ENG
A A A
 wrzesień 2018 
Fot. archiwum Tetsuro Fukuhary

Warszawa: „Ex machina” – spotkanie z Tetsuro Fukuharą

27 września 2018 | godz. 19:00 | Warszawa: Centrum Nauki Kopernik, Wybrzeże Kościuszkowskie 20

Spotkanie

Fundacja POMPKA zaprasza na na wieczór dla dorosłych, podczas którego będzie można wysłuchać prezentacji Tetsuro Fukuhary o znaczeniu tańca w badaniach nad sztuczną inteligencją, obejrzeć miniwystawę fotograficzną oraz krótki performans i skorzystać ze Space Tube*. Jest to wyjątkowa okazja, by porozmawiać z twórcą, Tetsuro Fukuharą, oraz przekonać się jak sztuka inspiruje naukę. Fukuhara zaprezentuje przykłady efektów współpracy z naukowcami z Brain Science Institute RIKEN czy JAXA oraz przedstawi koncepcję i kierunki rozwoju swego kolejnego, trzyetapowego, kontrowersyjnego projektu stworzenia APAROSA, robota opartego na sztucznej inteligencji.

 

* Space Tube – rozciągnięty nad ziemią, 10-metrowy rękaw z delikatnej, wytrzymałej tkaniny, w której doświadcza się wrażenia nieważkości, a koordynacja ruchów i zmysł równowagi poddane zostają najwyższej próbie.

 

Tetsuro Fukuhara  – urodzony w 1948, choreograf, pisarz i fotograf należy do drugiego pokolenia tancerzy butoh. Eksperymentuje z Nowym Butoh; jest twórcą i dyrektorem Tokyo Space Dance oraz CEO Space Museum Corp. Nad koncepcją Tańca przestrzeniowego (Space Dance) – tańca otwartej formuły, rozwijającego się w zgodzie z człowiekiem i jego środowiskiem, nie tylko ziemskim – pracuje od 1994 roku zainspirowany pracami architekta i artysty Shusaku Arakawy. Od lat 90. jeździ po świecie prezentując swój nowatorski projekt Space Dance in the Tube, w którym wzięło już udział blisko 330 000 osób. W Polsce jest po raz trzeci; prezentuje spektakle, prowadzi warsztaty dla dorosłych i dzieci na zaproszenie Anity Zdrojewskiej z Fundacji POMPKA. W tym roku fundacja, we współpracy Instytutem Muzyki i Tańca w raqmach Programu wydawniczego 2018, wydała jego książkę pt. Wizja ciała stanowiącą zbiór osobistych wspomnień autora przeplatający się z intrygującymi pytaniami i refleksją na temat ciała – źródła inspiracji dla naukowców zajmujących się sztuczną inteligencją.

 

Fukuhara od lat nieustająco balansuje on na styku sztuki i nauki. Brał udział w wielu międzynarodowych wydarzeniach, m.in. Digital Space Dance, Behaviors in the Computer Space wspierany przez Japońskie Ministerstwo Edukacji, Space Dance Performance and Lecture w Massachusetts Institute of Technology Media Laboratory w Bostonie, w ONZ z siedzibą w Nowym Jorku czy w festiwalu Sztuki Mediów ISEA 2002 w Nagoi. W latach 1997 - 2001 prowadził wykłady na wydziale architektury Uniwersytetu Sztuki w Masahino a w 2001 - 2003 na Uniwersytecie Kantogakuin.

 

W 2004-2006 prowadził badania i opublikował Space Dance, someday in the Universe jako badacz z ramienia Japońskiej Agencji Kosmicznej (JAXA) z siedzibą w Tokio. Wsparty przez Europejską Agencję Kosmiczną i LEONARD’a, brał udział w warsztatach 7th Space & Arts Workshop a jego projekt Space Dance in th Robotnic Universe został (w 2006 roku) w Monako nominowany do nagrody UNESCO Prize for Digital Arts jako Jeden z 20 Projektów Świata. W Pradze, w 2007 roku wziął udział w konferencji MutaMorphosis: Challenging Arts and Science, a w 2008 roku wydał książkę Space Dance w wydawnictwie Shunju-sha.

http://sd-museum.com/tetsuro/

 

Więcej informacji: http://www.kopernik.org.pl/projekty-specjalne/wieczorydladoroslych/

ludzie tańca

 

instytucje

 

bibliografia

INFORMACJA DLA UŻYTKOWNIKÓW SERWISU
Przed przystąpieniem do użytkowania Serwisu www.taniecpolska.pl operator Serwisu poleca zapoznanie się z Polityką Prywatności Serwisu.
Operator Serwisu poleca w szczególności zapoznanie się z postanowieniami Polityki Prywatności Serwisu w zakresie: Zapoznanie się z Polityką Prywatności Serwisu pozwoli wszystkim Użytkownikom na korzystanie z Serwisu zgodnie z obowiązującymi przepisami prawnymi oraz własną wolą wyrażoną w odpowiednich zgodach.
Operator Serwisu jest gotów odpowiedzieć na ewentualne pytania w sprawie wykonywania Polityki Prywatności Serwisu.
Nie pokazuj więcej tego powiadomienia