ENG
A A A
 lipiec 2019 
Fot. materiały organizatorów.

Warszawa/ Program performatywny wystawy „Inne tańce”: Maria Stokłosa „Królowa Wody”

13 września 2018 - 14 września 2018 | godz. 19:00 | Warszawa: Centrum Sztuki Współczesnej zamek Ujazdowski, Pracownia, ul. Jazdów 2. Pracownia mieści się na parterze Zamku Ujazdowskiego, za księg | Premiera

Pokaz spektaklu

W ramach ostatniego Tygodnia performatywnego, towarzyszącego wystawie Inne tańce oraz cyklu Centrum w Procesie, Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski w Warszawie i Centrum w Ruchu zapraszają na premierę spektaklu Marii Stokłosy Królowa Wody. Jest to szamańska praktyka improwizacyjna, w której troje artystów o różnych doświadczeniach spotyka się, aby odkrywać i praktykować współczesną magię. Ich intencja wynika z potrzeby zmiany (w sobie, w innych, w relacjach z innymi, w tym kraju, na tej planecie). Ich staraniom towarzyszy figura Królowej Wody, motywacją do działania jest cierpienie wynikające z bezsilności. W tej praktyce ważną rolę odgrywa nieokreślanie, ośmieszania się i zabawa, ale też konkret, świadoma obecność, sytuowanie się w precyzyjnym miejscu. Prosząc widzów o wsparcie artyści podejmują próbę (ponownego) uwierzenia w sprawczą moc sztuki – rytuału, który promieniuje na całą społeczność, daleko poza wąski krąg odbiorców.

 

Przez ostatnie trzy lata praktyką artystyczną Marii Stokłosy była improwizacja ruchowa budowana na zadaniach. W swojej najnowszej pracy to nie samo działanie czy uwaga choreografki, ale jej intencja zajmuje centralne miejsce. Do projektu artystka zaprosiła menadżerkę kultury i performerkę Katarzynę Sztarbałę oraz Mateusza Kowalczyka – „Szamana Polskiego”, tegorocznego absolwenta ASP w Warszawie.

 

„Królowa ze swoim ciałem ryzykuje i podejmuje relacje z innymi. Wyprawia się w głąb, zarazem pozostając na powierzchni. Działa, a dopiero potem ocenia. Korzysta ze zgromadzenia widzów. Dzięki ich obecności przedstawienie rozszerza się i rozlewa”.

 

Praca nie powstałaby bez wsparcia Roberta Steijna, Ricardo Rubio oraz Sodii Zupanc Lotker.

 

Organizatorzy: Fundacja Burdąg, Centrum w Ruchu

 

Logo Fundacja Burdąg (oryginał)Logo Centrum w Ruchu (oryginał)

 

Koprodukcja: Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski

 

U-jazdowski logo (oryginał)

Projekt współfinansowany przez m. st. Warszawa w ramach programu Centrum w Procesie

 

Zakochaj się w Warszawie - logo współfinansowanie (miniaturka)

 

ludzie tańca

instytucje

bibliografia

INFORMACJA DLA UŻYTKOWNIKÓW SERWISU
Przed przystąpieniem do użytkowania Serwisu www.taniecpolska.pl operator Serwisu poleca zapoznanie się z Polityką Prywatności Serwisu.
Operator Serwisu poleca w szczególności zapoznanie się z postanowieniami Polityki Prywatności Serwisu w zakresie: Zapoznanie się z Polityką Prywatności Serwisu pozwoli wszystkim Użytkownikom na korzystanie z Serwisu zgodnie z obowiązującymi przepisami prawnymi oraz własną wolą wyrażoną w odpowiednich zgodach.
Operator Serwisu jest gotów odpowiedzieć na ewentualne pytania w sprawie wykonywania Polityki Prywatności Serwisu.
Nie pokazuj więcej tego powiadomienia