ENG
A A A
 listopad 2020 
II Kongres Tańca – transmisja online

II Kongres Tańca – transmisja online

25 września 2020

Już w najbliższy weekend rozpocznie się finał II Kongresu Tańca. Główna część wydarzenia obejmuje panele, które będą transmitowane online. Serdecznie zapraszamy do oglądania i uczestnictwa w dyskusjach na kanale YouTube Instytutu Muzyki i Tańca. Zdalni uczestnicy Kongresu mogą zadawać na panelistom pytania, które zostaną przekazane moderatorom. Paneliści odniosą się nich w ostatniej części każdego z paneli. Odpowiedzi na pytania, na które nie uda się odpowiedzieć podczas panelu pojawią się na stronie https://kongrestanca.pl/ do końca października.

 

 

Każdy dzień II Kongresu Tańca będzie transmitowany oddzielnie na kanale YouTube Instytutu Muzyki i Tańca:

 

27 września (niedziela) 12.30–18.00

https://youtu.be/j87k6KiABF4

 

28 września (poniedziałek) 9.00–17.30

https://youtu.be/QUBC3lPCP2I

 

29 września (wtorek) 9.00–11.30

https://youtu.be/rk1enxkKcOQ

 

Nadrzędnym celem II Kongresu Tańca jest znalezienie odpowiedzi na kluczowe wyzwania stojące przed środowiskiem tanecznym w Polsce. Obecną kondycję polskiego tańca skonfrontujemy z diagnozą i postulatami I Kongresu Tańca, który odbył się w 2011 roku. Wypracujemy także harmonogram działania dla środowiska (instytucji, organizacji, aktywistów związanych ze sztuką tańca) na kolejne lata.

 

Kongres rozpoczął się pod koniec 2019 roku od kilkuetapowych konsultacji z polskim środowiskiem tańca, w ramach których został wypracowany program.

 

Finał Kongresu składa się z dwóch części. Rozpoczynamy w sobotę 26 września Warszawskim Świętem Tańca – szkoły, grupy nieformalne, organizacje pozarządowe i instytucje kultury połączą siły, by zaprosić do tańca osoby uczestniczące w Kongresie, a także mieszkanki i mieszkańców Warszawy.

 

Na bezpłatnych warsztatach w różnych punktach miasta będzie można poznać całe spektrum tańca – od tradycyjnego oberka przez japońskie butoh po swing i jazz. Wieczorem w Centrum Sztuki Współczesnej i PROMU Kultury odbędą się pokazy spektakli, a także spotkania taneczne na Krakowskim Przedmieściu organizowane przez Pracownię Muzyki Tradycyjnej. W wydarzeniach mogą uczestniczyć jedynie osoby, które zarejestrowały się na stronie kongrestanca.pl.

 

W dniach 27–29 września spotkamy się na części konferencyjnej.

 

Aleksandra Dziurosz, zastępca dyrektora Instytutu Muzyki i Tańca: „Na początku minionego roku doszliśmy do wniosku, że Kongres nie powinien być kilkudniowym spotkaniem, lecz długofalową dyskusją środowiska. W październiku 2019 roku otworzyliśmy ogólnopolską ankietę, aby się dowiedzieć, jakie zagadnienia należy podjąć. Na jej podstawie stworzyliśmy 6 segmentów tematycznych istotnych dla świata tańca. Ustaliliśmy, że będziemy się posługiwać logiką odbiorców, użytkowników, kreatorów, wykładowców; główną osią stał się człowiek. I tak powstało 6 grup konsultacyjnych. Efektem ich prac jest raport, który pokazuje, z jakimi wyzwaniami mierzy się na co dzień środowisko tańca. Problemy te będą tematami paneli dyskusyjnych. Ostatnim etapem konsultacji było zaproszenie grupy 18 ekspertów, którzy wspólnie uporządkowali cele, uszczegółowili tematy każdego panelu dyskusyjnego oraz zarekomendowali panelistów. Spotkanie w Muzeum POLIN będzie podsumowaniem dotychczasowych rozmów, które umożliwi realny początek zmian niezbędnych dla tańca”.

 

Efektem będzie wypracowana wspólnie strategia działania na kolejne lata. Jej realizacja ma przynieść polepszenie warunków tańca w Polsce i dalszy jego rozwój.

 

Panele dyskusyjne odbędą się w dniach 27–29 września w Centrum Konferencyjnym Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. Na żywo w Warszawie uczestniczyć będą mogły jedynie osoby, które do 17 września zarejestrowały się na stronie kongrestanca.pl.

 

Harmonogram części konferencyjnej

Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN (Mordechaja Anielewicza 6)

 

27 września 2020, niedziela

 

12.30–15.00

Korzyści z tańca w życiu społecznym

 

15.30–18.00

Produkcja i zarządzanie tańcem w Polsce

 

28 września 2020, poniedziałek

 

9.00–11.30

Edukacja taneczna

 

12.00–14.30

Wyzwania społeczne, artystyczne i edukacyjne tancerzy

 

15.00–17.30

Rozwój artystyczny i zawodowy choreografów

 

29 września 2020, wtorek

 

9.00–11.30

Badania, krytyka, kuratorowanie tańca

 

Wydarzenie jest finansowane ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz współfinansowane przez Biuro Kultury Miasta Stołecznego Warszawy.

 

Wydarzenie patronatem honorowym objęli:

Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego
Marszałek Województwa Mazowieckiego

 

INFORMACJA DLA UŻYTKOWNIKÓW SERWISU
Przed przystąpieniem do użytkowania Serwisu www.taniecpolska.pl operator Serwisu poleca zapoznanie się z Polityką Prywatności Serwisu.
Operator Serwisu poleca w szczególności zapoznanie się z postanowieniami Polityki Prywatności Serwisu w zakresie: Zapoznanie się z Polityką Prywatności Serwisu pozwoli wszystkim Użytkownikom na korzystanie z Serwisu zgodnie z obowiązującymi przepisami prawnymi oraz własną wolą wyrażoną w odpowiednich zgodach.
Operator Serwisu jest gotów odpowiedzieć na ewentualne pytania w sprawie wykonywania Polityki Prywatności Serwisu.
Nie pokazuj więcej tego powiadomienia