ENG
A A A
 październik 2019 

Warszawa/I Festiwal Butohpolis: Maruska Ronchi „Świętowanie życia” – warsztat butoh

25 kwietnia 2019 | godz. 18:00 | Warszawa: Teatr Baza, ul. Podchorążych 39, w godz. 18.00-21.00

Warsztaty

W ramach wydarzeń towarzyszących I Międzynarodowego Festiwalu Sztuki Butoh „Butohpolis” Maruska Ronchi poprowadzi warsztaty butoh, zatytułowane Świętowanie życia. Do udziału w warsztacie zaproszeni są wszyscy, z każdym rodzajem doświadczenia artystycznego i osobistego.

 

Prowadząca o warsztacie:

Życie jest ciągłym przepływem energii, którego jesteśmy częścią i który nas zadziwia, zaskakuje przez cały czas, jeśli mu na to pozwolimy. Taniec jest magią życia. Jest naszym sposobem świętowania życia we wszystkich jego aspektach i we wszystkich jego formach, środkiem do przekształcenia naszych emocji, zrozumienia i zaakceptowania ich, zrozumienia i zaakceptowania tego, co dzieje się z nami i wokół nas, formą uznania i wdzięczności. Podczas warsztatu zbadamy pierwotną funkcję tańca. W czasach starożytnych taniec był modlitwą, rytuałem, czczeniem natury, świętowaniem życia właśnie. Taniec jako ekspresja wszechświata, gdzie ma miejsce połączenie ciała i ducha. Taniec jako magiczny rytuał, który pozwala nam nawiązać kontakt z subtelnymi światami.


Proponowana przeze mnie praktyka jest inspirowana praktykami różnych nauczycieli, których spotkałam na swojej drodze. Próbuję jednak przekazać to poprzez moje własne doświadczenie. Dla mnie butoh jest tańcem transformacji, głęboką pracą nad tożsamością osobistą, aż do jej rozpuszczenia; oznacza czuć się częścią „całości”, po prostu stać się strumieniem energii, substancją w ruchu, która jest przekształcana przez taniec, pochodzący z silnej wewnętrznej potrzeby poszukiwania źródeł, głębokiej prawdy.


Jedna część pracy poświęcona będzie treningowi, który ma na celu uwolnienie nadmiernych napięć w naszym ciele, by przepływ energii pozwolił mu znaleźć ruch organiczny. Druga część poświęcona będzie improwizacji tanecznej – podążając za pewnymi elementami, każdy spróbuje odnaleźć wewnętrzny ruch głęboko z nim związany.

 

Prowadząca:

Maruska Ronchi – włoska tancerka, choreografka i performerka. Ukończyła taniec współczesny w CIMD (Międzynarodowe Centrum Ruchu i Tańca) w Mediolanie pod kierunkiem Franci Ferrari. W 2009 roku spotkała się z tańcem butoh dzięki Atsushiemu Takenouchiemu. Następnie pogłębiała swoją praktykę butoh w spotkaniach z takimi tancerzami, jak: mistrz i choreograf Yoshito Ohno, Yumiko Yoshioka, Carlottą Ikedą, Natsu Nakajimą, Ima Tenko, Imre Thormann, Masaki Iwana, Minako Seki, Sankai Juku, Yukio Mikami (Torifune Butoh Sha), Yuri Nagaoka, Seisaku i innymi. Przez wiele lat – podróżując po Europie, Rosji, Kanadzie i Japonii – współpracowała z włoskimi i francuskimi zespołami teatralnymi oraz zespołami tańca współczesnego i różnymi choreografami (Tino Sehgal, Benoît Lachambre). W międzyczasie tworzyła własne prace choreograficzne we współpracy z innymi artystami, tancerzami i muzykami. Zawsze poszukiwała nowych sposobów na rozwinięcie procesu twórczego. Współpracując z wieloma artystami, zebrała doświadczenia w zakresie tańca, praktyk somatycznych, pracy ze sztuką wideo, muzyką, performansu ulicznego. Wreszcie poświęciła się głęboko butoh, japońskiemu awangardowemu tańcowi współczesnemu, znajdując w tej praktyce artystycznej nową inspirację i nowy sposób rozumienia procesu tanecznego, jako procesu alchemicznego, tworząc własne, solowe występy butoh, jak i we współpracy z inni artystami. Jako artystka tańcząca butoh odwiedziła wiele różnych miejsc i festiwali w różnych krajach Europy, Kanady i Japonii. http://maruskaronchi.com

 

Zapisy: limenbutoh@wp.pl

Termin: 25 kwietnia 2019, godz.18.00-21.00

Miejsce: Teatr Baza, ul. Podchorążych 39, Warszawa

Koszt: 80 zł (w dniu warsztatu 100 zł)

 

Wydarzenie jest imprezą towarzyszącą Butohpolis. Międzynarodowego Festiwalu Sztuki Butoh, który odbywa się w dniach 26-27 kwietnia 2019 roku. Więcej o festiwalu: https://www.facebook.com/events/632136217231127

 

 

 

 

 

ludzie tańca

 

instytucje

 

bibliografia

 
INFORMACJA DLA UŻYTKOWNIKÓW SERWISU
Przed przystąpieniem do użytkowania Serwisu www.taniecpolska.pl operator Serwisu poleca zapoznanie się z Polityką Prywatności Serwisu.
Operator Serwisu poleca w szczególności zapoznanie się z postanowieniami Polityki Prywatności Serwisu w zakresie: Zapoznanie się z Polityką Prywatności Serwisu pozwoli wszystkim Użytkownikom na korzystanie z Serwisu zgodnie z obowiązującymi przepisami prawnymi oraz własną wolą wyrażoną w odpowiednich zgodach.
Operator Serwisu jest gotów odpowiedzieć na ewentualne pytania w sprawie wykonywania Polityki Prywatności Serwisu.
Nie pokazuj więcej tego powiadomienia