ENG
A A A
 marzec 2019 
Fot. Szymon Ferfecki

Warszawa: Latająca Akademia Języków Tańca: tango argentyńskie

8 kwietnia 2018 | godz. 18:00 | Warszawa: Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego, ul. Jazdów 1.

Spotkanie

LAJT to zawiązana pod auspicjami Polskiego Towarzystwa Badań Teatralnych inicjatywa grupki badaczy zainteresowanych tańcem w jego najróżniejszych odmianach. Pomysł na Akademię zrodził się z rozmów na temat trudności w opisie aktywności tanecznych przy pomocy słów. W ramach otwartych seminariów odbędą się dyskusje z praktykami na temat różnych języków tanecznych: tańca towarzyskiego, krytycznego, tanga i butoh, ale też mazura czy polki; zadając sobie wzajemnie pytania o podobieństwa i różnice między nimi, oraz możliwość ich powszechnego użycia. Organizatorzy Akademii mają nadzieję, że LAJT choć trochę przyczyni się do integracji szeroko pojętego środowiska tanecznego i pomoże praktykom lepiej zrozumieć się nawzajem. Spotkania będą odbywały się w różnych miastach Polski – pierwsze planowane jest w Warszawie, kolejne w Krakowie, Poznaniu i Łodzi.

 

Tango argentyńskie – gatunek, który rodził się pomiędzy kulturami, językami i tradycjami – południowoamerykańskimi, afrykańskimi i europejskimi. Zachęca do refleksji na styku teorii i praktyki. I to właśnie jemu poświęcone zostanie pierwsze spotkanie w Instytucie Teatralnym.

 

Skąd wziął się fenomen popularności tanga w Polsce, tu i teraz. Co nam, tańczącym, daje? Jaką pełni funkcję w naszym życiu? Jakie potrzeby pozwala zaspokoić? Na jakie deficyty jest odpowidzią? Co łączy tango z innymi technikami pracy z ciałem, a co jest dla tego gatunku specyficzne? Czy można by się pokusić o próbę skonstruowania antropologii tanga? Na ile współczesna humanistyka może tancerzom tanga dostarczyć narzędzi do zrozumienia własnego cielesnego doświadczenia? Gdzie szukać narzędzi teoretycznych? Czy da się wyjaśnić magię objęcia?

 

Gościem spotkania będzie Ida Zagrzejewska – tancerka, podróżniczka, projektantka.

 

LAJT tworzą: Agata Chałupnik (UW), Stanisław Godlewski (UAM), Zuzanna Kann (UW),

Wojciech Klimczyk (UJ), Hana Umeda (UW), Karolina Wycisk (UJ).

 

LAJT (Latająca Akademia Języków Tańca) (miniaturka)

 

 

Wydarzenie na FB: https://www.facebook.com/events/289105968291232/

 

Instytut Teatralny: http://www.instytut-teatralny.pl/kalendarium/latajaca-akademia-jezykow-tanca_2018-04-08

ludzie tańca

 

instytucje

 

bibliografia

 
INFORMACJA DLA UŻYTKOWNIKÓW SERWISU
Przed przystąpieniem do użytkowania Serwisu www.taniecpolska.pl operator Serwisu poleca zapoznanie się z Polityką Prywatności Serwisu.
Operator Serwisu poleca w szczególności zapoznanie się z postanowieniami Polityki Prywatności Serwisu w zakresie: Zapoznanie się z Polityką Prywatności Serwisu pozwoli wszystkim Użytkownikom na korzystanie z Serwisu zgodnie z obowiązującymi przepisami prawnymi oraz własną wolą wyrażoną w odpowiednich zgodach.
Operator Serwisu jest gotów odpowiedzieć na ewentualne pytania w sprawie wykonywania Polityki Prywatności Serwisu.
Nie pokazuj więcej tego powiadomienia