ENG
A A A
 październik 2018 

Opole/ „MOŻNA / platforma”: Warsztaty master class z Alfredem Zinolą

26 października 2018 - 27 października 2018 | godz. 18:00 | Opole: Galeria Sztuki Współczesnej, Plac Teatralny 12

Warsztaty

Galeria Sztuki Współczesnej w Opolu zaprasza artystów i edukatorów zainteresowanych kontekstami tańca współczesnego skierowanego do dziecięcego odbiorcy na platformę i warsztaty master class z Alfredem Zinolą. Platforma jest częścią wystawy pn. MOŻNA, w ramach której wspólnie z Instytutem Muzyki i Tańca organizowany jest projekt MOŻNA / w ruchu*. Projekt ma na celu promocję tańca współczesnego, w tym także twórców działających na pograniczu sztuk wizualnych i performatywnych.

 

Platforma skierowana jest do osób zajmujących się sztuką – artystów wizualnych, tancerzy, aktorów, reżyserów i choreografów, osób zajmujących się muzyką, pedagogiką, edukacją i animacją kulturową.

 

Platforma służy wymianie artystycznej myśli oraz doświadczeń wśród uczestników, dla których ważny jest namysł nad sztuką współczesną, a zwłaszcza różnymi kontekstami nowego tańca dla dzieci. W ramach platformy odbędą się prezentacje, spotkania i warsztaty master calss z Alfredem Zinolą - wybitnym, bezkompromisowym choreografem i tancerzem, zajmującym się sztuką dla dzieci.

 

Tematem warsztatu mistrzowskiego Alfreda Zinoli będą zagadnienia obecności i bliskości, jako dwa ściśle związane z ciałem i ruchem w relacji z widzem. Artysta chce podzielić się doświadczeniami ze swojej pracy oraz metodami tworzenia. Warsztaty będą łączyły w sobie dyskusje, prezentacje nagrań i badań, z praktycznymi zadaniami ruchowymi. Zinola wspólnie z uczestnikami skupi się na poszukiwaniu odpowiedzi na dwa pytania:

- czego nie powinno pokazywać się dzieciom i dlaczego?

- w jaki sposób możemy rozwijać nowe metody pracy nad twórczością dla dzieci i jaki wpływ mają na to stereotypy i wyobrażenia dotyczące dzieci i dzieciństwa?

 

Dla lepszego poznania się środowiska artystyczno-edukacyjnego skupiającego się na tańcu współczesnym dla dzieci, na otwarcie cyklu działań organizatorzy zaproponują prezentacje uczestników inspirowane formułą Pecha Kucha. Będą one okazją do przedstawienia swojej działalności. Spotkania o charakterze dyskusyjno-warsztatowym pozwolą na swobodny przepływ idei pomiędzy uczestnikami.

 

Warsztaty prowadzone w języku angielskim.

 

Aby wziąć udział w warsztatach Można / platforma + master class z Alfredem Zinolą, należy wysłać do końca dnia 14 października 2018 (niedziela) formularz zgłoszeniowy na adres mwolnicka@galeriaopole.pl z dopiskiem „można / platforma”.

 

Cena: 200 zł (nocleg i wyżywienie we własnym zakresie)

Ilość miejsc ograniczona, decyduje kolejność zgłoszeń.

Dane do przelewu zostaną przesłane mailem wraz potwierdzeniem uczestnictwa.

 

