ENG
A A A
 marzec 2019 
Soft Spot. Fot. Jakub Świetlik

Gdańsk/Present Performance 5: Future Present: Przemek Kamiński „Soft Spot” (Sezon 1, Epizody 1-5)

1 lipca 2018 | godz. 18:00 | Gdańsk: Park Brzeźnieński im. J. J. Haffnera

Pokaz spektaklu

Piąta odsłona festiwalu Present Performance poświęcona będzie przyszłości możliwej do przewidzenia i wydarzeniom z przeszłości, co do których wystąpienia nie ma całkowitej pewności. erformans będzie sposobem spędzania czasu, spowolnienia czasu, trwonienia czasu, zabijania czasu i zarządzania czasem, a przede wszystkim medium pozwalającym zakrzywiać czasoprzestrzeń i wypatrywać przyszłości na horyzoncie. Zaproszeni artyści ponownie zaprezentują się w Brzeźnie – nadmorskiej dzielnicy Gdańska, w której podział na „przed”, „teraz” i „po” czasami wydaje się tylko kwestią umowną. Drugiego dnia Present Performance organizatorzy pokażą akcję duetu Małpeczki, solowy performans Marty Ziółek i pierwszy sezon performatywnego serialu science-fiction Soft Spot Przemka Kamińskiego, którego pięć odcinków odkrywa kolejne części choreograficznej tajemnicy.

 

Soft Spot to performatywny serial science-fiction w choreografii Przemka Kamińskiego, z Suvi Kemppainen, Julią Plawgo, Alistairem Wattsem i Przemkiem Kamińskim w rolach głównych. Akcja serialu, osadzona w fikcyjnym niemieckim mieście Berlin pod koniec lat dwa tysiące dziesiątych, przedstawia historię czwórki nieznajomych, których życie zostaje połączone za sprawą dziwnego snu. Pierwszy sezon serialu skupia się na poszukiwaniach legendarnego „miękkiego punktu” (ang. soft spot), którym towarzyszą nadprzyrodzone zjawiska, mające miejsce w całym mieście.

 

Pierwszy sezon serialu skupia się na poszukiwaniach legendarnego  „miękkiego punktu” (ang. soft spot), którym towarzyszą nadprzyrodzone zjawiska, mające miejsce w całym mieście. Składa się on z pięciu odcinków – Co zobaczyliśmy we śniePełnia, Jaskinia/Odkształcenie Czasu, Wiedziałem, że czekaliście i W górę/Jądro – które można prezentować oddzielnie lub w dowolnej kolejności. Każdy epizod odsłania inną część choreograficznej tajemnicy.

 

Choreografia: Przemek Kamiński

Kreacja i performans: Przemek Kamiński, Suvi Kemppainen, Julia Plawgo, Alistair Watts

Dramaturgia: Mateusz Szymanówka

Kostiumy: Konrad Parol

Sfinansowano ze środków Senate Department for Culture and Europe

Wsparcie: Instytut Polski w Berlinie, Tanzfabrik Berlin, TATWERK – Performative Forschung

 

Małpeczki, czyli superbohaterki kultury i sztuki to duet, który od 2015 tworzą Maria Toboła – artystka wizualna, rzeźbiarka i performerka oraz Maria Magdalena Kozłowska – voice performerka, piosenkarka i reżyserka. Małpeczki to przede wszystkim internetowy variety show wypełniony skeczami, piosenkami i gościnnymi występami innych artystów. Usytuowane na granicy wideo artu, teatru i performansu eseje tematyzują konkretne zagadnienia – śmierci, respekt, proces twórczy, pieniądze. Superbohaterki bazują na powtórzeniu – obie Marie, które łączy fizyczne podobieństwo, wygłaszają tekst jednocześnie, ze staromodną manierą PRL-owskich kociaków. Kolejne wcielenia Małpeczek przedstawiają je jako tricksterki, prowadzące program telewizyjny, detektywki, guru, chuliganki. Ich przygody były prezentowane przez MSN w Warszawie, Centrum Sztuki Współczesnej U-Jazdowski, Zonę Sztuki Aktualnej w Szczecinie i fundację Bęc Zmiana. Autorki Manifestu Nowego Oniryzmu.

Marta Ziółek

Choreografka i performerka. Studiowała na Międzywydziałowych Studiach Humanistycznych na Uniwersytecie Warszawskim i w School for New Dance Development w Amsterdamie. W swojej pracy operuje językiem popkultury i nowych technologii, interesuje się zagadnieniem tożsamości i nowymi rytuałami, bada granice między sztukami wizualnymi, sztuką performatywną i choreografią.

Przemek Kamiński

Performer i choreograf mieszkający w Berlinie. Pracuje zarówno w kontekście sztuk performatywnych, jak i wizualnych. Jego ostatnie prace prezentowane były m.in. w Muzeum Sztuki w Łodzi, Kunsthalle Zurich, Nowym Teatrze w Warszawie, Art Stations Foundation w Poznaniu, Sophiensaele w Berlinie, Instytucie Polskim w Berlinie oraz podczas Malta Festival w Poznaniu. Jest absolwentem HZT Inter-University Center for Dance Berlin.

 

 

ludzie tańca

instytucje

 

bibliografia

INFORMACJA DLA UŻYTKOWNIKÓW SERWISU
Przed przystąpieniem do użytkowania Serwisu www.taniecpolska.pl operator Serwisu poleca zapoznanie się z Polityką Prywatności Serwisu.
Operator Serwisu poleca w szczególności zapoznanie się z postanowieniami Polityki Prywatności Serwisu w zakresie: Zapoznanie się z Polityką Prywatności Serwisu pozwoli wszystkim Użytkownikom na korzystanie z Serwisu zgodnie z obowiązującymi przepisami prawnymi oraz własną wolą wyrażoną w odpowiednich zgodach.
Operator Serwisu jest gotów odpowiedzieć na ewentualne pytania w sprawie wykonywania Polityki Prywatności Serwisu.
Nie pokazuj więcej tego powiadomienia