ENG
A A A
 październik 2019 
fot. materiały organizatora, Olga Maria Pobłocka

Wrocław/X CYRKULACJE: Olga Maria Pobłocka „JA-MY. Wspólnota w improwizacji w kontakcie” – laboratorium

29 kwietnia 2019 | godz. 18:15 | Wrocław: Instytut im. Jerzego Grotowskiego, Studio Na Grobli, ul. Na Grobli 30/32, w godz. 18.15-19.45

Warsztaty

Stowarzyszenie Inicjatyw Twórczych „MOMENTUM”, we współpracy z Instytutem im. Jerzego Grotowskiego we Wrocławiu,  zaprasza do udziału w X Wrocławskim Festiwalu Ruchu CYRKULACJE – święcie ruchu, tańca, jogi i sztuki. W tym roku, w dniach od 26 kwietnia do 1 maja, odbędzie się jubileuszowa 10. edycja pod nazwą Celebracja. Oprócz warsztatów odbywających się w ramach ścieżek twórczych i lekcji otwartych, w programie znalazły się także laboratoria – zajęcia pomyślane jako przestrzeń do eksperymentowania. Jedne z nich, zatytułowane JA-MY. Wspólnota w improwizacji w kontakcie, poprowadzi Olga Maria Pobłocka.

 

Prowadząca o laboratorium:

Chcę zaproponować eksplorację wokół struktury znanej w improwizacji kontaktowej jako „Round Robin”. Uczestnicy tworzą krąg, wewnątrz którego odbywa się improwizacyjna interakcja między 2-3 osobami. Osoby tańczące wewnątrz kręgu zmieniają się według określonych reguł. Ta forma była mocno eksplorowana w czasach powstawania improwizacji kontaktowej. Dziś pojawia się sporadycznie jako urozmaicenie na warsztatach i festiwalach. Główny nurt praktyki KI stanowi mniej ustrukturalizowana, otwarta forma JAMów. Przeważa w niej taniec w duetach i indywidualna eksploracja sensoryczna i fizyczna ruchu. Struktura „Round Robin” daje z kolei możliwości dla komunikacji na wielu poziomach między wszystkimi uczestnikami improwizacji. Łączy doświadczenie bycia w centrum uwagi i bycia aktywnym obserwatorem. Trzymając przestrzeń pozostaje się świadkiem i jednocześnie częścią całego „performansu”. Zapraszam do eksploracji tematu kręgu – wchodzenia, bycia i wychodzenia z przestrzeni środka. Jakie odczucia w ciele i emocje wzbudza we mnie bycie w różnych miejscach tej układanki? Jak różnie mogę odczuwać granice samego siebie we wspólnocie doświadczenia kręgu? Czy czuję odrębność swego JA, czy może mam poczucie bycia częścią czegoś większego – MY – systemu naczyń połączonych? Czy odkrywam w tym swobodę do ekspresji siebie, czy może przeraża mnie cała idea wspólnoty? Zapraszam do świadkowania, wejścia w stan skupienia i gotowości bojowej, zaskoczenia oraz swobodnej zabawy, wysokiej uważności i relaksu jednocześnie, swobody bądź dyskomfortu w tak określonej formule dla ruchu. Tu jest miejsce na wszystkie emocje i reakcję, wszystkie są równie mile widziane, od ekscytacji, po bunt. A ciekawość laboranta niech nas prowadzi;niech nas prowadzi.

 

Prowadząca: 

