ENG
A A A
 maj 2019 
Warszawa/Muzeum Sztuki Nowoczesnej: Kem Care Program

Warszawa/Muzeum Sztuki Nowoczesnej: Kem Care Program

19 lutego 2018 - 24 lutego 2018 | godz. 18:00 | Warszawa: Muzeum Sztuki Nowoczesnej, ul. Pańska 3

Rezydencja artystyczna

Muzeum Sztuki Nowoczesnej zaprasza na sześciotygodniowy program queerowy i feministyczny Kem Care przygotowany przez Kem. Rezydencję otworzy queerowy wieczór walentynkowy, który jednocześnie zainauguruje cykl Departament Obecności. Kem Care skupia artystki i praktyki, które kładą nacisk na empatię, współzależność i inność w sferach somatycznych, społecznych i środowiskowych. Kem Care czerpie zarówno z ruchu emancypacyjnego, jak i cielesnego, intuicyjnego i niewerbalnego doświadczenia. Kem Care skupia się na działaniach i gestach troski, które wyłaniają się z empatii i miłości jako w pełni politycznej, zarówno na poziomie zmysłowej intymności, jak i ciała społecznego. Program składa się z różnych formatów, takich jak dyskusje, warsztaty, zajęcia i pokazy, które koncentrują się na polityce cielesności, emocji i współzależności. Troska jest tutaj okazją do feministycznego i queerowego rozwijania sposobów bycia razem, otwarcia na inność i stawiania oporu.

 

Nic ma nic bardziej kruchego niż troska o drugą osobę; oznacza nie tylko poświęcenie energii temu, kto nie jest nami, ale również dbałość o to, co jest poza naszą kontrolą. Troska jest pełna niepokoju - bycie pełnym troski i troskliwym sygnalizuje troszczenie się o sprawy w trwodze o ich przyszłość, gdzie przyszłość wyraża się w kruchości przedmiotu, którego przetrwanie ma dla nas znaczenie.

Sara Ahmed, The Promise of Happiness, Durham, 2010.

 

Kem Care rozpocznie się 14 lutego queerowym, walentynkowym wieczorem, podczas którego, między innymi Ania Nowak zrobi oprowadzanie po swoim blogu Technologies of Love, Ezra Green będzie czytał swoją poezję, Negroma zaprezentuje performans dźwiękowy, a zaproszone Amyoplasia, Facheroia, Pupper dj, Rrrkrta, związane z warszawskimi queerowymi imprezami, zagrają wspólnego seta. W sobotę 17 lutego odbędzie się pierwsze z serii spotkań Język oporu – o strategiach przeciwstawiania się naznaczaniu przestrzeni publicznej strukturami o charakterze rasistowskim, islamofobicznym, seksistowskim, homofobicznym i transfobicznym. Pierwsze spotkanie odbędzie się wokół zagadnień islamofobii i homonacjonalizmu. Podczas trwania rezydencji odbędą się spotkania z feministycznymi i queerowymi organizacjami, których celem bedzie rozwijanie wzajemnych relacji oraz podjęcie refleksji na temat sposobów długofalowej współpracy. Począwszy od poniedziałku 19 lutego, traktując edukację jako praktykę artystyczną, Kem zorganizuje serię trzech warsztatów zakończonych publicznymi spotkaniami. Warsztaty Antonji Livingstone będą dotyczyły radykalnej czułości poprzez męskie karmienie piersią (Male Breast Feeding). Geo Wyeth podczas warsztatów Juicing Your Hole, skupi się na głosie jako queerowym świadku. Marwa Arsanios poprowadzi warsztaty wokół pojęć eko-feminizmu oraz zaprezentuje wykład performatywny Who’s Afraid of Ideology? Part 1, będący efektem badań nad ekologicznym paradygmatem rozwijanym przez społeczność kurdyjskich kobiet. 

 

W ramach Kem Care pokazana zostanie nowa praca choreograficzna Zuzanny Ratajczyk Bless This Place. Wypowiedź Bless This Place odzwierciedla utopijną obietnicę bezpiecznej przestrzeni. W performansie poezji i dźwięku Mount Mound Refuse, Jessika Kharzik wraca do badań nad konsekwencjami składowania toksycznych odpadów przemysłowych w pobliżu jej rodzinnego domu. Co wtorek będą odbywały się również otwarte zajęcia podstaw języka arabskiego Ahlan wa sahlan, a w czwartkowe wieczory pokazy feministycznych i queerowych prac z kolekcji Filmoteki MSN Soft Kiss Club.

 

Wydarzenia taneczno-performatywne:

14 lutego, godz. 19.00 – Wieczór walentynkowy Kem Care: O miłości, przyjemności, wstydzie, dumie, empatii, gimnazjum w Łasku, trosce i oporze w jednym ruchu bioder

19 lutego-23 lutego, godz. 18.00 – Antonija Livingstone – warsztaty Male Breast Feeding

24 lutego, godz. 16.00 – spotkanie z kanadyjską choreografką i tancerką Antonija Livingstone i pokaz powarsztatowy

17 marca, godz. 19.00Zuzanna Ratajczyk Bless this place (Błogosław to miejsce)

 

Więcej o Departamencie Obecności i pełny program rezydencji

ludzie tańca

 

instytucje

 

bibliografia

 
INFORMACJA DLA UŻYTKOWNIKÓW SERWISU
Przed przystąpieniem do użytkowania Serwisu www.taniecpolska.pl operator Serwisu poleca zapoznanie się z Polityką Prywatności Serwisu.
Operator Serwisu poleca w szczególności zapoznanie się z postanowieniami Polityki Prywatności Serwisu w zakresie: Zapoznanie się z Polityką Prywatności Serwisu pozwoli wszystkim Użytkownikom na korzystanie z Serwisu zgodnie z obowiązującymi przepisami prawnymi oraz własną wolą wyrażoną w odpowiednich zgodach.
Operator Serwisu jest gotów odpowiedzieć na ewentualne pytania w sprawie wykonywania Polityki Prywatności Serwisu.
Nie pokazuj więcej tego powiadomienia