ENG
A A A
 październik 2019 

Bytom/Teatr ROZBARK: Brian Michaels, Katarzyna Gorczyca „Searching the Silence” – performans

16 kwietnia 2019 | godz. 19:00 | Bytomski Teatr Tańca i Ruchu ROZBARK | Bytom

Pokaz spektaklu

Teatr ROZBARK w Bytomiu zaprasza na polsko-żydowski road movie performance pt. Searching the Silence w wykonaniu Katarzyny Gorczycy i Briana Michaelsa.

 

O wydarzeniu:

 

Historia Narodu Żydowskiego w Polsce jest wyjątkowa zarówno dla  Żydów jak i dla Polaków. Przez prawie 1000 lat Polska była jedynym ze znaczących krajów europejskich, w którym Żydzi mogli osiedlać się oraz tworzyć i rozwijać własne społeczności, kulturę i język (jidysz). Żydzi nie byli ograniczani tylko do obszarów pracy zakazanych dla chrześcijan (pożyczki pieniężne, bankowość), gdyż w polsko-żydowskim świecie Żyd także mógł być piekarzem, stolarzem, prawnikiem. To był kraj, do którego Żydzi czuli przynależność – kraj, w którym osadzą swój „Polin”. Polin to nazwa, którą Żydzi nadali Polsce, co oznacza „tu zostaniemy”.

 

Holocaust, podczas którego Naziści zgładzili ponad 3 miliony polskich Żydów, boleśnie uzmysłowił, że nawet 1000 lat osiedlenia nie daje żadnej gwarancji, że to w istocie tutaj jest miejsce do zamieszkania. Naziści nie tylko wymordowali miliony, ale także wyeliminowali kulturę, język i zdusili historyczną tradycję.

W większości miast i wsi, w których kwitła kultura polskich Żydów, cisza zapadła jak ołowiany koc. Naszą intencją jest przeszukać tę ciszę, wypatrując śladów życia Żydów w Polsce. Chcemy słuchać ciszy i odkrywać echa, obrazy, dźwięki i zapachy kiedyś tętniącej życiem kultury. Kultury, która była ważną częścią polskiego świata. Przeszukując Ciszę chcemy przekształcić ją  w dźwięk dając swój wkład w ponowne odkrycie godności i wartości tych, którzy zostali zgładzeni.

 

Naziści chcieli usunąć ludzi, tak by byli martwi i zapomniani. Częścią dzieła odnowy i buntu jest zachować to, co próbowali zniszczyć i odzyskać to, co Żydzi zmuszeni byli opuścić. To akt sprzeciwu.

 

Podróżowaliśmy przez Polskę, zaczynając od Łodzi i Piotrkowa Trybunalskiego, skąd wywodzi się moja rodzina. Stworzyliśmy oparty na naszej podróży film, który jest jeden z głównych elementów naszego perofrmansu. Nasz performans jest finalnym rezultatem naszej pracy, w którym łączymy film, tekst, taniec i muzykę. Staramy się zrozumieć konkretne realia różnych odwiedzanych przez nas miast. Tkwią w nas pytania o miejsca, które odwiedziliśmy.

Daniel Finkelstein


performerzy: Brian Michaels, Katarzyna Gorczyca
wideo: Jakub Urbański
muzyka: Maciej Klich


czas trwania: 60 min

 

Bilety w cenie 20-30 zł do kupienia tutaj

ludzie tańca

 

instytucje

bibliografia

 
INFORMACJA DLA UŻYTKOWNIKÓW SERWISU
Przed przystąpieniem do użytkowania Serwisu www.taniecpolska.pl operator Serwisu poleca zapoznanie się z Polityką Prywatności Serwisu.
Operator Serwisu poleca w szczególności zapoznanie się z postanowieniami Polityki Prywatności Serwisu w zakresie: Zapoznanie się z Polityką Prywatności Serwisu pozwoli wszystkim Użytkownikom na korzystanie z Serwisu zgodnie z obowiązującymi przepisami prawnymi oraz własną wolą wyrażoną w odpowiednich zgodach.
Operator Serwisu jest gotów odpowiedzieć na ewentualne pytania w sprawie wykonywania Polityki Prywatności Serwisu.
Nie pokazuj więcej tego powiadomienia