ENG
A A A
 maj 2019 
Marta Ziółek w "So emotional", materiały organizatora

Poznań/PAWILON/Pola wiedzy #5: Spotkanie z Martą Ziółek

6 grudnia 2018 | godz. 19:00 | Poznań: PAWILON, ul. Ewangelicka 1

Spotkanie

Poznański PAWILON zaprasza na spotkanie z Martą Ziółek – jedną z czołowych polskich performerek i choreografek, związaną z tzw. nową choreografią. Podczas spotkania artystka przybliży realizowane przez siebie projekty i działania, usytuowane na pograniczu tańca, performansu, mody i sztuk wizualnych. Opowie także o pokoleniu nowych polskich choreografów i performerek, którzy w ostatnich latach stali się jednym z najciekawszych zjawisk artystycznych, lokujących się pomiędzy galerią sztuki a teatrem. Spotkanie poprowadzi kurator programu – Andrzej Pakuła. Wstęp wolny.

 

Marta Ziółek jest choreografką i performerką. Zanim rozpoczęła studia na wydziale choreografii w School for New Dance Development (SNDO) w Amsterdamie, studiowała na Międzywydziałowych Indywidualnych Studiach Humanistycznych na Uniwersytecie Warszawskim. W swojej pracy Marta Ziółek skupia się na poszerzaniu pola praktyki choreografii. Jej interdyscyplinarne podejście bada granice pomiędzy sztukami wizualnymi, performansem i choreografią. Jako choreografka, artystka testuje performatywne granice i uwarunkowania wolności działania w choreografii. Interesuje ją eksponowanie, demaskowanie i gra z nakazem, poleceniem, nadzorującą siłą, będących nieodłączną częścią praktyki choreograficznej. Kluczową częścią myślenia Ziółek o tańcu jako formie sztuki jest sposób, w jaki ciała oddziałują na siebie i otoczenia, jak są dyscyplinowanie i wystawiane podczas wykonywania akcji, w ruchu. Interesuje ją kreowanie sytuacji, kinetycznych wydarzeń, tańczenie w poszerzonym polu obrazu i rzeźby. Ziółek traktuje performans jako konkretny sposób rekonfiguracji historii i cielesności, pracy z ucieleśnieniem, jego reprodukcją, ale również z odcieleśnieniem (alienacją). Według artystki choreografia jest eksperymentalną praktyką, która poprzez uruchamianie form myślenia w ruchu wciąż musi redefiniować własne granice.

***
Cykl Pola wiedzy wychodzi naprzeciw potrzebie idei społeczeństwa otwartego na kulturę wizualną, „przetłumaczenia” języka twórców w formie oferty edukacyjnej. Wydarzenia oparte są na możliwości konfrontacji i dyskusji z autorami najważniejszych publikacji dotyczących kultury wizualnej i jej społecznego znaczenia. Projekt realizowany we współpracy z Fundacją Katedry Intermediów.

 

więcej: pawilon.org

ludzie tańca

instytucje

 

bibliografia

 
INFORMACJA DLA UŻYTKOWNIKÓW SERWISU
Przed przystąpieniem do użytkowania Serwisu www.taniecpolska.pl operator Serwisu poleca zapoznanie się z Polityką Prywatności Serwisu.
Operator Serwisu poleca w szczególności zapoznanie się z postanowieniami Polityki Prywatności Serwisu w zakresie: Zapoznanie się z Polityką Prywatności Serwisu pozwoli wszystkim Użytkownikom na korzystanie z Serwisu zgodnie z obowiązującymi przepisami prawnymi oraz własną wolą wyrażoną w odpowiednich zgodach.
Operator Serwisu jest gotów odpowiedzieć na ewentualne pytania w sprawie wykonywania Polityki Prywatności Serwisu.
Nie pokazuj więcej tego powiadomienia