ENG
A A A
 luty 2020 

Lublin/XXIII Międzynarodowe Spotkania Teatrów Tańca: Agata Siniarska, Karolina Grzywnowicz „Druga natura”

12 listopada 2019 | godz. 15:00 | Lublin: Centrum Kultury, ul. Peowiaków 12

Wystawa

XXIII Międzynarodowe Spotkania Teatrów Tańca w Lublinie otworzy wystawa Agaty Siniarskiej Druga natura. Agata Siniarska i Karolina Grzywnowicz podejmują w niej temat nazistowskiej przemocy, która w ramach projektu eksterminacji opartej o kryteria rasowe doprowadziła do śmierci milionów, wykorzystując przy tym naturę jako kamuflaż, surowiec i mimowolnego sojusznika. Artystyczny dwugłos, jakim jest Druga natura, ukazuje powiązanie nazistowskiego ludobójstwa z przemocowymi praktykami stosowanymi wobec środowiska przyrodniczego.

 

Performans Agaty Siniarskiej bierze za punkt wyjścia twórczość i biografię Poli Nireńskiej, choreografki i tancerki, polskiej Żydówki, która – sama uniknąwszy śmierci – straciła w machinie Zagłady większość swojej rodziny.

 

Kontekstem dla performansu jest instalacja-ogród Karoliny Grzywnowicz, w całości złożona z roślin, które także były przedmiotem nazistowskich metod wyzysku i terroru. Wpisując doświadczenie biograficzne Poli Nireńskiej w szeroki kontekst środowiskowej historii Zagłady, praca Siniarskiej i Grzywnowicz zwraca uwagę na trwanie w otaczającym nas krajobrazie eko-świadków przeszłej przemocy, a także trwałość zwyczajów eksploatowania natury, które doprowadziły do kryzysu ekologicznego.

 

Nie chcąc powielać praktyk przemocowych wobec przyrody, artystki zrezygnowały z używania roślin w instalacji pokazywanej w pomieszczeniu bez dostępu światła dziennego oraz w okresie spoczynku roślin (poza okresem wegetacji). Dlatego na wystawie prezentowana jest dokumentacja fotograficzna i filmowa, oraz elementy instalacji: ziemia i tabliczki.

 

koncepcja: Agata Siniarska, Karolina Grzywnowicz

instalacja: Karolina Grzywnowicz

choreografia: Agata Siniarska, Katarzyna Wolińska

performance: Katarzyna Wolińska

konsultacja dramaturgiczna: Mateusz Szymanówka

produkcja: Agata Siniarska, Karolina Grzywnowicz, Kuba Rudziński

koprodukcja: Hellerau European Centre for the Arts

 

Produkcja powstała w ramach projektu Terytoria choreografii – nowe szlaki awangardy, realizowanego we współpracy z Instytutem Muzyki i Tańca, East European Performing Arts Platform, Art Stations Foundation by Grażyna Kulczyk, Lubelskim Teatrem Tańca.

 

ludzie tańca

instytucje

bibliografia

INFORMACJA DLA UŻYTKOWNIKÓW SERWISU
Przed przystąpieniem do użytkowania Serwisu www.taniecpolska.pl operator Serwisu poleca zapoznanie się z Polityką Prywatności Serwisu.
Operator Serwisu poleca w szczególności zapoznanie się z postanowieniami Polityki Prywatności Serwisu w zakresie: Zapoznanie się z Polityką Prywatności Serwisu pozwoli wszystkim Użytkownikom na korzystanie z Serwisu zgodnie z obowiązującymi przepisami prawnymi oraz własną wolą wyrażoną w odpowiednich zgodach.
Operator Serwisu jest gotów odpowiedzieć na ewentualne pytania w sprawie wykonywania Polityki Prywatności Serwisu.
Nie pokazuj więcej tego powiadomienia