ENG
A A A
 lipiec 2021 
Sopot: Dzień Tańca na festiwalu „Metropolia jest Okey”

Sopot: Dzień Tańca na festiwalu „Metropolia jest Okey”

17 grudnia 2013

Co roku między Świętami Bożego Narodzenia a Nowym Rokiem w Trójmieście z inicjatywy Nadbałtyckiego Centrum Kultury odbywa się festiwal dedykowany pochodzącym z metropolii artystom muzyki i tańca. Tym razem  Dzień Tańca w ramach festiwalu Metropolia Jest Okey zaplanowano na 27 grudnia od godz. 18.00 w Teatrze na Plaży w Sopocie (Aleja Mamuszki 2). W programie prezentacje pięciu spektakli, których premiery odbyły się w mijającym roku, ukazujących szerokie spektrum tendencji obserwowanych w Trójmieście. Podczas wieczoru wystąpią: Sopocki Teatr Tańca, Helena Ganjalyan, Teatr Patrz Mi Na Usta, Dzikistyl Company oraz Katarzyna Pastuszak. WSTĘP WOLNY.

 

TRAILER

 

Prowadzenie i koordynacja: Bartłomiej Łuniewicz.

 

Od organizatorów:

 

Wydarzenie systematycznie śledzi trendy, metody i koncepcje obecne w środowisku twórców sztuki performatywnej, przybliżając spektakle zachęcające do dyskusji w czasach, gdy nurt performans zaznacza się coraz silniej w obszarze teatru postdramatycznego.

 

Można zadać sobie pytanie, czy człowiek, który myśli, stoi, chodzi, przeżywa napięcia, opiera się o ścianę, kładzie się na podłodze, biegnie w miejscu, czy wręcz przeciwnie – nurkuje w kontemplacji, albo zastyga w niecodziennym geście – czy taki człowiek tańczy

Tu właśnie łączą się taniec i performans: poprzez wyzwoloną od fikcji dramatycznej akcji obecność świadomego ciała aktor-tancerz dąży do kształtowania znaczenia w dialogu z zaangażowanym w interpretację odbiorcą. 

 

Tegoroczny program Dnia Tańca, odzwierciedlając najbardziej aktualne w Trójmieście tendencje, zderza radykalną sztukę konceptualną z taneczną narracją i sztuką performansu.

 

 

PROGRAM:

 

 

Sopocki Teatr Tańca performans TRANSmisja, godz. 18.00

 

TRANSmisja to płynny teatralny obraz, którego głównym tematem jest ZMIANA. Widz zostanie zaproszony do świata, w którym nic nie jest na pewno, a za jedną wartością, kryją się następne. Performansnie jest jednak czystym „pokazem osobliwości” i najskrytszych marzeń scenicznych obu artystek, a ich transformacją.

 

Koncept: Joanna Czajkowska

Kreacje, choreografia: Joanna Nadrowska, Joanna Czajkowska

Wizualizacje: Natalia Osuch, Dominik Rudasz

Muzyka: Grzegorz Welizarowicz, Bartosz Hervy

 

 

Helena Ganjalyan spektakl Une femme masculine, godz. 19:00

 

W spektaklu posłużono się koncepcją remiksu – materiał wyjściowy stanowiła twórczość holenderskiej choreografki Ann Van den Broek, tj. spektakle Co(te)lette oraz We Solo Men. W warstwie znaczeniowej Une femme masculine dotyczy problemu postawy kobiety, polegającej na identyfikacji z męską psychiką oraz męskim stylem bycia. Co jednak zawiera się w pojęciu energii „kobiecej” oraz „męskiej”? Czy takie rozgraniczenie jest zasadne? Une femme masculine jest wielowarstwową grą o DOMINACJĘ. Jest wołaniem o akceptację. Jest obrazem tych, którzy wciąż na nowo odgrywają swoją siłę. Poruszając się między obszarami takich pojęć jak prowokacja i wstyd Une femme masculine nie stawia pytania o to, „kim jestem”, a o to, „kim chciałbym być'” lub „kim boje się okazać”.

