ENG
A A A
 październik 2019 
fot. César Brodermann

Gdańsk/XI Gdański Festiwal Tańca: Aleksandra Nowakowska, Nicol Wesołowska, Bartłomiej Mieszczak, Daniel Leżoń „Dzień”, Sebastian Abarbanell „Parasites”

13 kwietnia 2019 | godz. 19:00 | Klub ŻAK | Gdańsk

Pokaz spektaklu

Organizatorzy 11. Gdańskiego Festiwalu Tańca zapraszają na premierowy spektakl Dzień w choreografii i wykonaniu Aleksandry Nowakowskiej, Nicol Wesołowskiej, Bartłomieja Mieszczaka, Daniela Leżonia oraz spektakl Parasites w choreografii i wykonaniu Sebastiana Abarbanella.

 

godz. 19.00

Dzień

premiera

 

choreografia i wykonanie: Aleksandra Nowakowska, Nicol Wesołowska, Bartłomiej Mieszczak, Daniel Leżoń

współpraca artystyczna: Jean Guadin

 

czas trwania: 50 min

 

Spektakl powstał w ramach projektu Rezydencja/Premiera Gdańskiego Festiwalu Tańca 2019.

 

Dzień to spektakl inspirowany kulturą ludową, wykorzystujący tradycyjne tańce i pieśni. Tancerze podejmą próbę odtworzenia aury ludowości, sprawdzą, jak rezonuje ona w dzisiejszych ciałach i umysłach. Zainspirują się historiami przekazywanymi w tradycji ustnej. Młodzi artyści są studentami Wydziału Teatru Tańca w Bytomiu, brali udział w projektach tak znanych artystów jak Jacek Łumiński, Jan Peszek, czy Mariusz Treliński, w Polsce i za granicą. Aleksandra wraz z Danielem współtworzą Imagination Space Center, które zajmuje się projektami społecznymi. Opiekę nad projektem sprawuje Jean Gaudin, który pracuje w teatrze od 1995 roku, tańczył między innymi w spektaklach Maurica Béjarta i Carolyn Carlson. Obecnie pracuje jako doradca artystyczny i mentor.

 

godz. 20.30

Parasites

 

choreografia i wykonanie: Sebastian Abarbanell

podziękowania: César Brodermann i Leal Zielinska

 

czas trwania: 12 min

 

O poprzednim spektaklu Sebastiana Abarbanella tak pisał Mirosław Baran: „To interesujący popis tancerza, efektowna prezentacja jego dużych umiejętności i dobrze opanowanych, oryginalnych układów choreograficznych.” Hanna Raszewska-Kursa obstawiała zaś jego miejsce na podium w Solo Dance Contest 2015 „za dojrzałą dramaturgię, adekwatny wybór środków wyrazu, za siłę wypowiedzi przy użyciu oszczędnych, niemal ascetycznych narzędzi.” Od tego czasu Sebastian ukończył z wyróżnieniem londyńską szkołę Trinity Laban, został zaangażowany przez nowojorską choreografkę i stał się członkiem Sidra Bell Dance New York. Jego najnowsze solo, Parasites, porusza temat pasożytniczego związku ludzi z Ziemią i zadaje pytanie, kto wyginie pierwszy. 

 

 

Bilet na oba spektakle:

30 zł / 25 zł - Karta Do Kultury*

15 zł – uczniowie*, studenci*, seniorzy 

10 zł – Karta Dużej Rodziny*

8 zł – Karta Tancerza*

* wyłącznie za okazaniem ważnej legitymacji i karty przy zakupie biletów (1 bilet na 1 legitymację lub kartę)

 

Sprzedaż biletów i karnetów oraz rezerwacje prowadzi kasa Klubu Żak codziennie w godzinach od 15.00 do 21.00 (w soboty i niedziele od godz.16.00).

 

***

 

Kwietniowa odsłona 11. Gdańskiego Festiwalu Tańca to przede wszystkim premiera kolejnej artystycznej rezydencji. W spektaklu Dzień zobaczymy czwórkę tancerzy, którzy do śpiewu na żywo przeniosą nas w żywiołową atmosferę tradycji ludowych. W kontraście do życia bliskiego przyrodzie, współczesną ludzką egzystencję, jako formę absurdalnego pasożytnictwa na naturze, przedstawi Sebastian Abarbanell. Jego spektakl Parasites będzie kontynuacją prezentacji tancerzy, których poznaliśmy dzięki międzynarodowemu konkursowi Solo Dance Contest.

 

Drugiego wieczoru zaś będzie można zobaczyć spektakl Teatru Tańca Zawirowania Real Love, który w odpowiedzi do przedstawianego w lutym Bromance, poruszającego temat relacji męskich i roli ojca, dotknie kwestii macierzyństwa. O spektaklu pisze Anna Czajkowska: „Trzy tancerki jawią się jako trzy osobne byty – indywidualne i niepowtarzalne; różne, a jednak podobne. Jak matka i dzieci, na zawsze zespolone, rozumiejące się bez słów i bliskie sobie. Kobiety – zjednoczone w opowiadaniu o narodzinach, miłości i przemijaniu.”

 

 

 

ludzie tańca

 

instytucje

bibliografia

 
INFORMACJA DLA UŻYTKOWNIKÓW SERWISU
Przed przystąpieniem do użytkowania Serwisu www.taniecpolska.pl operator Serwisu poleca zapoznanie się z Polityką Prywatności Serwisu.
Operator Serwisu poleca w szczególności zapoznanie się z postanowieniami Polityki Prywatności Serwisu w zakresie: Zapoznanie się z Polityką Prywatności Serwisu pozwoli wszystkim Użytkownikom na korzystanie z Serwisu zgodnie z obowiązującymi przepisami prawnymi oraz własną wolą wyrażoną w odpowiednich zgodach.
Operator Serwisu jest gotów odpowiedzieć na ewentualne pytania w sprawie wykonywania Polityki Prywatności Serwisu.
Nie pokazuj więcej tego powiadomienia