ENG
A A A
 marzec 2019 
Fot. materiały organizatorów

Wrocław/XIII Brave Festival: Alessandro Schiattarella „Powiedz, gdzie to jest”

15 lipca 2018 | godz. 17:30 | Wrocław: Teatr Polski, Scena na Świebodzkim, pl. Orląt Lwowskich 20c

Pokaz spektaklu

Włosko-szwajcarski tancerz i choreograf, zmagający się z neurologiczną chorobą mięśni, osobisty dramat przekuwa w sceniczny esej o inności i poszukiwaniu własnej formuły istnienia.

 

Czy w świecie tańca, gdzie rządzi perfekcyjne ciało i obsesyjna kontrola każdego ruchu, jest miejsce dla kogoś, kto nie spełnia tych standardów? To pytanie stawia w swoich pracach Alessandro Schiattarella – urodzony w Neapolu w 1982 roku tancerz współczesny, absolwent Rudra Béjart School, mieszkający i tworzący dziś w Szwajcarii. W swoich pracach skupia się na temacie „mniej widocznej niepełnosprawności”.


W wieku 15 lat zapadł na neurologiczno-mięśniową chorobę Hirayamy (odmiana stwardnienia zanikowego bocznego), która powoli zmniejszała siłę jego rąk. Nie przeszkodziło mu to jednak w rozwijaniu kariery tancerza w renomowanych, międzynarodowych zespołach, takich jak: Béjart Ballet w Lozannie, Ballet du Grand Théâtre, East West Theater Company w Sarajewie czy Scapino Ballet w Rotterdamie. W 2015 roku otrzymał nagrodę Choreographic Captures Competition za wideo-choreografię pt. Mani-Cure.

 

Spektakl Powiedz, gdzie to jest (Tell me where it is) jest rozwinięciem i kontynuacją jego solowego projektu Altrove, w którym zgłębiał temat bycia profesjonalnym tancerzem, a zarazem człowiekiem chorym na rzadką odmianę miopatii.

 

Fakt, że nie pasuję do żadnej szufladki, spowodował, że znalazłem się w przestrzeni „pomiędzy” – mówi Schiattarella. – Tam mogłem zgłębić nową estetykę i sposoby ruchu, a jednocześnie znaleźć nowe strategie ekspresji artystycznej. Jak można przekształcić ograniczenia w możliwości i słabość w siłę? Próbując udzielić odpowiedzi na te pytania, dyskutuję i rzucam wyzwanie tematowi mniej widocznej niepełnosprawności.

 

Po spektaklu Altrove organizatorzy zapraszają na spotkanie z artystą.

 

O spotkaniu

 

 

Film promocyjny: https://vimeo.com/149679304

 

Spektakl powstał we współpracy z Roxy Birsfelden.

 

Udział Alessandra Schiattarelli na Brave Festivalu jest możliwy dzięki wsparciu Pro Helvetia, Schweizer Kulturstiftung.

 

 

Bilety: 35 zł (przedsprzedaż)/40 zł

 

 

*** 

 

Brave Festival

 

 

Brave Festival jest jednym z najbardziej wyjątkowych wydarzeń kulturalnych w Polsce. Pierwsza edycja festiwalu odbyła się w 2005 roku z inicjatywy Stowarzyszenia Kultury Teatralnej „Pieśń Kozła”. W tym roku, po przerwie, Brave Festival powrócił do Wrocławia w formie biennale. Jest to możliwe dzięki dofinansowaniu,  które organizatorzy otrzymali od gminy Wrocław. Fundusze na wydarzenie przekazało również Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

 

„Przeciw wypędzeniom z kultury” – hasło przewodnie festiwalu – doskonale oddaje jego istotę. Organizatorzy dbają, by Brave Festival był przede wszystkim okazją do dyskusji nad problemami społeczności zamieszkujących różne części globu. Również w tym roku niezwykli artyści opowiedzą publiczności o różnych powodach marginalizacji – politycznych, ekonomicznych i obyczajowych. Walka, podejmowana każdego dnia przez społeczności kultywujące swoją kulturę, w czasie festiwalu staje się również udziałem publiczności.

 

Brave Festival miał dotąd 12 niezwykłych edycji. Każda z nich otwierała drzwi do krainy tradycji i duchowego dziedzictwa kultur całego świata, których kultywowanie staje się dziś ogromnym wyzwaniem.

  

Brave Festival od wielu lat wspierany jest honorowymi patronatami UNESCO, Ministerstwa Spraw Zagranicznych, Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Prezydenta Wrocławia oraz w podczas tej edycji Patronatem Europejskiego Roku Dziedzictwa Kulturowego 2018.

 

http://www.bravefestival.pl

 

ludzie tańca

 

instytucje

 

bibliografia

 
INFORMACJA DLA UŻYTKOWNIKÓW SERWISU
Przed przystąpieniem do użytkowania Serwisu www.taniecpolska.pl operator Serwisu poleca zapoznanie się z Polityką Prywatności Serwisu.
Operator Serwisu poleca w szczególności zapoznanie się z postanowieniami Polityki Prywatności Serwisu w zakresie: Zapoznanie się z Polityką Prywatności Serwisu pozwoli wszystkim Użytkownikom na korzystanie z Serwisu zgodnie z obowiązującymi przepisami prawnymi oraz własną wolą wyrażoną w odpowiednich zgodach.
Operator Serwisu jest gotów odpowiedzieć na ewentualne pytania w sprawie wykonywania Polityki Prywatności Serwisu.
Nie pokazuj więcej tego powiadomienia