ENG
A A A
 maj 2021 
aktualności - archiwum | 5
Yumi Umiumare. Fot. Mifumi Obata

III Festiwal Butohpolis: „FuDo – teraz robię butoh” Yumi Umiumare on-line w najbliższy weekend

21 kwietnia 2021

W ramach III Butohpolis. Festiwalu Sztuki Butoh w zmienionej formule w dniach 23 kwietnia-25 kwietnia dostępny będzie pokaz on-line performansu FuDo – teraz robię butoh w wykonaniu Yumi Umiumare, znanej uczestnikom pierwszego festiwalu (2019) z niekonwencjonalnej wersji ceremonii herbaty. W swoim najnowszym spektaklu artystka  rzuca sobie wyzwanie, by uchwycić ducha butoh we współczesnym otoczeniu. „Fu” oznacza po japońsku wiatr, a „do” – ziemię. „Fudo” można określić jako klimat kulturowo-duchowy. Wszyscy staramy się odkryć własne „fudo”, które może być wpisane w nasze DNA, podczas gdy nasza tożsamość osobista i kulturowa nieustannie się ze sobą zderzają, gubią i otwierają na nieznane objawienia. Performans będzie dostępny on-line przez 48 godziny, od 23 kwietnia o godz. 19.00, link do pokazu zostanie podany wraz z początkiem wydarzenia na FB w trzech miejscach: na profilu festiwalu, w opisie całego Butohpolis, w opisie spektaklu.

 

Przypominamy, że ideą festiwalu jest „nowe butoh” i pytania o rozwój tej sztuki w XXI wieku. Organizatorzy starają się zaprezentować różne formy poszukiwań w tym zakresie i zadawać pytania o możliwość nowej estetyki butoh, bez utraty jego istoty. Każda edycja odnosi się do jej interdyscyplinarności i transnarodowości, by jednocześnie przyjrzeć się wpływom różnych kręgów kulturowych na jej uprawianie. 

IMiT: Ponad 120 wydarzeń na Międzynarodowy Dzień Tańca w Polsce

20 kwietnia 2021

Tegoroczna akcja tańczMY, którą Instytut Muzyki i Tańca organizuje już po raz trzeci, rozpocznie się 22 kwietnia i potrwa do 9 maja. W jej ramach odbędą się spektakle, pokazy filmów, performanse, wykłady, warsztaty i wiele innych, zarówno on-line, jak i na żywo. Do akcji zgłosiły się zarówno największe, najbardziej prestiżowe instytucje artystyczne i uczelnie w Polsce, jak i niezależni artyści, lokalne domy kultury czy szkoły tańca. – Cieszymy się, że w tym trudnym czasie, gdy nie zawsze możemy się spotykać podczas różnego typu przedsięwzięć artystycznych, do akcji tańczMY zgłoszono rekordowo aż 122 wydarzenia taneczne. Pokazuje to, że środowisko tańca jest nieustannie aktywne, a duch Terpsychory wciąż w nas żyje i nie gaśnie – mówi Maciej Seniw z Instytutu Muzyki i Tańca, koordynator akcji.

Scena taneczna

TVP Kultura: Powtórki i nowe odcinki „Sceny tanecznej”

20 kwietnia 2021

TVP Kultura oraz kanał streamingowy TVP Kultura 2 wyemitują w maju cztery kolejne odcinki programu Scena taneczna – odc. 11 Taniec współczesny z choreografiami Piotra Jeznacha, odc. 12 Bajka muzyczno-taneczna, w którym zobaczymy urywki Skarbu Nienazwanej Góry w choreografii Krzysztofa Skolimowskiego na podstawie tekstu Juliusza Grzybowskiego, odc. 13. Młodzi choreografowie współcześni, którego bohaterką będzie m.in. Gosia Mielech oraz odc. 14. Młodzi choreografowie współcześni 2 portretujący Kompanię Tańca AWF Poznań.

 

Już od tego tygodnia na obu kanałach można oglądać powtórki wcześniejszych odcinków programu. Publikujemy harmonogram emisji.  

INFORMACJA DLA UŻYTKOWNIKÓW SERWISU
Przed przystąpieniem do użytkowania Serwisu www.taniecpolska.pl operator Serwisu poleca zapoznanie się z Polityką Prywatności Serwisu.
Operator Serwisu poleca w szczególności zapoznanie się z postanowieniami Polityki Prywatności Serwisu w zakresie: Zapoznanie się z Polityką Prywatności Serwisu pozwoli wszystkim Użytkownikom na korzystanie z Serwisu zgodnie z obowiązującymi przepisami prawnymi oraz własną wolą wyrażoną w odpowiednich zgodach.
Operator Serwisu jest gotów odpowiedzieć na ewentualne pytania w sprawie wykonywania Polityki Prywatności Serwisu.
Nie pokazuj więcej tego powiadomienia