Olga Maria Pobłocka ruch i taniec towarzyszy jej od zawsze. Jak sama zaznacza, w wieku trzech lat kroczyła w rytm swojej ukochanej lambady. Dorastając, podróżowała i zbierała doświadczenia, poznawała wiele stylów i form tańca – od capoeiry po polskie oberki – aż odkryła improwizację kontaktową, w której, jak uznaje, może wyrazić się najpełniej. Uważa, że ruch improwizowany, taniec współczesny dają dużo wolności i sferyczności, angażując całe ciało, emocje i duszę  no i co najpiękniejsze  spełniają sny o lataniu. Wiedzę zdobywała m.in. w Adama Dance and Therapy School w Izraelu, Uniwersytecie Ludowym Vestjyllands w Danii oraz podczas kursów Anatomia w Ruchu Milana i Zuny Kozanków, kursu Permaculture and Ecovillage Design w Kibucu Lotan w Izraelu. Współorganizowała m.in. III, IV i V edycję Festiwalu CYRKULACJE we Wrocławiu oraz międzynarodową wymianę nauczycieli improwizacji kontaktowej ECITE w Krzyżowej. Uczestniczyła i inicjowała wiele projektów performatywnych. Prowadziła zajęcia z ruchu, improwizacji kontaktowej i arteterapii dla różnych grup. Przez ostatnie 6 lat na nowo odkrywa ciało, ruch i taniec, towarzysząc w rozwoju swoim dwum synom i żyjąc blisko Matki Ziemi.

 

Koszt: dla uczestników pojedynczej ścieżki lub lekcji 20 zł, dla osób spoza festiwalu 30 zł

Karnet (Wybrane ścieżki twórcze / Wybrane lekcje otwarte / Wszystkie wydarzenia towarzyszące / Wieczorna Vinyasa joga / Laboratoria / Poranne rozruchy): 700 zł

Zapisy: cyrkulacje.zapisy@gmail.com 

 

Laboratoria są przestrzenią do eksperymentowania. To okazja, żeby zaprezentować swoją technikę, warsztat lub po prostu siebie. Prowadzący laboratoria są wybierani na podstawie nadesłanych zgłoszeń.

 

***

Głównym organizatorem festiwalu jest Stowarzyszenie Inicjatyw Twórczych „MOMENTUM” z Wrocławia. Festiwal współfinansowany ze środków Urzędu Miasta Wrocław. Partnerem głównym przedsięwzięcia jest Instytut im. Jerzego Grotowskiego we Wrocławiu.

 

Oprócz stałego programu ścieżek twórczych (cykl autorskich zajęć dla stałej grupy), lekcji otwartych (zajęcia z różnych technik i metod pracy otwarte codziennie dla nowych uczestników), w ofercie festiwalu znajdują się również laboratoria, poranne rozruchy, wieczorna joga i wydarzenia towarzyszące (koncerty, spektakle, jamy, dyskusje panelowe) – skierowane do wszystkich uczestników festiwalu oraz publiczności zewnętrznej. Formuła ta umożliwia więc uczestnictwo na różnych poziomach.

 

Informacje o wydarzeniu:

http://cyrkulacje.wroclaw.pl/

 

Informacje: cyrkulacje.zapisy@gmail.com, tel.: 530 716 044 (Aga), 791 561 909 (Kuba)

 

Organizator: Stowarzyszenie Inicjatyw Twórczych „MOMENTUM”

Partner główny: Miasto Wrocław, Instytut im. Jerzego Grotowskiego

Patronat honorowy: Narodowe Centrum Kultury

Patroni medialni: taniecPOLSKA.pl, TVP Kultura, TVP Wrocław, Radio Wrocław, Radio Wrocław Kultura, Radio Ram, Gazeta Wrocławska, Nasze Miasto, Teatralny.pl

Partnerzy: Czary w gary, Drzewo życia, Mentalny Ogród, Cantino

 

 

 

 

 

 

 

 

ludzie tańca

 

instytucje

 

bibliografia

INFORMACJA DLA UŻYTKOWNIKÓW SERWISU
Przed przystąpieniem do użytkowania Serwisu www.taniecpolska.pl operator Serwisu poleca zapoznanie się z Polityką Prywatności Serwisu.
Operator Serwisu poleca w szczególności zapoznanie się z postanowieniami Polityki Prywatności Serwisu w zakresie: Zapoznanie się z Polityką Prywatności Serwisu pozwoli wszystkim Użytkownikom na korzystanie z Serwisu zgodnie z obowiązującymi przepisami prawnymi oraz własną wolą wyrażoną w odpowiednich zgodach.
Operator Serwisu jest gotów odpowiedzieć na ewentualne pytania w sprawie wykonywania Polityki Prywatności Serwisu.
Nie pokazuj więcej tego powiadomienia