ENG
A A A
 czerwiec 2021 

We wtorek premiera online „Ekphrasis” Pauliny Wycichowskiej

19 czerwca 2020

23 czerwca odbędzie się premiera online spektaklu Ekprhrasis w choreografii Pauliny Wycichowskiej, z muzyką Jarka Kordaczuka. Spektakl został przedpremierowo nagrany w Studio Aktorskim STA w Poznaniu w grudniu 2019 roku. Artyści, ze względu na stan pandemii, zdecydowali się na oficjalny pokaz w dostępnej obecnie formie. Nagranie będzie dostępne we wtorek od godz. 19.00 do 21.00, a od godz. 21.00 na ZOOM-ie będzie można spotkać się i porozmawiać z twórcami spektaklu.

 

Nagranie znajdziecie tu: https://wytworniazdarzen.pl/vod/ekphrasis-sta/

 

Ekphrasis

 

Wyobraź sobie, że…

…chcesz coś powiedzieć, ale odpowiednie słowa ulatują z wiatrem,

…chcesz się porozumieć, ale ktoś zupełnie inaczej interpretuje Twoją wypowiedź,

…chcesz nawiązać z kimś kontakt, ale to, co artykułujesz, tworzy barierę obcości między Wami.

A może znasz to tak dobrze, że wcale nie musisz sobie tego wyobrażać?

Czasem tak trudno przełożyć to, co niewysłowione, na konkretne zdanie. Słowa jak pudełka zamykają ulotne znaczenia. Materializują w dziwnym, czasem zaskakującym kształcie sensy i treści.

 

Na scenie kompozytor Jarek Kordaczuk buduje przestrzenie muzyczne przy użyciu własnoręcznie zaprojektowanych instrumentów: mięśniodotronu i monoctonu. Podpięta pod elektrody choreografka Paulina Wycichowska ruchem mięśni wyzwala dźwięki i przekłada kształt fizyczny na gesty akustyczne. 

 

Ekphrasis to figura retoryczna, szczegółowy opis werbalny dzieła sztuki, a w spektaklu przyjmuje ona formę ucieleśnionego oddania dźwięku. Równocześnie rzeźba ciała zostaje wyrażona na płaszczyźnie audialnej. Niewidzialna mowa mięśni jest tłumaczona na muzykę za pośrednictwem elektrod. Poszczególne fragmenty budują wypowiedź, komunikat dla widzów. Mozolnie, głoska za głoską, kolejne skrawki słów tworzą zakodowaną wiadomość. Być może to ważne przesłanie dla świata? Kosmiczny przekaz, ostrzeżenie, remedium na kryzysy, receptura poszukiwanego leku… Co się stanie, jeśli nie zostanie odczytane?

 

Muzyka: Jarek Kordaczuk

Choreografia: Paulina Wycichowska

Czas trwania: 33 min

  

 

 

INFORMACJA DLA UŻYTKOWNIKÓW SERWISU
Przed przystąpieniem do użytkowania Serwisu www.taniecpolska.pl operator Serwisu poleca zapoznanie się z Polityką Prywatności Serwisu.
Operator Serwisu poleca w szczególności zapoznanie się z postanowieniami Polityki Prywatności Serwisu w zakresie: Zapoznanie się z Polityką Prywatności Serwisu pozwoli wszystkim Użytkownikom na korzystanie z Serwisu zgodnie z obowiązującymi przepisami prawnymi oraz własną wolą wyrażoną w odpowiednich zgodach.
Operator Serwisu jest gotów odpowiedzieć na ewentualne pytania w sprawie wykonywania Polityki Prywatności Serwisu.
Nie pokazuj więcej tego powiadomienia