ENG
A A A
 lipiec 2020 
Choreofonie

Alicja Czyczel rozpoczęła cykl badań artystycznych „Choreofonie”

30 czerwca 2020

Choreofonie to badania artystyczne na polu tańca, choreografii i pracy z obiektem, improwizacji tanecznej i głosowej, którym towarzyszą publikacje dźwiękowe wytwarzane w działaniu – w studio tańca, na spacerze i w przestrzeni domowej. Badania prowadzone przez choreografkę i tancerkę Alicję Czyczel będą rozwijać i rozwidlać się przy twórczym współudziale gościń i gości. Od czerwca do sierpnia 2020 roku choreografka stworzy sześć publikacji dźwiękowych, które zamieszczać będzie pod adresem: https://www.mixcloud.com/choreofonie/. Pierwsze z nich są już dostępne, zachęcamy do śledzenia projektu.

 

Projekt realizowany jest w ramach programu stypendialnego Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego – Kultura w sieci.

 

Od autorki:

 

Jako tancerkę i choreografkę interesuje mnie poszerzanie rozumienia ciała, które istnieje poprzez i dzięki licznym interakcjom z innymi i środowiskiem. Wytwarzane w ramach Choreofonii sytuacje służą mi do wsłuchiwania się w języki generowane przez praktykę taneczną i praktyki somatyczne oraz traktowania tych ucieleśnionych dyskursów jako materiału - partytur, choreografii wyobrażonego, poezji dźwiękowej oraz ćwiczeń percepcyjnych negocjujących to, w jaki sposób słuch informuje, kieruje uwagą lub dezorientuje słuchaczki i słuchaczy oraz ich rozumienie tego, co postrzegają jako ruch, taniec i materialność.


Procesy wyobrażeniowe i ruch uwagi są obszarami, które zgłębiam w swojej praktyce artystycznej od dawna. W moich pracach ciało negocjuje z językiem, autonomiczną substancją fizyczną, która pośredniczy w doświadczaniu stanów nasycania i rozpraszania obrazów oraz spekulowania. Ponadto interesuje mnie, w jaki sposób choreografia dźwięku i słowa mówionego może wykraczać poza bezpośredniość wydarzenia oraz przenosić słuchaczki i słuchaczy w czasie i przestrzeni za sprawą (wyobrażonych) ciał, obiektów i dyskursów. Badania artystyczne, które aktualnie rozwijam, polegają na interakcji i zabawie z przedmiotami, tekstami, archiwami, materiałami codziennego użytku i kostiumami. Liczne improwizacje pozostawiają po sobie ślady, które proponują określone zmysłowości, cielesności i różne sposoby postrzegania rzeczywistości ciał [z ang. corporealities].

 

Alicja Czyczel – choreografka, tancerka i kulturoznawczyni. Aktualnie mieszka w Warszawie. Angażuje się w projekty site-specific i działania społeczne, realizuje autorskie choreografie, prowadzi warsztaty choreograficzne dla dzieci oraz spacery performatywne.
Strona artystki: https://cargocollective.com/alicjaczyczel

 

Studio oraz identyfikacja wizualna: Filip Madejski

 

 

Projekt realizowany jest ze wsparciem medialnym naszego portalu.

INFORMACJA DLA UŻYTKOWNIKÓW SERWISU
Przed przystąpieniem do użytkowania Serwisu www.taniecpolska.pl operator Serwisu poleca zapoznanie się z Polityką Prywatności Serwisu.
Operator Serwisu poleca w szczególności zapoznanie się z postanowieniami Polityki Prywatności Serwisu w zakresie: Zapoznanie się z Polityką Prywatności Serwisu pozwoli wszystkim Użytkownikom na korzystanie z Serwisu zgodnie z obowiązującymi przepisami prawnymi oraz własną wolą wyrażoną w odpowiednich zgodach.
Operator Serwisu jest gotów odpowiedzieć na ewentualne pytania w sprawie wykonywania Polityki Prywatności Serwisu.
Nie pokazuj więcej tego powiadomienia