ENG
A A A
 luty 2020 
„Tancerka i zagłada. Historia Poli Nireńskiej” – spotkanie z Weroniką Kostyrko

Lublin/XXIII Międzynarodowe Spotkania Teatrów Tańca: „Tancerka i zagłada. Historia Poli Nireńskiej” – spotkanie z Weroniką Kostyrko

13 listopada 2019 | godz. 14:00 | Lublin: Centrum Kultury, Sala Kinowa, ul. Peowiaków 12

Spotkanie

Podczas XXIII Międzynarodowych Spotkań Teatrów Tańca odbędzie się spotkanie z Weroniką Kostyrko, autorką książki Tancerka i Zagłada. Historia Poli Nireńskiej

 

Biografia Poli Nireńskiej to opowieść o urodzonej w Warszawie żydowskiej artystce, która tańczyła w czasach totalitaryzmu w Niemczech, Austrii i Włoszech. O kobiecie, która w przedwojennej Polsce doświadczyła antysemityzmu, niemal całą rodzinę straciła w Zagładzie, a po wojnie poślubiła Jana Karskiego, Sprawiedliwego wśród Narodów Świata. O pokonywaniu kolejnych barier na drodze do wolności i niezależności. O miłościach i o przyjaźniach z artystami światowej sławy. O zagadce tragicznej śmierci w 1992 roku. Praca nad tą książką zaprowadziła autorkę do Waszyngtonu, Nowego Jorku, Kalifornii, Londynu, Florencji, Berlina, Kolonii, Drezna, Wiednia i Tel Awiwu. W Ameryce udało jej się spotkać ostatnich świadków życia Nireńskiej i Karskiego, w Izraelu – członków jej rodziny, w siedmiu krajach odnalazła niepublikowane listy i dokumenty. W ciągu niespełna trzech lat powstał jedyny w swoim rodzaju portret artystki na tle burzliwej epoki.

 

Weronika Kostyrko przez 20 lat pracowała w „Gazecie Wyborczej” – kolejno jako reporterka sejmowa, redaktorka działu politycznego, korespondentka z Niemiec, redaktorka działu zagranicznego, założycielka i redaktorka naczelna „Wysokich Obcasów”, redaktorka działu kultury i „Gazety Świątecznej”. Od 2012 do 2016 roku była redaktorką naczelną portalu Adama Mickiewicza Culture.pl. W latach 80-tych studiowała germanistykę, niderlandystykę i historię sztuki na UW, dziś uczy dziennikarstwa w Collegium Civitas. Mówi po niemiecku, angielsku, włosku i niderlandzku.

 

Jolanta Prochowicz – filolożka, filozofka, działaczka na rzecz praw człowieka, animatorka kultury. Pracuje w Stowarzyszeniu „Homo Faber”, a także w Stowarzyszeniu Kongres Kobiet. Jest pomysłodawczynią i współorganizatorką „Demakijażu. Festiwalu Kina Kobiet”, współorganizuje także lubelską odsłonę festiwalu „Watchdocs. Prawa Człowieka w Filmie” oraz akcję „One Billion Rising”. Prowadzi spacery po Lublinie, spotkania autorskie, organizuje konferencje naukowe, warsztaty i dyskusje.

ludzie tańca

 

instytucje

 

bibliografia

 
INFORMACJA DLA UŻYTKOWNIKÓW SERWISU
Przed przystąpieniem do użytkowania Serwisu www.taniecpolska.pl operator Serwisu poleca zapoznanie się z Polityką Prywatności Serwisu.
Operator Serwisu poleca w szczególności zapoznanie się z postanowieniami Polityki Prywatności Serwisu w zakresie: Zapoznanie się z Polityką Prywatności Serwisu pozwoli wszystkim Użytkownikom na korzystanie z Serwisu zgodnie z obowiązującymi przepisami prawnymi oraz własną wolą wyrażoną w odpowiednich zgodach.
Operator Serwisu jest gotów odpowiedzieć na ewentualne pytania w sprawie wykonywania Polityki Prywatności Serwisu.
Nie pokazuj więcej tego powiadomienia