ENG
A A A
 sierpień 2020 
fot. Maciej Zakrzewski, materiały organizatora

Iława/Scena dla tańca 2020: Pokaz spektaklu „Bromance” Michała Przybyły i Dominika Więcka

11 lutego 2020

Mężczyźni nie powinni okazywać emocji i pozostawać w bliskich, emocjonalnych i dotykowych kontaktach. [...] Podobno to nie przystoi. To niemęskie. Z tym stereotypem mierzą się Michał Przybyła i Dominik Więcek, twórcy spektaklu Bromance, który w najbliższy poniedziałek 17 lutego będą mogli zobaczyć widzowie w Iławie. Sam pomysł na spektakl zrodził się z zainteresowania artystów dyskursem wokół nowej koncepcji braterstwa; idei sformułowanej przez Jane Ward i opisanej w książce Not Gay. Sex between Straight White Man

 

Początek pokazu o godz. 19.00, w Kinoteatrze Pasja (wstęp wolny, bezpłatne wejściówki do odebrania w kasie Kinoteatru). Spektakl Bromance prezentowany jest w ramach projektu Od kontemplacji do inspiracji – Teatr Tańca na scenie Kinoteatru „Pasja” w Iławie pod honorowym patronatem Burmistrza Miasta Iławy oraz programu Scena dla tańca Instytutu Muzyki i Tańca, dzięki którym iławska publiczność będzie mogła wziąć udział w wielu ciekawych wydarzeniach. Kolejnym z nich, 1 marca, będzie spotkanie z Jagodą Ignaczak i pokaz spektaklu Ostatnie piętro Sopockiego Teatru Tańca.

 

O spektaklu Bromance

 

Podobno mężczyźni powinni pozostawać oddaleni od siebie fizycznie.

Podobno chłopcom i facetom nie wypada trzymać się za ręce.

Odradza się im delikatnego przytulania czy głaskania w miejscach publicznych.

Zakazuje całowania przy powitaniu.

Mężczyźni nie powinni okazywać emocji i pozostawać w bliskich, emocjonalnych i dotykowych kontaktach.

Podobno demonstrowanie uczuć przez mężczyzn powinno być relegowane z przestrzeni publicznej i prywatnej.

Podobno to nie przystoi.

To niemęskie.

 

Spektakl jest próbą zmierzenia się ze stereotypem „prawdziwego mężczyzny”, pokazania wielu wariantów męskości, a co za tym idzie przekraczania granic stereotypu i ponownego definiowania tożsamości męskiej, widzianej w szerszym aspekcie i nie wykluczającej postaw odbiegających od wyuczonej normy.

 

Szukamy odpowiedzi na pytanie, w jaki sposób zostawić mężczyznom w przestrzeni publicznej nieformalne prawo do przejawów czułości czy sentymentalności, bez obawy o bycie posądzonym o śmieszność czy słuchanie krytycznych uwag o niemęskim zachowaniu. W czasie procesu twórczego nad spektaklem wróciliśmy do naszych doświadczeń i wspomnień. Wypreparowaliśmy z pamięci, dyskursu, obserwacji materiał ruchowy związany z dotykiem, czułością, ale także przejawami emocjonalnej bliskością obecnymi pomiędzy mężczyznami w koleżeńskich relacjach i poddaliśmy go osobliwości. Zderzaliśmy ze sobą różne sceny, które pozwoliły nam przeprowadzić diagnozę nad męskimi sposobami kreowania bliskości emocjonalnej i intymności.

 

Performerzy skupiają się na sytuacjach, w których w obawie przez wykluczeniem i przekroczeniem granic normatywności, mężczyźni wyrzekają się pewnych gestów i zachowań.

 

Czy nienacechowany negatywnie bromance w naszym społeczeństwie jest możliwy?

 

Koncepcja, reżyseria, choreografia i wykonanie: Michał Przybyła (aktor Polskiego Teatru Tańca), Dominik Więcek

Muzyka: Przemek Degórski

Opieka dramaturgiczna: Anna Królica

Producent: Centrum Rezydencji  Teatralnej SCENA ROBOCZA

Laureaci konkursu rezydencyjnego Nowa Generacja

 

Wstęp wolny (bezpłatne wejściówki do odbioru w kasie kina „Pasja” w godzinach jej otwarcia).

  

O projekcie Od kontemplacji do inspiracji – Teatr Tańca na scenie Kinoteatru „Pasja” w Iławie pod honorowym patronatem Burmistrza Miasta Iławy: 

 

Spektakl Bromance jest jednym z ośmiu wydarzeń zaplanowanych w roku 2020 w ramach projektu: Od kontemplacji do inspiracji – Teatr Tańca na scenie Kinoteatru „Pasja” w Iławie, łączącego teatr i taniec. Będą to m.in.: spotkanie z Jagodą Ignaczak i spektakl Ostatnie piętro w wykonaniu Sopockiego Teatru Tańca (1 marca), spektakl Showreel w wykonaniu Urszuli Bernat-Jałochy i Marcina Motyla (9 marca), Ewa i On Iwony Olszowskiej, Pawła Koniora (30 marca), Real Love Teatru Tańca Zawirowania (6 kwietnia), warsztaty taneczne GaGa z Małgorzatą Mielech (we współpracy ze Szkołą Tańca i Akrobatyki Spinel, 19 kwietnia), spektakl Cicha w wykonaniu Pauliny Wycichowskiej i Malwiny Paszek, spektakl dla przedszkolaków Pan Kejk w wykonaniu Olsztyńskiego Teatru Tańca oraz Teatru Tańca „Pryzmat” (w ramach Iławskiej Nocy Muzeów, 15 maja).

 

Spektakl współorganizowany przez Instytut Muzyki i Tańca w ramach programu Scena dla tańca 2020. 

 

***

 

W ramach programu Scena dla tańca, będącego programem własnym Instytutu Muzyki i Tańca, wsparcie otrzymują projekty, dzięki którym spektakle taneczne mogą być regularnie i gościnnie prezentowane na scenach teatralnych i w instytucjach (jak centra sztuki czy galerie) w całej Polsce.

 

Scena dla tańca 2019 (miniaturka) IMIT (oryginał)Iławskie Centrum Kultury_logo (miniaturka)Iława_herb miasta (miniaturka) 

 

 

INFORMACJA DLA UŻYTKOWNIKÓW SERWISU
Przed przystąpieniem do użytkowania Serwisu www.taniecpolska.pl operator Serwisu poleca zapoznanie się z Polityką Prywatności Serwisu.
Operator Serwisu poleca w szczególności zapoznanie się z postanowieniami Polityki Prywatności Serwisu w zakresie: Zapoznanie się z Polityką Prywatności Serwisu pozwoli wszystkim Użytkownikom na korzystanie z Serwisu zgodnie z obowiązującymi przepisami prawnymi oraz własną wolą wyrażoną w odpowiednich zgodach.
Operator Serwisu jest gotów odpowiedzieć na ewentualne pytania w sprawie wykonywania Polityki Prywatności Serwisu.
Nie pokazuj więcej tego powiadomienia