ENG
A A A
 czerwiec 2019 
„Lorem ipsum” Fot. Franciszek Szumiński

Bytom/V sezon Teatru ROZBARK: Vagabond Physical Collective „Lorem ipsum” – reż. Paweł Urbanowicz

15 września 2018 | godz. 19:00 | Bytom: Teatr Rozbark, ul. Wojciecha Kilara 29

Pokaz spektaklu

W ramach wieczoru inauguracyjnego otwierającego jubileuszowy, V sezon działalności Teatru ROZBARK odbędzie się premiera spektaklu Lorem ipsum w reżyserii Pawła Urbanowicza i wykonaniu Vagabond Physical Collective.

 

Jest to autorskie przedstawienie teatru tańca traktujący o poczuciu niespełnienia, które może być przyczyną ekstremalnie silnych uczuć i namiętności. To traktat o przekraczaniu granic w celu zaspokojenia własnych pragnień. Wychodząc poza strefę komfortu, człowiek ma możliwość podnieść jakość swojego życia. Jest to jednak ryzyko, które może skutkować fatalnymi dla niego konsekwencjami.


Lorem ipsum  – określenie stosowane w środowisku poligraficznym oznaczające tekst, który nic nie znaczy, a którego używa się do demonstracji czcionek i kompozycji pisma. Wykorzystanie tekstu w obcym języku pozwala skoncentrować się na jego wizualnych aspektach. Tradycyjnie składa się on z fragmentów traktatu Cycerona O granicach dobra i zła:

Nie ma zatem takiego człowieka, który kocha cierpienie samo w sobie, kto by do niego dążył lub chciał go doświadczyć tylko dlatego, że jest to cierpienie, a dlatego, że czasami zdarzają się takie okoliczności, w których to cierpienie może doprowadzić go do jakiejś wielkiej przyjemności. Kto ma jakiekolwiek prawo obwiniać człowieka, który wybiera przyjemność nie wiążącą się z przykrymi konsekwencjami, albo tego, kto unika takiego cierpienia, które nie prowadzi do przyjemności?


Jednocześnie potępiamy ze słusznym oburzeniem i czujemy niechęć do ludzi, którzy są tak owładnięci urokami nietrwałej przyjemności, tak zaślepieni jej pragnieniem, że nie dostrzegają, iż następstwem ich postępowania będą z pewnością cierpienie i trudności.


Reżyseria: Paweł Urbanowicz
Dramaturgia: Anna Turczyńska i Franciszek Szumiński
Choreografia: zespół
Reżyseria świateł: Paweł Murlik
Muzyka: Mateusz Flis
Grafika: Beata Sadowska
Występują:
Monika Witkowska
Wiktoria Zawadzka
Omar Karabulut
Oscar Mafa
Jarosław Mysona

Partnerzy:
Spektakl powstał we współpracy z Suwalskim Ośrodkiem Kultury, Stowarzyszeniem Aktywności Społeczno-Artystycznej „wgórze róż/ wzgórze rusz”, Akademią Sztuk Teatralnych im. Stanisława Wyspiańskiego w Krakowie – Wydziałem Teatru Tańca w Bytomiu, Bytomskim Teatrem Tańca i Ruchu ROZBARK, Gawlock Pictures oraz dzięki wsparciu sponsorów.

 

Mecenat:
Spektakl realizowany w ramach Stypendium Prezydenta Miasta Suwałki

 

Vagabond Physical Collective – nieformalny kolektyw artystyczny tworzony przez absolwentów Akademii Sztuk Teatralnych im. Stanisława Wyspiańskiego w Krakowie – Wydziału Teatru Tańca w Bytomiu. To zderzenie sześciu energii twórczych młodych aktorów-tancerzy poszukujących swojego języka, którzy z zaangażowaniem wkraczają na polskie oraz światowe sceny. Prywatnie przyjaciele o podobnych poglądach na sztukę, dążący do budowania możliwości twórczej realizacji autorskich projektów. Zainteresowani prozaicznymi zagadnieniami, które dotykają każdego. W tworzonych obrazach scenicznych zawierają uniwersalne historie, z którymi widz może się utożsamić.

 

W skład kolektywu wchodzą: Monika Witkowska, Wiktoria Zawadzka, Omar Karabulut, Oscar Mafa, Jarosław Mysona, Paweł Urbanowicz

ludzie tańca

 

instytucje

bibliografia

 
INFORMACJA DLA UŻYTKOWNIKÓW SERWISU
Przed przystąpieniem do użytkowania Serwisu www.taniecpolska.pl operator Serwisu poleca zapoznanie się z Polityką Prywatności Serwisu.
Operator Serwisu poleca w szczególności zapoznanie się z postanowieniami Polityki Prywatności Serwisu w zakresie: Zapoznanie się z Polityką Prywatności Serwisu pozwoli wszystkim Użytkownikom na korzystanie z Serwisu zgodnie z obowiązującymi przepisami prawnymi oraz własną wolą wyrażoną w odpowiednich zgodach.
Operator Serwisu jest gotów odpowiedzieć na ewentualne pytania w sprawie wykonywania Polityki Prywatności Serwisu.
Nie pokazuj więcej tego powiadomienia