ENG
A A A
 luty 2019 

Lublin/Polska Sieć Tańca 2018: Teatr Tańca Caro „Archipelag”

17 lutego 2018 | godz. 19:00 | Lublin: Centrum Kultury, ul. Peowiaków 12

Pokaz spektaklu

Polska Sieć Tańca to sformalizowana forma współpracy ośrodków, wspierających sztukę tańca w naszym kraju. W ramach programu prezentacji, realizowanych w ramach Sieci w 2018 roku Teatr Tańca Caro pokaże spektakl Archipelag w Centrum Kultury w Lublinie. 

 

Pierwszy spektakl Kuźmińskiego dla Teatru Tańca Caro to złożony z okruchów wspomnień kalejdoskop obrazów, który ukazuje człowieka zawieszonego w przestrzeni, gdzie czas nie płynie linearnie. Powracające i pozornie niezwiązane ze sobą sceny nawiązują do współczesnego, fragmentarycznego świata, którego wirtualne i rzeczywiste sfery zlewają się między sobą. Pięcioro tancerzy tworzy obraz rodziny, ukazanej w ponadczasowym ujęciu. Sceniczne postaci, każda ze swoją historią i pragnieniami, poruszają się w surrealistycznej przestrzeni zamieszkałej na stałe jedynie przez meble i ubrania – doskonałe nośniki czasu i pamięci. Ukazani na przemian w ruchu i zawieszeniu bohaterowie stają się częścią archipelagu wspomnień, który stopniowo wyłania się jako obrazy na długo zapadający w pamięć widza.

 

Choreograf w konsekwentny ukazuje osamotnienie jednostki poprzez zamierzony brak dotyku fizycznego między aktorami. Często wykorzystywane przez niego wyraziste, barwne obrazy sceniczne potęgują wrażenie przemieszczasnia się aktorów w przestrzeni. Twórca kontrastuje to jednak z momentami zawieszenia, w których człowiek ukazany jest w zwolnionym tempie, albo wręcz w boleśnie przedłużonym bezruchu. Fragmentaryczność kompozycji, egzystencjalna tematyka oraz nawiązania do filozofii XXI wieku ( w tym wypadku koncepcja time-image Gillesa Deleuze’a ) składają się na stopniowo wyłaniający się styl Macieja Kuźmińskiego.

 

Więcej na: http://maciejkuzminski.com/portfolio/archipelag/

oraz: http://vimeo.com/kuzminski/archipelago

 

choreografia, dźwięk, produkcja: Maciej Kuźmiński

wykonanie i kreacja: Anna Mikuła, Grzegorz Łabuda, Monika Witkowska, Zuzanna Kasprzyk, Karol Miękina

dramaturgia i prowadzenie aktorskie: Adam Hypki

reżyseria oświetlenia: Ewa Garniec

kostiumy: Justyna Jakubczyk-Lassota

czas trwania: 70 min.

producenci: Teatr Tańca Caro wraz z Centrum Kultury i Sztuki im. A. Meżeryckiego w Siedlcach, Miejski Dom Kultury w Zduńskiej Woli, JOHAN Centrum w Pilźnie

wsparcie: Centrum Kultury i Sztuki im. A. Meżeryckiego w Siedlcach, Miejski Dom Kultury w Zduńskiej Woli, JOHAN Centrum w Pilźnie, Visegrad Artist Residency Fund – granty dla sztuk performatywnych, Wschodnioeuropejska Platforma Sztuk Performatywnych – wsparcie z programu małych grantów

 

Spektakl był pokazywany w ramach projektu ARCHIPELAG – tournée, który realizowany był we współpracy z Instytutem Muzyki i Tańca w ramach programu Scena dla tańca 2017.

 

Z recenzji:

„Archipelag jest o élan vital, o przeżywaniu życia, nie o czytaniu czy myśleniu o nim – nawet jeśli spektakl źródłowo wychodzi od myśli filozoficznej, od lektury tekstu  – ale o samym życiu. Strukturalnie i wizualnie składa się z fragmentów wspomnień. To podróż do krainy dzieciństwa, może też do pewnego stopnia podróż w przyszłość. Myślę, że każdy potrafi odnaleźć w tym siebie, odłamki własnych wspomnień czy wyobrażeń. Archipelag jest bardzo wizualny , plastyczny, przede wszystkim dlatego, że składa się z wycinków, z niewielkich scen-obrazów, które zostały wniesione do projektu przez samych tancerzy. Jest hybrydą zbudowaną z ich własnych doświadczeń, wspomnień oraz wyobrażeń inspirowanych na przykład obrazami filmowymi. Jednym z takich filmów było Zwierciadło Tarkowskiego, które w pewnym sensie stało się naszym punktem odniesienia.”

 

Dramaturg jest od pamiętania – z Adamem Hypkim rozmawia Teresa Fazan, taniecPOLSKA.pl, 12 grudnia 2016.

 

CKiS w Siedlcach logo (miniaturka)    MDK Zduńska Wola (miniaturka)

 

Johan logo (Archipelag) (miniaturka)     Visegrad Artist Residency Programme (VARP) (miniaturka)     Teatr Tańca Caro (oryginał)

 

 

 

ludzie tańca

instytucje

 

bibliografia

INFORMACJA DLA UŻYTKOWNIKÓW SERWISU
Przed przystąpieniem do użytkowania Serwisu www.taniecpolska.pl operator Serwisu poleca zapoznanie się z Polityką Prywatności Serwisu.
Operator Serwisu poleca w szczególności zapoznanie się z postanowieniami Polityki Prywatności Serwisu w zakresie: Zapoznanie się z Polityką Prywatności Serwisu pozwoli wszystkim Użytkownikom na korzystanie z Serwisu zgodnie z obowiązującymi przepisami prawnymi oraz własną wolą wyrażoną w odpowiednich zgodach.
Operator Serwisu jest gotów odpowiedzieć na ewentualne pytania w sprawie wykonywania Polityki Prywatności Serwisu.
Nie pokazuj więcej tego powiadomienia