ENG
A A A
 czerwiec 2019 

Kraków/Scena dla tańca 2018/„Rollercoaster. Kolekcjonerzy wrażeń”: Aurora Lubos „Witajcie/Welcome”

6 października 2018 | godz. 19:00 | Kraków: Cricoteka – Ośrodek Dokumentacji Sztuki Tadeusza Kantora, ul. Nadwiślańska 2-4

Pokaz spektaklu

Ośrodek Dokumentacji Sztuki Tadeusza Kantora CRICOTEKA zaprasza na pokaz spektaklu Aurory Lubos Witajcie/Welcome w ramach programu prezentacji polskiego tańca Rollercoaster. Kolekcjonerzy wrażeń. Kuratorzy projektu, Paweł Łyskawa i Eryk Makohon, nawiązują do koncepcji człowieka ponowoczesnego Zygmunta Baumana, osadzonej na czterech wzorcach osobowości.


Mocna, emocjonalna i niezwykle intymna wypowiedź Aurory Lubos rozpocznie cykl spotkań „kolekcjonerów wrażeń”. Artystka już od pierwszych chwil, angażując widza w to, co dzieje się na scenie, mocno zachwieje poczuciem bezpieczeństwa, komfortu i chłodnego dystansu. Posługując się sugestywnymi obrazami, wprowadzi w niewygodne rejony, w których granica odpowiedzialności za krzywdę, za zło, za drugiego człowieka staje się coraz mniej wyraźna. Budowane na scenie obrazy jednocześnie palą i mrożą, przeszywają umysł i serce.

 

„Interesuje mnie człowiek, ten który jest bezpieczny, ale niechętny do przyjmowania innych, czyli tych którzy uciekają przed wojną, konfliktem, opresjami, śmiercią, głodem. Interesuje mnie sytuacja konfliktu, zagrożenia, cierpienia. Interesuje mnie to, co ten najedzony, zadowolony, zachodnioeuropejski człowiek czułby w takim miejscu, i w takiej sytuacji. Interesuje mnie co czułby do ludzi, których rzeczywistością codzienną jest walka o życie.

 

Jednym z elementów spektaklu jest dokumentacja performansu Z wody, który odbył się na plaży w Sopocie, w październiku 2015 roku, w Dniu Solidarności z Uchodźcami.”

 

Tekst, wideo, obiekty, realizacja i wykonanie: Aurora Lubos

Muzyka: Alex Catona

 

***

 

Rollercoaster. Kolekcjonerzy wrażeń to program prezentacji polskiego tańca, realizowany przez Ośrodek Dokumentacji Sztuki Tadeusza Kantora CRICOTEKA w ramach projektu „Scena dla Tańca 2018” Instytutu Muzyki i Tańca. Kuratorzy projektu Paweł Łyskawa i Eryk Makohon nawiązują do koncepcji człowieka ponowoczesnego Zygmunta Baumana, osadzonej na czterech wzorcach osobowości.

Są to:

Spacerowicz, który pozostaje niewidzialny w tłumie, przegląda się w cudzych twarzach i sklepowych wystawach, z nikim się nie utożsamia a jednocześnie utożsamia się z wszystkimi, do nikogo i niczego się nie przywiązuje, jest w cieniu, ale i staje się cieniem innych. 

 

Gracz, który prowadzi ciągłą rozgrywkę, kalkuluje i obstawia, liczy i podsumowuje, chce wygrywać Wygrana stanowi dla niego pożywkę, ale przegrana nie jest końcem świata, a jedynie koniecznością szybkiego, kolejnego rozdania.

 

Włóczęga, który do niczego się nie przyzwyczaja, ma potrzebę bycia co chwilę w innym miejscu, podejmowania nowych wędrówek, w których nie cel, ale sama konieczność zmiany stanowi istotę. Opisują go ruch i ciągła gotowość na nowe wrażenia i przygody, które szybko okazują się banalne i rozczarowujące.

 

Turysta, który – inaczej niż włóczęga – podróżować nie musi, a chce. Zbiera i dokumentuje, chwali się zdobyczami, jednocześnie wymagając, by zastana rzeczywistość rządziła się jego prawami i spełniała jego oczekiwania. Zawsze ma gdzie powrócić, ale pociąga go kolekcjonowanie wrażeń.

 

Z każdym z typów wiążą się zmiana, ruch, przemieszczanie, podróż. Wydaje się, że Baumanowska idea nowoczesnego wzorca osobowościowego – człowieka pielgrzyma, skupionego na podróży zakończonej osiągnięciem z góry założonego celu – traci na aktualności w postmodernistycznej wizji świata.

 

Rollercoaster będzie działał nie tylko jako wehikuł ruchu, maszyna bodźców stymulująca współczesne pokolenie kolekcjonerów wrażeń, ale też stanie się rodzajem soczewki eskalującej wybrane zderzane ze sobą zagadnienia, ponieważ jak twierdzi Bauman, parafrazując Hegla, zjawiska na świecie są dla ludzi widoczne dopiero wtedy, gdy stają się dla nich absorbujące.

 

 

 

Pokaz stanowi część projektu Rollercoaster. Kolekcjonerzy wrażeń i realizowany jest we współpracy z Instytutem Muzyki i Tańca w ramach programu Scena dla tańca 2018.

 

 IMIT (miniaturka)    Scena dla tańca 2017 (miniaturka)

 

Rollercoaster SdT 2018 belka (miniaturka)

ludzie tańca

instytucje

bibliografia

 
INFORMACJA DLA UŻYTKOWNIKÓW SERWISU
Przed przystąpieniem do użytkowania Serwisu www.taniecpolska.pl operator Serwisu poleca zapoznanie się z Polityką Prywatności Serwisu.
Operator Serwisu poleca w szczególności zapoznanie się z postanowieniami Polityki Prywatności Serwisu w zakresie: Zapoznanie się z Polityką Prywatności Serwisu pozwoli wszystkim Użytkownikom na korzystanie z Serwisu zgodnie z obowiązującymi przepisami prawnymi oraz własną wolą wyrażoną w odpowiednich zgodach.
Operator Serwisu jest gotów odpowiedzieć na ewentualne pytania w sprawie wykonywania Polityki Prywatności Serwisu.
Nie pokazuj więcej tego powiadomienia