ENG
A A A
 sierpień 2020 

Krakowski Teatr Tańca pokaże spektakl „MY | WY” w 10 miastach Polski

11 września 2019

Krakowski Teatr Tańca wyruszył w trasę ze spektaklem MY|WY w choreografii Eryka Makohona. Trasa jest realizowana w ramach projektu MY|WY on tour, organizowanego przez Instytut Promocji Kultury Polskiej i finansowanego przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Tancerze przejadą w sumie prawie 3 000 kilometrów, by pokazać spektakl w dziesięciu miastach, w pięciu województwach. Na trasie znalazły się: Ostrołęka, Siedlce, Krosno, Wadowice, Tarnowskie Góry, Oświęcim, Kraków, Jędrzejów, Kielce i Myślenice.

 

Plan trasy:

 

7 września, Ostrołęckie Centrum Kultury

13 września, Centrum Kultury i Sztuki im. A. Meżeryckiego w Siedlcach

17 września, Regionalne Centrum Kultur Pogranicza w Krośnie

20 września, Wadowickie Centrum Kultury

22 września, Tarnogórskie Centrum Kultury

23 września, Oświęcimskie Centrum Kultury

16 października, Staromiejskie Centrum Kultury Młodzieży w Krakowie

17 października, Centrum Kultury w Jędrzejowie

18 października, Kielecki Teatr Tańca

19 października, Myślenicki Ośrodek Kultury i Sportu

 

Spektakl powstał w ramach stypendium twórczego Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego przyznanego Erykowi Makohonowi w 2017 roku. W 2019 roku został nagrodzony w Konkursie na Najlepszy Spektakl Teatru Niezależnego „The Best OFF”.

 

Pojawiająca się w spektaklu technika śpiewu białego (charakterystyczna technika wykonawcza m.in. górali polskich) przynosi konotacje z ideami wolnościowymi, ale także z ekstatycznością, która często stanowi źródło buntu. Ludowe inspiracje to nie tylko nawiązanie do polskiej mentalności z jej nutą przaśności i przywarami, przy jednoczesnym naddaniu współczesnego beatu, ale także odniesienie do polskiej techniki tańca współczesnego – koncepcji stworzonej przez Jacka Łumińskiego, polskiego choreografa i antropologa. Zakłada ona czerpanie z ludowości jako ucieleśnienia nie tylko tradycji, ale też pamięci historycznej czy losów narodu pozostawiających „ślady pamięci” w ciele, możliwe do przekucia we współczesny kod ruchowy, sam w sobie stanowiący dramaturgię ciała. Ten kod ruchowy staje się głównym, naturalnym i organicznym sposobem kinestetycznej komunikacji aktor–widz, a zarazem buduje dramaturgię całego spektaklu.

 

koncepcja i dramaturgia: Eryk Makohon

muzyka: Michał Paduch

śpiew: Paulina Dziuba

scenografia, światło: Eryk Makohon

występują: Pamela Bosak, Paulina Dziuba, Monika Godek, Paweł Łyskawa, Angelika Mizińska, Magdalena Skowron, Mateusz Ulczok, Dominik Więcek

współpraca: Ośrodek Dokumentacji Sztuki Tadeusza Kantora CRICOTEKA

organizacja i koordynacja projektu: Agnieszka Skotniczna, Instytut Promocji Kultury Polskiej

 

Przedstawienie Krakowskiego Teatru Tańca jest spektaklem znakomicie skomponowanym, z jednej strony „czystym”, niezwykle czytelnym, z drugiej jednak – przepełnionym dwuznacznymi niuansami, alegoriami. „MY|WY” to opowieść niezwykle przewrotna, nieprzewidywalna, ironiczna. Doskonale oddająca charakter mieszkańców dzisiejszego kraju nad Wisłą.

Podzieleni(e), Anna Jagarska, „nietak!t” nr 1-2/2018 wrzesień 2018

INFORMACJA DLA UŻYTKOWNIKÓW SERWISU
Przed przystąpieniem do użytkowania Serwisu www.taniecpolska.pl operator Serwisu poleca zapoznanie się z Polityką Prywatności Serwisu.
Operator Serwisu poleca w szczególności zapoznanie się z postanowieniami Polityki Prywatności Serwisu w zakresie: Zapoznanie się z Polityką Prywatności Serwisu pozwoli wszystkim Użytkownikom na korzystanie z Serwisu zgodnie z obowiązującymi przepisami prawnymi oraz własną wolą wyrażoną w odpowiednich zgodach.
Operator Serwisu jest gotów odpowiedzieć na ewentualne pytania w sprawie wykonywania Polityki Prywatności Serwisu.
Nie pokazuj więcej tego powiadomienia