ENG
A A A
 czerwiec 2019 
Fot. materiały organizatorów

Wrocław/Strefa Kultury Wrocław: „Usłyszeć taniec”

15 września 2018 | godz. 19:00 | Wrocław: Impart, ul. Mazowiecka 17

Pokaz spektaklu

Strefa Kultury Wrocław zaprasza na pokaz spektaklu Usłyszeć taniec z udziałem gościa specjalnego - tancerza i śpiewaka flamenco Mateo Galito. Spektakl prezentuje różne formy stepowania: flamenco, stepu irlandzkiego, amerykańskiego, tańca współczesnego oraz muzyki ethnojazzowej granej na żywo. Różne kultury muzyczne spotykają się w jednym miejscu, a tradycja i nowoczesność to synonimy. Projekt tworzą tancerze i muzycy, soliści widowisk, mistrzowie tradycji/współcześni performerzy.

 

Bilety: 40/60 zł

Więcej informacjihttps://strefakultury.pl/wydarzenie/uslyszec-taniec/

 

Trailer: https://www.youtube.com/watch?v=gsH_C6CLlyI

 

Celem projektu Usłyszeć Taniec jest pokazanie współczesnego oblicza najbardziej rozwiniętych form tańca etnicznego jakimi są: flamenco, taniec irlandzki i step amerykański. W spektaklu dużą role odgrywa też taniec współczesny, który pełni rolę narratora. Stanowi naturalną kontynuacje trendów, zachodzących w świecie pozostałych forma tańca, wykorzystywanych w projekcie. Przeważnie taniec ludowy prezentowany jest kontekście prezentacji tematycznych, przeglądów folkloru czy innych tego typu imprez, gdzie tradycja jest przedstawiana jednoznacznie, jako miniona kultura poprzednich pokoleń. Według twórców jest to obraz zniekształcony i niepełny.  W takich kulturach jak flamenco, ewolucja tradycji jest procesem ciągłym. Obok siebie funkcjonuje muzyka i taniec dziadków, rodziców i młodych, przez co tradycja i współczesność to synonimy. W Usłyszeć Taniec artyści starają się pokazywać obok siebie z jednej strony formy wręcz archaiczne, jak i najnowsze trendy. Poszukiwać wspólnego mianownika, pokazując, co je łączy, spotykając się na płaszczyźnie rytmu i wspólnej estetyki, która sprawia, że całość jest spójna.

 

Muzyka grana na żywo stanowi nieodłączny element projektu Usłyszeć Taniec. Jej obecność podkreśla role tancerza perkusyjnego jako jednocześnie tancerza i muzyka. Pokazuje, że taniec może być jednocześnie muzyką, co jest tak bardzo naturalne, między innymi dla niektórych plemion afrykańskich, w których kulturach nie funkcjonują osobne słowa na muzykę i taniec. Bardzo ważna jest też relacja tancerza z muzykiem, którą artyści chcą ukazać.

 

Taniec
Marta Czyż – taniec jazzowy, współczesny,
Karol Drzewoszewki – step amerykański, 
Agata Teodorczyk – flamenco,
Mateusz Wójcik – choreografia, reżyseria, taniec irlandzki

 

Muzyka
Tomasz Biela – kierownictwo muzyczne, gitara, akustyczna, elektryczna, jazzowa,
Wojciech Braszak – saksofon altowy i sopranowy,
Ewelina Grygier – drewniany flet poprzeczny,
Małgorzata Mycek – wokal, bodhran, cajon, perkusjonalia, 
Andrzej Kowalski – gitara basowa, kontrabas, 
Jakub Wagner – gitara flamenco, cajon

ludzie tańca

 

instytucje

 

bibliografia

 
INFORMACJA DLA UŻYTKOWNIKÓW SERWISU
Przed przystąpieniem do użytkowania Serwisu www.taniecpolska.pl operator Serwisu poleca zapoznanie się z Polityką Prywatności Serwisu.
Operator Serwisu poleca w szczególności zapoznanie się z postanowieniami Polityki Prywatności Serwisu w zakresie: Zapoznanie się z Polityką Prywatności Serwisu pozwoli wszystkim Użytkownikom na korzystanie z Serwisu zgodnie z obowiązującymi przepisami prawnymi oraz własną wolą wyrażoną w odpowiednich zgodach.
Operator Serwisu jest gotów odpowiedzieć na ewentualne pytania w sprawie wykonywania Polityki Prywatności Serwisu.
Nie pokazuj więcej tego powiadomienia