ENG
A A A
 wrzesień 2020 

Spektakle online z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru

27 marca 2020

Z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru wiele instytucji udostępnia bezpłatnie, w wersji online, wyjątkowe pozycje ze swoich repertuarów.

 

Teatr Wielki – Opera Narodowa udostępnił na vod.teatrwielki.pl operę Legenda Bałtyku Feliksa Nowowiejskiego, pochodzącą z repertuaru Teatru Wielkiego w Poznaniu. Reżyserem tej opery i zarazem autorem jej choreografii jest Robert Bondara.

 

Przenieśmy się nad brzeg Bałtyku i spójrzmy na prasłowiański świat legend oczami reżysera i choreografa spektaklu Roberta Bondary, wieloletniego artysty Polskiego Baletu Narodowego, odznaczonego Brązowym Medalem „Zasłużony Kulturze – Gloria Artis” , laureata min. Teatralnej Nagrody Muzycznej im. Jana Kiepury w kategorii „Choreograf Roku” (2011) a także „Najlepszy Choreograf” (2018) za balet Świtezianka, zrealizowany dla Polskiego Baletu Narodowego oraz „Najlepszy Reżyser” za operę Legenda Bałtyku w Teatrze Wielkim w Poznaniu, która została również nagrodzona w kategorii „Najlepszy Spektakl Roku”.

 

„ Robert Bondara, inspirując się estetyką filmową, dał operze Nowowiejskiego nowy wymiar. Chociaż mógł tę historię przekuć (i tym samym pójść najprostszą i przez wielu najchętniej widzianą drogą) w spektakl sztucznie podtrzymujący patriotyczno-narodowe oczekiwania wobec sztuki, wybrał opowieść o bardziej humanistycznym wymiarze. Pokazał historię człowieka, który wyrusza w głąb. W głąb Bałtyku, siebie, swojego umysłu i ciała. Stworzył sensualną, delikatną i niezwykle podatną na interpretacje opowieść.”

 

www.kultura.poznan.pl

 

Monochromantyczne barwy szarości przełamane tylko czerwienią kostiumów tancerek i tancerzy w akcie II i czernią Lubmora, nadają tej historii rys uniwersalny. Muzyka Feliksa Nowowiejskiego ma charakter filmowy: portretuje charaktery postaci, tworzy klimat i tło sceniczne.”

 

Stefan Drajewski, www.gloswielkopolski.pl

 

 

 

Teatr na Plaży w Sopocie zaplanował na dziś wiele atrakcji, oczywiście w wersji online, wśród których znalazły się dwie etiudy artystów Sopockiego Teatru Tańca. Wydarzenia można śledzić dziś na bieżąco przez cału dzień. Program będzie także dostępny na kanale Teatru na YouTube jeszcze przez tydzień: zobacz

 

 

Program wydarzeń

 

11.00: warsztaty taneczno-teatralne dla dzieci w wieku 3-6 lat oraz ich rodziców. Prowadzenie: Kalina Porazińska

 

13.00: Spektakl dla dzieci Ryba w koronie w wykonaniu Sopockiego Teatru Muzycznego Baabus Musicalis 

 

15.00: Spektakl Koronokonteksty w wykonaniu Joanny M. Czajkowskiej z Sopockiego Teatru Tańca

 

17.00: Spektakl Mnie tam nie byłow wykonaniu Jacka Krawczyka z Sopockiego Teatru Tańca

 

19.00: Spektakl Kocham Bałtyk w wykonaniu Agnieszki Przepiórskiej, na podstawie tekstu Zośki Papużanki

 

To wszystko do obejrzenia na żywo:

 

www.facebook.com/teatrnaplazy

 

Oraz przez tydzień TU

 

 

 

Teatr Bolszoj z Moskwy także świętuje, udostępniając widowni na całym świecie operowe i baletowe spektakle ze swojego repertuaru, w tym Jezioro łabędzie (27 marca), Śpiącą królewnę (28 marca) i Dziadka do orzechów (10 kwietnia). Można je obejrzeć na kanale https://www.youtube.com/user/bolshoi.

 

 

Program:

 

27 marca: Jezioro łabędzie

 

28 marca: Śpiąca królewna

 

1 kwietnia: Carska narzeczona (opera)

 

4 kwietnia: Marco Spada 

 

7 kwietnia: Borys Godunov (opera)

 

10 kwietnia: Dziadek do orzechów

 

 

 

Od 26 do 29 marca na stronie https://mariinsky.tv/e można oglądać spektakle z repertuaru Teatru Maryjskiego w Sankt Petersburgu. Wśród olśniewających widowisk znalazły się dwie pozycje baletowe: Koncert Galowy zotwarcia sceny Maryjski-II w 2013 roku z udziałem gwiazd takich jak Diana Vishneva (27 marca o godz. 19.00), oraz familijna baśń Konik Garbusek w choreografii Alexeja Ratmańskiego do emocjonalnej muzyki Rodiona Shchedrina (29 marca o godz. 12.00), także z 2013 roku.

 

INFORMACJA DLA UŻYTKOWNIKÓW SERWISU
Przed przystąpieniem do użytkowania Serwisu www.taniecpolska.pl operator Serwisu poleca zapoznanie się z Polityką Prywatności Serwisu.
Operator Serwisu poleca w szczególności zapoznanie się z postanowieniami Polityki Prywatności Serwisu w zakresie: Zapoznanie się z Polityką Prywatności Serwisu pozwoli wszystkim Użytkownikom na korzystanie z Serwisu zgodnie z obowiązującymi przepisami prawnymi oraz własną wolą wyrażoną w odpowiednich zgodach.
Operator Serwisu jest gotów odpowiedzieć na ewentualne pytania w sprawie wykonywania Polityki Prywatności Serwisu.
Nie pokazuj więcej tego powiadomienia