne i sztukę nowych mediów prowokując przyglądanie się nim poprzez terminy takie jak choreografia. J Konteksty te tworzą inter/multi/transdyscylinarną sieć, która ma potencjał wytwarzania nowych perspektyw badawczych wykraczających daleko poza sztuki performatywne. Zarazem jednak, ze względu na ich (pre)liminalną naturę, te i inne powiązane trendy przynoszą także liczne wyzwania metodologiczne. Poszukiwanie możliwości ich przekraczania oraz promocja podejmowania takich prób tworzą pierwszą oś tematyczną planowanego sympozjum.

 

Teatr Wielki - Opera Narodowa "Korsarz"

Teatr Wielki – Opera Narodowa: W marcu premiera „Korsarza” w choreografii Manuela Legrisa

28 lutego 2020

Po 150 latach nieobecności, 20 marca 2020 roku powraca na scenę Teatru Wielkiego jeden z hitów baletowych XIX wieku – widowiskowy Le Corsaire. Balet powstał w 1856 roku na scenie Opery Paryskiej, a już półtora roku później znalazł się w repertuarze Teatru Wielkiego w Warszawie, wystawiony przez polskiego choreografa Romana Turczynowicza. Muzykę do niego skomponował Adolphe-Charles Adam, a twórcą pierwowzoru choreograficznego był wybitny baletmistrz Joseph Mazilier. Pierwszej twórczej rewizji pierwotnej oprawy muzycznej i choreografii Korsarza dokonał legendarny choreograf francuski Marius Petipa na scenie Teatru Maryjskiego w Petersburgu. Właśnie na jego wersji, przetwarzanej i doskonalonej przez następne pokolenia baletmistrzów i tancerzy, oparł się Manuel Legris, były „danseur étoile” Opery Paryskiej, a obecnie dyrektor Baletu Opery Wiedeńskiej, który w 2016 roku stworzył tam z powodzeniem własną rekonstrukcję Korsarza. Właśnie ta inscenizacja trafia teraz na scenę Teatru Wielkiego – Opery Narodowej w wykonaniu czołowych solistów i zespołu Polskiego Baletu Narodowego.

"You Will Never Know", fot. archiwum własne artysty

Warszawa: Za tydzień rusza Centralna Scena Tańca. Na początek trzy spektakle i rozmowa

27 lutego 2020

5 marca w Mazowieckim Instytucie Kultury w Warszawie rozpocznie się nowy cykl prezentacji tańca – Centralna Scena Tańca, którego kuratorką jest Paulina Święcańska. W letnim sezonie projektu – od marca do czerwca – będą prezentowane sola i duety. Podczas pierwszego wieczoru (początek o godz. 19.00) zobaczymy spektakle zarówno polskich, jak i francuskich tancerzy i choreografów: Claire Saintard, Thierry’ego Vergera, Michała Adama Górala i Marka Klajdy. Po spektaklach, o godzinie 20.00, odbędzie się pierwsza rozmowa z cyklu krytycznego „Rozmowy też o tańcu”, której gośćmi będą Romuald Woźniak oraz Dawid Żakowski. Spotkanie poprowadzi Paulina Święcańska. Zapraszamy do zapoznania się z programem wieczoru.

INFORMACJA DLA UŻYTKOWNIKÓW SERWISU
Przed przystąpieniem do użytkowania Serwisu www.taniecpolska.pl operator Serwisu poleca zapoznanie się z Polityką Prywatności Serwisu.
Operator Serwisu poleca w szczególności zapoznanie się z postanowieniami Polityki Prywatności Serwisu w zakresie: Zapoznanie się z Polityką Prywatności Serwisu pozwoli wszystkim Użytkownikom na korzystanie z Serwisu zgodnie z obowiązującymi przepisami prawnymi oraz własną wolą wyrażoną w odpowiednich zgodach.
Operator Serwisu jest gotów odpowiedzieć na ewentualne pytania w sprawie wykonywania Polityki Prywatności Serwisu.
Nie pokazuj więcej tego powiadomienia