ENG
A A A
 czerwiec 2019 

Lublin/Scena dla tańca 2018/„Wrocławski Teatr Tańca”: Wrocławski Teatr Tańca „Klatka z łez”

16 września 2018 | godz. 19:00 | Lublin: Centrum Kultury MUZA, ul. Armii Krajowej 1

Pokaz spektaklu

Wrocławski Teatr Tańca zaprasza na pokaz spektaklu Klatka z łez w Centrum Kultury MUZA w Lublinie. Spektakl Wrocławskiego Teatru Tańca Klatka z łez inspirowany jest dziełami brytyjskiej dramatopisarki Sarah Kane – Psychoza 4.48 oraz Łaknąć. Podczas procesu twórczego artystów nurtowały liczne pytania, wynikające z prób i obcowania z tekstami Kane. Do jakiego punktu można dojść, będąc w stanie uczuciowej pustki, zgubionej radości, kiedy serce umiera, a ciało wciąż żyje? Dlaczego wciąż towarzyszy ludziom niepokój?

 

Czy nie zamykają się w swoistej klatce, wypracowując sobie „życie” z przyzwyczajenia? Co się z nimi dzieje, kiedy żyja w świecie powierzchownym, świecie pozorów i manipulacji, chca bardziej MIEĆ niż BYĆ? Jaką granicę przekraczają, zapominając o swoich podstawowych potrzebach: czucia, obcowania, dawania jak i brania, bliskości, dotyku, przytulenia? Posługując się językiem ruchu, zadają pytania o podstawowe wartości i potrzeby – kochania i bycia kochanym, inspirujących do działania.

 

mogę wypełnić swą przestrzeń
mogę wypełnić swój czas
ale nic nie wypełni tej pustki w moim sercu.
[…]
miłość czyni ze mnie niewolnika w klatce z łez.

Sara Kane, 4.48 Psychosis

 

Anhedonia – zgubiona radość, brak zdolności do odczuwania przyjemności.

 

choreografia i reżyseria: Bożena Klimczak
asystent choreografa: Paulina Woś
asystent reżysera: Sylwia Wierzbicka
występują: Zuzanna Kasprzyk, Franciszka Kierc-Franik, Karolina Szymańska, Paulina Woś, Albert Ciastek, Jan Grządziela, Adrian Koszewski, Radosław Lis
kostiumy: Mateusz Stępniak
opracowanie świateł: Radosław Lis
autor plakatu: Agnieszka Piotrowska
czas trwania: 55 min


Bożena Klimczak – absolwentka Państwowej Szkoły Baletowej w Bytomiu (1984), Pedagogiki Tańca (1988) i abiturientka Podyplomowych Studiów Teorii Tańca (2003) w Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie (dzisiejszy UMFC). W 2004 roku na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w dyscyplinie artystycznej: rytmika i taniec uzyskała stopień doktora sztuki, a w 2012 stopień doktora habilitowanego. Od 1996 roku związana jest z Wydziałem Aktorskim PWST we Wrocławiu. Prowadzi zajęcia z tańca klasycznego, charakterystycznego i współczesnego, a w latach 2013-2016 również na Wydziale Teatru Tańca w Bytomiu. Obecnie po raz drugi pełni funkcję Prodziekana Wydziału Aktorskiego we Wrocławiu (wcześniej w latach 2005-2012). Od 2012 roku pracuje na stanowisku profesora nadzwyczajnego. Zajęcia z ruchu scenicznego prowadziła na Wydziale Wokalnym Akademii Muzycznej we Wrocławiu (1994-96), a także z tańca w Latvijas Kulturas Akademija w Rydze (2008) oraz w Hochschule für Music und Theather (2012) w Hamburgu. Jako choreografka zrealizowała w Operze Wrocławskiej m.in. jedną z części spektaklu baletowego Bal życia Agnieszki Osieckiej, Białe Tango (2006), Dziadek do orzechów (2007), Carmen (2007), Rigoletto (2007), Kopciuszek (2008), Alicja w Krainie Czarów (2008), Traviata (2013), Makbet (widowisko w Hali Stulecia w 2014 roku), Anna Karenina (2016), Makbet (2016), Hiszpańska noc z Carmen – Zarzuela Show (widowisko na Stadionie Wrocław w 2016 roku). W 2014 roku opracowała choreografię i ruch sceniczny do Czarodziejskiego fletu w Slovene National Theatre w Mariborze. Opracowała ruch sceniczny, choreografie w przedstawieniach teatrów dramatycznych, w widowiskach muzyczno-teatralnych, koncertach plenerowych oraz w spektaklach dyplomowych na Wydziale Wokalnym AM, Wydziale Aktorskim i Lalkarskim PWST we Wrocławiu. Jest autorką małych form choreograficznych do koncertów baletowych. Współpracowała z Theater der Stadt Görlitz i Teatro Delle Salline de Cagliari na Sardynii.

 

Pokaz w Lublinie stanowi część projektu Wrocławski Teatr Tańca i realizowany jest we współpracy z Instytutem Muzyki i Tańca w ramach programu Scena dla tańca.

 

 IMIT (miniaturka)    Scena dla tańca 2017 (miniaturka)

ludzie tańca

 

instytucje

 

bibliografia

 
INFORMACJA DLA UŻYTKOWNIKÓW SERWISU
Przed przystąpieniem do użytkowania Serwisu www.taniecpolska.pl operator Serwisu poleca zapoznanie się z Polityką Prywatności Serwisu.
Operator Serwisu poleca w szczególności zapoznanie się z postanowieniami Polityki Prywatności Serwisu w zakresie: Zapoznanie się z Polityką Prywatności Serwisu pozwoli wszystkim Użytkownikom na korzystanie z Serwisu zgodnie z obowiązującymi przepisami prawnymi oraz własną wolą wyrażoną w odpowiednich zgodach.
Operator Serwisu jest gotów odpowiedzieć na ewentualne pytania w sprawie wykonywania Polityki Prywatności Serwisu.
Nie pokazuj więcej tego powiadomienia