Alfredo Zinola – włoski performer, choreograf, tancerz. Obecnie żyje i tworzy w Niemczech. Edukację taneczną rozpoczął w 2004 roku u włoskiego choreografa Raffaella Giordano. Studiował na Uniwersytecie Folkwang (Modern Dance Study) oraz Uniwersytecie w Turynie (Wydział Literatury i Filozofii, kierunek: komunikacja międzykulturowa). Jako performer współpracował m.in. z Angie Hiesl, Johnem Jasperse'm, Simonem Sandronim, Célestine Hennermann, Kainkollektiv i Stephanem Herwigiem. W swoich działaniach tanecznych i w sposobie tworzenia innych form artystycznych mocno opiera się na współpracy z innymi twórcami. W 2013 roku z Felipem Gonzálezem podjął się zdefiniowania na nowo pojęcia „spektakl tańca współczesnego dla dzieci”, tworząc PRIMO – przedstawienie z podwodną choreografią skierowane do bardzo małych odbiorców (2-5 lat). Kontynuując własne badania dotyczące abstrakcyjnej formy, jako medium komunikacji empatycznej, stworzył w 2015 roku wraz z amerykańskim performerem Maxwellem McCarthym spektakl NERO. W tej pracy ciemność staje się pustym płótnem dla wyobraźni, a ciała performerów pokazane są w kontekście obiektów odbijających światło w celu tworzenia lekkich form. Wspólnie z McCarthym stworzyli również spektakl odwołujący się do dziecięcej potrzeby tańca i zabawy pt. PARTY. W ramach europejskiego projektu Alcotra stworzył we współpracy z peruwiańską artystką Ximeną Ameri spektakl ATO, w ramach którego zorganizowali serię pokazów w prywatnych mieszkaniach, poddając analizie to, co prywatne i intymne, a publiczne. Jedną z jego prac dla dzieci eksplorujących zagadnienie - szczególnie interesujące dla Zinoli – odpowiedzialności społecznej twórcy, była BOMBA MIX, dotykająca problemu stereotypów i strategii promocyjnych wymierzonych w dzieci. Prace Zinoli pokazywane są w Europie, Azji, Ameryce Południowej, Rosji i Australii.

alfredozinola.com

 

 

Piątek, 26 października 2018

18.00 wprowadzenie i przywitanie uczestników; prezentacje inspirowane formatem Pecha Kucha 20 x 20 (20 slajdów w 20 sekund każdy)

19.30 rozmowa z Alfredem Zinolą

 

Sobota, 27 października 2018

10.00-13.00 master class z Alfredem Zinolą

13.00-15.00 przerwa

15.00-18.00 spotkanie i dyskusja z uczestnikami oraz oprowadzanie kuratorskie po wystawie MOŻNA (prowadzenie Magda Wolnicka)

18.00-20.00 podsumowanie spotkania

 

 

DOKUMENTY DO POBRANIA: http://galeriaopole.pl/pl/mozna-platforma-master-class-z-alfredo-zinola

 

***

 

MOŻNA / w ruchu to projekt mający na celu aktywne spotkania w ramach odbioru działań ruchowych oraz promocję tańca współczesnego, w tym także twórców działających na pograniczu sztuk wizualnych i performatywnych. W Opolu, Kluczborku i Kędzierzynie-Koźlu – miastach bez stałych scen tanecznych – zaprezentowane zostaną polskie i niemieckie spektakle interaktywne i instalacje skierowane do dorosłych w towarzystwie dzieci w wieku od kilku miesięcy do pięciu lat.

 

Prezentacjom towarzyszyć będzie platforma skierowana do osób zajmujących się tańcem współczesnym dla dzieci i edukacją, połączona z kursem mistrzowskim prowadzonym przez Alfreda Zinolę – wybitnego choreografa pracującego na stałe w Niemczech. To projekt mający na celu aktywne spotkania w ramach odbioru działań ruchowych oraz promocję tańca współczesnego, w tym także twórców działających na pograniczu sztuk wizualnych i performatywnych.

 

 

Wydarzenie jest częścią projektu MOŻNA / w ruchu, w cześći prezentacji spektakli realizowanego we współpracy z Instytutem Muzyki i Tańca w ramach programu Scena dla tańca.

 

 IMIT (miniaturka)    Scena dla tańca 2017 (miniaturka)

 

Można Sdt 2018 belka (miniaturka)

ludzie tańca

 

instytucje

 

bibliografia

 
INFORMACJA DLA UŻYTKOWNIKÓW SERWISU
Przed przystąpieniem do użytkowania Serwisu www.taniecpolska.pl operator Serwisu poleca zapoznanie się z Polityką Prywatności Serwisu.
Operator Serwisu poleca w szczególności zapoznanie się z postanowieniami Polityki Prywatności Serwisu w zakresie: Zapoznanie się z Polityką Prywatności Serwisu pozwoli wszystkim Użytkownikom na korzystanie z Serwisu zgodnie z obowiązującymi przepisami prawnymi oraz własną wolą wyrażoną w odpowiednich zgodach.
Operator Serwisu jest gotów odpowiedzieć na ewentualne pytania w sprawie wykonywania Polityki Prywatności Serwisu.
Nie pokazuj więcej tego powiadomienia