ENG
A A A
 marzec 2019 

Gdańsk/Festiwal FETA: Akcja Ważka „POZA” – chor. Barbara Wysoczańska-Grochal

13 lipca 2018 | godz. 19:00 | Gdańsk: boisko przy ul. Dolna Brama, A4

Pokaz spektaklu

W ramach Międzynarodowego Festiwalu Teatrów Plenerowych i Ulicznych FETA w Gdańsku odbędzie się spektakl Akcja Ważka „POZA”, w choreografii Barbary Wysoczańskiej-Grochal. Spektakl inspirowany jest światem opartym na pseudowartościach wprost z antyutopijnej powieści Fahrenheit 451

 

Żyjemy coraz szybciej, intensywniej, mocniej, szukamy sytuacji, w których możemy poczuć, że naprawdę jesteśmy, lecz paradoksalnie poprzez nasze działania, często oddalamy się od tego poczucia. Funkcjonujemy w powierzchownym świecie, działamy w obrębie systemów, narzucamy sobie wartości i wpasowujemy siebie w kolejne schematy. Zdecydowanie zbyt łatwo dajemy sobie zamknąć usta. Czy odważymy się jednak podjąć ryzyko rozerwania struktury zarówno własnego wnętrza, jak i naszego poukładanego, perfekcyjnego nie/bycia?

 

pomysł i choreografia: Barbara Wysoczańska-Grochal
taniec i interpretacja: Katarzyna Badura, Sabina Pyka, Małgorzata Szymula, Małgorzata Werbińska, Barbara Wysoczańska-Grochal, Andrzej Skwarek
muzyka – kompozycja i wykonanie: Andrzej Skwarek
scenografia i kostiumy: Joanna Jaśko-Sroka
konsultacja choreograficzna: Anna Wańtuch, Iwona Olszowska 
produkcja: 30.ULICA, Akcja WAŻKA

premiera: 6 lipca 2017, Kraków, Rynek Główny

 

 

Barbara Wysoczańska – tancerka, choreografka, producentka własnych projektów taneczno-ruchowych. W latach 2003-2015 zdobywała doświadczenie w Teatrze Tańca DF Katarzyny Skawińskiej, gdzie pełniła również funkcję wiceprezesa i koordynatora projektów artystycznych. Brała udział w kilkunastu produkcjach tanecznych zespołu ostatnich lat. W wielu z nich wykonywała również partie solowe. Od 2007 roku współpracuje z Teatrem KTO m.in. jako aktorka, uczestnicząc w akcjach artystycznych i spektaklach ulicznych w reżyserii Jerzego Zonia (m.in. Quixotage, Ślepcy, Zapach Czasu), które prezentowane były na licznych festiwalach teatralnych w Polsce i na świecie. Interesuje się teatrem ulicznym oraz produkcjami performatywnymi w przestrzeniach pozateatralnych. W ramach tej pasji realizuje i współtworzy niezależne projekty związane z tańcem i ruchem (Everybodyskin, Thank You For Dancing (PL/ESP), Poza, Przestrzeń multimedialno-ruchowa), w których wykorzystuje najczęściej autorską muzykę, tworzoną specjalnie do tych produkcji. Od 2017 roku działa niezależnie jako Akcja Ważka. Aktualności związane z bieżącą działalnością można śledzić na stronie: https://www.facebook.com/akcjaWAZKA/

 

 

***

 

 Międzynarodowy Festiwal Teatrów Plenerowych i Ulicznych FETA

 

Międzynarodowy Festiwal Teatrów Plenerowych i Ulicznych FETA to odbywające się cyklicznie od 1997 roku w Gdańsku wydarzenie teatralne. FETA to festiwal wędrujący po dzielnicach wymagających bodźca do zmian, wspierający i poszerzający działania rewitalizacyjne miasta o część najważniejszą – sferę społeczną. Organizatorem festiwalu jest „Plama” Gdański Archipelag Kultury.

 

FETA jest jednym z największych, znaczących i cenionych plenerowych festiwali teatralnych w Polsce i tej części Europy, umożliwiającym mieszkańcom Gdańska i turystom poznanie najwartościowszych zjawisk i trendów we współczesnym teatrze plenerowym i teatrze tańca, zarówno polskim, jak i światowym. Dodatkowo jest festiwalem unikatowym w skali kraju, dbającym o zachowanie tradycyjnej formuły koncentrując się na prezentacji teatru ulicznego oraz plenerowego.

 

FETA oferuje widzom w różnym wieku i o zróżnicowanym poziomie wykształcenia wartościową ofertę teatralną, bogatą w oryginalne środki ekspresji artystycznej, nierzadko komentującą współczesną rzeczywistość, wzbudzającą refleksję. Wydarzenie oferuje każdemu łatwy dostęp do międzynarodowej sztuki i podnosi stopień udziału społeczeństwa w kulturze.

 

Szczegóły: http://www.feta.pl/

 

ludzie tańca

 

instytucje

 

bibliografia

 
INFORMACJA DLA UŻYTKOWNIKÓW SERWISU
Przed przystąpieniem do użytkowania Serwisu www.taniecpolska.pl operator Serwisu poleca zapoznanie się z Polityką Prywatności Serwisu.
Operator Serwisu poleca w szczególności zapoznanie się z postanowieniami Polityki Prywatności Serwisu w zakresie: Zapoznanie się z Polityką Prywatności Serwisu pozwoli wszystkim Użytkownikom na korzystanie z Serwisu zgodnie z obowiązującymi przepisami prawnymi oraz własną wolą wyrażoną w odpowiednich zgodach.
Operator Serwisu jest gotów odpowiedzieć na ewentualne pytania w sprawie wykonywania Polityki Prywatności Serwisu.
Nie pokazuj więcej tego powiadomienia