ENG
A A A
 sierpień 2019 

Kina w Polsce/Bolshoi Ballet Live 2018-2019: „Dziadek do orzechów” – chor. Jurij Grigorowicz – transmisja

20 stycznia 2019 | Łuków: Kino Łuków Łódź: Kino Szpulka Oświęcim: Oświęcimskie Centrum Kultury

Film tańca/o tańcu

Co roku przed Świętami Bożego Narodzenia w cyklu Bolshoi Ballet Live pojawia się najbardziej świąteczny z baletów – Dziadek do orzechów. W tym roku ponownie na żywo w transmisji satelitarnej w nowej obsadzie solistów.

 

W wielu krajach nie ma Bożego Narodzenia bez gwiazdkowego spektaklu Dziadka do orzechów. Przedstawienia baletu Czajkowskiego przygotowują w tym okresie na całym świecie nie tylko profesjonalne zespoły baletowe, ale także szkoły tańca i amatorskie grupy. Mimo że dziś, inaczej niż za czasów Czajkowskiego, spektakl ten jest kierowany głównie do młodszych widzów, to nadal pozostaje jednym z najpoważniejszych arcydzieł klasycznego baletu rosyjskiego. Oparty na opowiadaniu modnego wówczas fantastycznego pisarza E. T. A. Hoffmanna, Dziadek do orzechów miał wykorzystywać zainteresowanie elit petersburskich fantastyką. Tymczasem okazał się wspaniałym spektaklem familijnym. Mali widzowie odnajdą w nim baśniową historię małej Klary (w rosyjskiej wersji jest to Masza), która dzięki dobremu sercu i odwadze wyzwala spod czaru księcia zaklętego w dziadka do orzechów.

 

Twórczość Czajkowskiego na przestrzeni ostatnich dziesięcioleci była najlepszym kamieniem probierczym dla wszystkich choreografów. Jego muzyce jest za ciasno w ramach ślicznej bajki dla małych dzieci – wyrywa się w przestrzeń bardziej filozoficznych, dramatycznych rozważań. Jej tajemniczość i podskórny „dreszcz” przez wiele lat nie znajdowały scenicznego wcielenia, udało się to jednak choreografowi Jurijowi Grigorowiczowi i scenografowi Simonowi Wirsaładze oraz pierwszym wykonawcom głównych ról w tej wersji: Maszy – Jekaterinie Maksimowej i Dziadkowi do orzechów – Władimirowi Wasiljewowi. Z ich współpracy w 1966 roku w Teatrze Bolszoj powstał nowy spektakl, który do dziś, bez zmian, pozostaje w repertuarze Teatru Bolszoj.

 

Grigorowicz prezentuje inne podejście do baletowej bajki: napełnia ją Hoffmannowskim mistycyzmem i tajemniczością. W jego Dziadku do orzechów nie ma przesłodzenia, dosłownie i w przenośni. To nie balet o wyimaginowanym i błogosławionym Królestwie Konfiturowym (Krainie Słodyczy), gdzie na gałązkach choinki rozwieszone są cukierki, orzechy i marcepany. Bohaterowie odbywają więc swoją wędrówkę w II akcie baletu w górę bożonarodzeniowego drzewka, spotykając lalki – choinkowe ozdoby, które wykonają słynne tańce: chiński, rosyjski, hiszpański, czy taniec pastuszków. Wszystko zwieńczy popisowy duet – pas de deux głównych bohaterów i znany Walc Kwiatów. W głównych partiach zobaczymy wybitnych solistów Bolszoj: Margaritę Szrajner w roli Maszy i Siemiona Czudina jako Księcia.

