ENG
A A A
 marzec 2019 

Warszawa: Gosia Gajdemska „Video Dance Starter” – warsztaty

29 czerwca 2018 - 1 lipca 2018 | Warszawa: Filmoteka Narodowa – Instytut Audiowizualny FINA, ul. Wałbrzyska 3/5

Warsztaty

Filmoteka Narodow – Instytut Audiowizualny FINA zaprasza na bezpłatne warsztaty Video Dance Starter, które poprowadzi Gosia Gajdemska. Warsztaty przeznaczone są dla polskich tancerzy, choreografów, osób pracujących zawodowo z ruchem, dotyczące pracy z kamerą i aspektami wizualnymi na polu choreografii oraz współczesnych trendów w obszarze video dance.

 

Zgłoszenia (CV/biogram, krótki list motywacyjny (max. strona A4) z uzasadnieniem chęci udziału w warsztacie i wskazaniem zainteresowań w obszarze video dance i filmu tanecznego, link do 1 wideo prezentującego własną twórczość taneczną – nieograniczona forma ani długość) do 24 czerwca 2018: malgorzata.gajdemska@gmail.com

 

Video Dance Starter to autorskie warsztaty choreografki Gosi Gajdemskiej, które są częścią jej projektu REIMAGINE DANCE – badającego relację między tańcem a szeroko rozumianymi sztukami wizualnymi, filmem i nowymi technologiami.

 

Część teoretyczna w oparciu o fachową literaturę, materiały on-line oraz analizę prac z obszaru video dance obejmie zagadnienia:

- video dance – historia i obecny rozwój

- specyfika różnych form – np. trailer, showreel, video dance, film taneczny – czym się różnią te formy, jak to funkcjonuje na obecnym rynku wydarzeń tanecznych i festiwali filmowych poświęconych tematyce tanecznej

- skąd czerpać wiedzę (bibliografia, fachowe strony, linki itp.)

 

Część praktyczna w oparciu o przygotowane zadania i pomysły uczestniczek/uczestników:

- specyfika pracy z kamerą – jak myśleć o budowaniu choreografii na potrzeby różnych opcji wideo (podstawowe nagranie pełnego planu, nagrania z montażem, video wizytówki, trailery spektakli, filmy taneczne itp.)

- choreografia a storyboard

- choreografia a ruch/prowadzenie kamery

- światło – podstawowe elementy

- praca warsztatowa nad autorską choreografią i kilkuminutowym autorskim video dance

- na zakończenie warsztatów – otwarty pokaz powarsztatowy – uczestnicy prezentują stworzone prace

 

Harmonogram:

piątek, 29 czerwca – godz. 16.00-20.00

sobota, 30 czerwca– godz. 10.00-18.00

niedziela, 1 lipca – godz. 10.00-16.00

Pokaz powarsztatowy:

niedziela, 1 lipca – godz. 17.00-18.00

uczestnicy prezentują swoje krótkie etiudy taneczne w wersji live i wideo

 

W dniach 26-28 października 2018 odbędzie się druga część warsztatów The dance we see, wspólnie dla tancerzy/choreografów i filmowców/artystów audiowizualnych, którzy w duetach i grupach będą eksperymentować z materią filmu tanecznego, w oparciu o przygotowany materiał oraz własne pomysły i zainteresowania.

Prowadzenie: Gosia Gajdemska i Andrea Keiz

 

GOSIA GAJDEMSKA

Gosia Gajdemska – choreografka, tancerka, performerka, edukatorka w obszarze tańca. Absolwentka Choreografii Scenicznej w Krakowie, kursu instruktorskiego „Improwizacja ruchu i symbolika ciała” w Instytucie Dynamiki Ruchu i Tańca w Essen (Niemcy), szkolenia z Analizy Ruchu wg Labana (ang. LMA - Laban Movement Analysis) w Trinity Laban w Londynie i z notacji tańca (kinetografia) w Instytucie Choreologii w Poznaniu oraz licznych kursów z zakresu tańca, choreografii, aktorstwa, pracy z grupą. Stypendystka programu Dance Intensiv w Tanzfabrik Berlin oraz Alternatywnej Akademii Tańca 2017 realizowanej przez Art Stations Foundation by Grażyna Kulczyk. Od ponad 10 lat realizuje autorskie projekty artystyczne, współpracując z instytucjami i niezależnymi artystami w Polsce i za granicą. W 2018 roku rezydentka programu Mind The Dance oraz IDOCDE – Symposium on Contemporary Dance Education w ramach ImPuls Tanz Festival w Wiedniu. Współpracowała m.in. z grupą Poste Restante (Sztokholm), Teatrem Plavo Pozoriste (Belgrad), Teatrem Powszechnym im. Zygmunta Hübnera oraz Teatrem Dramatycznym w Warszawie, Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski, Muzeum Sztuki Nowoczesnej i Muzeum Warszawskiej Pragi, Fundacją Artystyczną PERFORM (współtworząc jej program w latach 2012-2015) oraz ze Stowarzyszeniem i Kolektywem Artystycznym Format Zero (2014-2017). Zrealizowała kilkanaście autorskich projektów z obszaru tańca (m.in. Konteksty, Definicje ciała, Improwizacja w tańcu, Obraz w ruchu, poRuszenie, Taniec.Re:animacje, Dancedoby. Instalacja, C2.WRONG, inVISIBLE, I’’M) – w tym także z udziałem osób niewidzących, niesłyszących, o alternatywnej motoryce. Od 2015 roku mieszka i pracuje w Berlinie – współpracuje m.in. z  Ośrodkiem Działań Edukacyjnych i Kulturalnych Schloss Trebnitz, Uferstudios Berlin, Ada Studio, K77 Studio e.V. (które współtworzy także jako dyrektorka artystyczna i członkini zarządu) oraz Spektrum Art Science Community Berlin. Jako tancerka prezentowała się m.in. w Sophiensaele, Kunstquartier Bethanien, K77 Studio, Cankova Galerie, Gemäldegalerie Berlin, K3 - Zentrum für Choreographie Hamburg – w tym także z solowymi choreografiami w ramach Performing Arts Festival Berlin. Jest członkinią Dance Films Association oraz movLab w berlińskim Spektrum. Jej zainteresowania twórcze koncentrują się na relacji między choreografią a sztukami wizualnymi i poszerzonym polu choreografii, wokół tematów re/prezentacji, wizerunku i tożsamości.

 

Fina (miniaturka)

ludzie tańca

 

instytucje

 

bibliografia

 
INFORMACJA DLA UŻYTKOWNIKÓW SERWISU
Przed przystąpieniem do użytkowania Serwisu www.taniecpolska.pl operator Serwisu poleca zapoznanie się z Polityką Prywatności Serwisu.
Operator Serwisu poleca w szczególności zapoznanie się z postanowieniami Polityki Prywatności Serwisu w zakresie: Zapoznanie się z Polityką Prywatności Serwisu pozwoli wszystkim Użytkownikom na korzystanie z Serwisu zgodnie z obowiązującymi przepisami prawnymi oraz własną wolą wyrażoną w odpowiednich zgodach.
Operator Serwisu jest gotów odpowiedzieć na ewentualne pytania w sprawie wykonywania Polityki Prywatności Serwisu.
Nie pokazuj więcej tego powiadomienia