 

Choreografia i koncept: Helena Ganjalyan

Wykonanie: Helena Ganjalyan, Korina Kordova

Muzyka: Michał Mackiewicz

 

 

 

Teatr Patrz Mi Na Ustaspektakl Strefa zagrożenia, godz. 20:00

 

Strefa zagrożenia powstała z inspiracji sztuką Zbombardowani Sary Kane. Dwójka ludzi zamknięta w hotelowym pokoju, w mieście w stanie wojny, próbuje zbliżyć się do siebie, nawiązać kontakt. Ich gesty są przenikliwym wołaniem o miłość i zainteresowanie. Każdy z performerów ma oznaczone pole działania, swoistą czasoprzestrzeń, w której próbuje znaleźć miejsce dla siebie, jednocześnie respektując lub też świadomie ignorując potrzeby drugiej osoby. Tytułowa Strefa zagrożenia to miejsce, gdzie kumuluje się energia performerów, przestrzeń, w której nie ma wyraźnych granic, gdzie wszystko może się zdarzyć.

 

Choreografia, wykonanie: Krzysztof Dziemaszkiewicz, Anna Steller

Muzyka: Tomasz Wierzchowski

wideo: Maciej Salamon 

Światła, kostiumy: Krzysztof Dziemaszkiewicz

 

 

DzikiStyl Company – spektakl 7.2, godz. 21:00

 

7.2 podejmuje próbę uchwycenia niuansów ludzkiej psychiki, jej siły i słabości zarazem.  Spektakl jest kolejną produkcją kolektywu tanecznego Dziki Styl Company. Dytuchczas zespół przygotował takie spektakle, jak: Dzieci innego Boga, Streetwise, Great Dictator. Tym razem w przedstawieniu najważniejsza będzie narracja. Spektakl został zainspirowany opisem piekła z poematu Dantego Alighieri pt. Boska komedia. Bohaterami przedstawienia są ludzie, w których działania wpisane są grzechy główne. Teatr opierać się będzie na aktorstwie i choreografii, oraz zgłębiać najśmielsze możliwości ruchowe ludzkiego ciała.

 

Reżyseria: Patryk Gacki

Choreografia: Dziki Styl Company

Występują: Wioleta Fiuk, Helena Ganjalyan, Mikołaj Wieczór, Marcin Powszuk, Patryk Gacki

Muzyka: Igor Herbut

Scenografia: Beata Targosz

Wizualizacje: Andrzej Rajkowski

 

 

Katarzyna Pastuszak spektakl Projekt 2, godz. 22:00

 

 

Projekt 2 autorstwa Katarzyny Pastuszak to rzecz o dialogu, o stawaniu się innym wobec innego,  o byciu pomiędzy jednym i drugim, byciu jednocześnie jednym i drugim.

 

Projekt 2 stanowi część autorskiego projektu Katarzyny Pastuszak pt. 33_33_33, który obejmuje 33 performanse i akcje artystyczne zaplanowane na 365 dni - od urodzin do urodzin artystki, tj. od 16 sierpnia 2013 do 16 sierpnia 2014.

 

Koncept, wykonanie, teksty, video: Katarzyna Pastuszak

Muzyka: Joanna Duda

 

INFORMACJA DLA UŻYTKOWNIKÓW SERWISU
Przed przystąpieniem do użytkowania Serwisu www.taniecpolska.pl operator Serwisu poleca zapoznanie się z Polityką Prywatności Serwisu.
Operator Serwisu poleca w szczególności zapoznanie się z postanowieniami Polityki Prywatności Serwisu w zakresie: Zapoznanie się z Polityką Prywatności Serwisu pozwoli wszystkim Użytkownikom na korzystanie z Serwisu zgodnie z obowiązującymi przepisami prawnymi oraz własną wolą wyrażoną w odpowiednich zgodach.
Operator Serwisu jest gotów odpowiedzieć na ewentualne pytania w sprawie wykonywania Polityki Prywatności Serwisu.
Nie pokazuj więcej tego powiadomienia