 

Zobacz fragment spektaklu

 

Terminy i miejsca pokazów:

 

23 grudnia 2018 LIVE HD
Bydgoszcz Multikino 
Gdańsk Multikino 
Ełk Ełckie Centrum Kultury 
Katowice Kino Rialto 
Kraków Multikino 
Lublin Multikino 
Łódź Multikino Silver Screen 
Olsztyn Multikino 
Poznań Multikino Malta 
Poznań Multikino Stary Browar 
Przemyśl Centrum Kulturalne w Przemyślu-Kino Centrum 
Szczecin Multikino 
Warszawa Kino Praha 
Warszawa Multikino Ursynów 
Warszawa Multikino Złote Tarasy 
Wrocław Kino Nowe Horyzonty 
Zabrze Multikino

20 stycznia 2019 Łuków kino Łuków 
20 stycznia 2019 Łódź kino Szpulka 
20 stycznia 2019 Oświęcim Oświęcimskie Centrum Kultury 
21 stycznia 2019 Opole Lubelskie kino Opolanka
22 stycznia 2019 Nasielsk kino Nowa 
24 stycznia 2019 Kraków kino Kijów.Centrum
27 stycznia 2019 Limanowa kino Klaps 
6 lutego 2019 
Gorlice kino Kolory 

21 lutego 2019 
Czechowice-Dziedzice Multikino 
Elbląg Multikino Ogrody 
Jaworzno Multikino 
Katowice Multikino 
Kielce Multikino 
Koszalin Multikino 
Radom Multikino 
Rumia Multikino 
Rybnik Multikino 
Rzeszów Multikino 
Słupsk Multikino 
Sopot Multikino 
Tychy Multikino 
Warszawa Wola Multikino 
Włocławek Multikino 
Wrocław Multikino Pasaż 
Zgorzelec Multikino 

 

***

 

Rozpowszechnianiem cyklu transmisji i retransmisji teatralnych z cyklu „Bolshoi Ballet Live” na terenie Polski zajął się dystrybutor najwyższej jakości kontentu alternatywnego dla kin, w tym transmisji HD LIVE i retransmisji HD z najlepszych teatrów i sal koncertowych świata, będący jednym ze światowych pionierów w tym zakresie. Marka www.nazywowkinach.pl została ustanowiona przez firmę CIKANEK FILM, działającą obecnie w 14 krajach Europy Centralnej i Wschodniej, a powstałą w roku 2007, by kreować i rozwijać rodzący się właśnie fenomen transmisji do kin spektakli i koncertów. „The Metropolitan Opera: Live in HD”, „Bolshoi Ballet Live”, „National Theatre Live”, „Exhibition on Screen”, „Comédie-Française Live” czy „The Berliner Philharmoniker Live in Cinemas” to tylko niektóre z cykli dystrybuowanych przez CIKANEK FILM. Rocznie firma sprzedaje w samej tylko Polsce ponad 120.000 biletów.

 

Logo Na żywo w kinach (miniaturka)Logo Pathelive (miniaturka)

 

 

KONTAKT / WIĘCEJ INFORMACJI:

CIKANEK FILM Sp. z o.o. / NAZYWOWKINACH.PL

poland@cikanekmanagement.eu | www.nazywowkinach.pl | www.facebook.com/nazywowkinach

www.youtube.com/nazywowkinachpl | www.instagram.com/nazywowkinach

 

ludzie tańca

 

instytucje

 

bibliografia

 
INFORMACJA DLA UŻYTKOWNIKÓW SERWISU
Przed przystąpieniem do użytkowania Serwisu www.taniecpolska.pl operator Serwisu poleca zapoznanie się z Polityką Prywatności Serwisu.
Operator Serwisu poleca w szczególności zapoznanie się z postanowieniami Polityki Prywatności Serwisu w zakresie: Zapoznanie się z Polityką Prywatności Serwisu pozwoli wszystkim Użytkownikom na korzystanie z Serwisu zgodnie z obowiązującymi przepisami prawnymi oraz własną wolą wyrażoną w odpowiednich zgodach.
Operator Serwisu jest gotów odpowiedzieć na ewentualne pytania w sprawie wykonywania Polityki Prywatności Serwisu.
Nie pokazuj więcej tego powiadomienia