ENG
A A A
 październik 2020 
aktualności - archiwum | 2
Ewa Głowacka. Fot. Leon Myszkowski – z archiwum Teatru Wielkiego w Warszawie

Łabędzia księżniczka ulatuje – wspomnienie o Ewie Głowackiej

20 października 2020

W przypadku takich artystek jak Ewa Głowacka utarte określenie „prawdziwa dama polskiego baletu” przestaje być formułką, nabierając głębokiego sensu. Dla mnie jako widza, a potem krytyka baletowego była uosobieniem baletu, połączeniem kruchości i ulotności z imponującym, ale nie onieśmielającym majestatem. Księżniczka przemieniona w łabędzia i Królowa jednocześnie. Prywatnie ciepła i subtelna, ale życiowa, w wywiadzie udzielonym raczkującemu „Twojemu Stylowi” w latach 90. opowiadała, jak w przerwie prób biega do domu ugotować zupę mężowi i synowi. –  o Ewie Głowackiej pisze dla nas Katarzyna Gardzina.

fot. Bartosz Kruk

Jędrzejów/Scena dla tańca 2020: „Zobacz Jazz” Kieleckiego Teatru Tańca na scenie w Jędrzejowie

16 października 2020

Widowisko Zobacz Jazz. Hymn of life & Golden Ages Kieleckiego Teatru Tańca już jutro będzie mogła obejrzeć publiczność w Jędrzejowie. Spektakl jest podróżą w głąb kultury tańca jazzowego, jego historii oraz różnorodnych odmian. Całość tworzą tu dwie kompozycje choreograficzne: Hymn of Life, której autorem jest Jean Claude Marignale (pseud. Mister Dynamite) oraz Golden Ages stworzona przez Jean-Charlesa Zambo (pseud. JoYsS). Akt I to taneczna alegoria współczesnych relacji międzyludzkich. Środkami artystycznymi, jak styl tańca modern jazz i jazz rock, dotykamy takich pojęć jak odmienność kulturowa i rasowa, obalanie granic społecznych, konflikty pokoleń, niezbywalna potrzeba wolności. Taniec jazzowy staje się tu pomostem między ludźmi, jak esperanto ruchu – forma, która daje wszystkim równy dostęp do świata i do nas samych. Akt II przenosi widza do roztańczonego Harlemu z lat 20-tych i 30-tych XX wieku. Każdy element spektaklu stanowi swoisty hołd złożony kulturze swing jazzu oraz jego wpływowi na kształtowanie takich stylów jak: charleston, lindy hop, boogie, rock oraz wielu innych, rozwijających się na całym świecie. 

 

Początek pokazu o godz. 17.00 (sobota, 17 października) w Centrum Kultury w Jędrzejowie. Spektakl jest współorganizowany przez Instytut Muzyki i Tańca w ramach programu Scena dla tańca 2020.  

Warszawa: W sobotę Noc tańca

16 października 2020

W sobotę, 17 października w warszawskim Centrum Promocji Kultury Praga Południe, odbędzie się Noc tańca. Będzie to wieczór z tańcem współczesnym w różnych formach. W programie wydarzenia znajdzie się spektakl kolektywu HOTELOKO movement makers Axiom of Choice (Mirek Woźniak i Agata Życzkowska). W kolejnej części wieczoru zaplanowano premierę wideo STILL STANDING, zrealizowanego przez Aleksandrę Janus, Weronikę Pelczyńską i Monikę Szpunar oraz krótkie etiudy choreograficzne zaprezentowane w formie na żywo oraz na wideo m.in. przez Izabelę Orzełowską, Łukasza Wójcickiego, Amandę Nabiałczyk, Katarzynę Sypniewską, Magdalenę Zdanowicz, Karinę Szutko i Teatr Tańca Jazgot.

 

Organizatorem wieczoru jest Fundacja Rozwoju Teatru ‘NOWA FALA’. Projekt jest współfinansowany przez Miasto Stołeczne Warszawa. Wstęp na zaproszenia.

INFORMACJA DLA UŻYTKOWNIKÓW SERWISU
Przed przystąpieniem do użytkowania Serwisu www.taniecpolska.pl operator Serwisu poleca zapoznanie się z Polityką Prywatności Serwisu.
Operator Serwisu poleca w szczególności zapoznanie się z postanowieniami Polityki Prywatności Serwisu w zakresie: Zapoznanie się z Polityką Prywatności Serwisu pozwoli wszystkim Użytkownikom na korzystanie z Serwisu zgodnie z obowiązującymi przepisami prawnymi oraz własną wolą wyrażoną w odpowiednich zgodach.
Operator Serwisu jest gotów odpowiedzieć na ewentualne pytania w sprawie wykonywania Polityki Prywatności Serwisu.
Nie pokazuj więcej tego powiadomienia