ENG
A A A
 listopad 2020 
Warszawa: Premiera publikacji z zakresu „disability studies”

Warszawa: Premiera publikacji z zakresu „disability studies”

9 października 2020

Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego zaprasza w poniedziałek 12 października o godz. 18.30 do swojej siedziby na premierę polskich tłumaczeń książek Rosemarie Garland-Thomson – jednej z czołowych badaczek „disability studies”. Wydane przez Teatr 21, w ramach działalności Centrum Sztuki Włączającej, Gapienie się. O tym jak patrzymy i jak pokazujemy siebie innym oraz Niezwykłe ciała. Przedstawienia niepełnosprawności fizycznej w amerykańskiej kulturze i literaturze, wypełniają lukę wydawniczą w dziedzinie studiów o niepełnosprawności w Polsce.

 

Gapienie się ma w USA status bestellera. Książka pozwala na nowo spojrzeć na otaczający świat. Wychodząc od fascynujących analiz 40 fotografii i innych materiałów wizualnych, będących świadectwem swoistych performansów społecznych, proponuje zupełnie nowe podejście do kwestii gapienia się. W tym ujęciu przestaje ono mieć jedynie stygmatyzujący charakter, a zyskuje wymiar pozytywny. Autorka wnikliwie analizuje zasady społeczne regulujące spojrzeniem i dynamikę relacji pomiędzy gapiem i obiektem spojrzeń.

 

W Niezwykłych ciałach autorka przygląda się m.in. amerykańskim pokazom osobliwości (freak shows) czy przedstawieniom niepełnosprawności w literaturze XIX i XX wieku. Książka jest postrzegana jako jeden z fundamentów współczesnych kulturowych studiów o niepełnosprawności. Pozwala wyjść poza binarne myślenie o sprawności i niepełnosprawności oraz spojrzeć na ludzkość jako pewne kontinuum różnorodności. Zachęca do pochylenia się nad tym, jak radzimy sobie z tym, co jawi się jako inne i „nadzwyczajne”.

 

Spotkanie poprowadzi dr hab. Agata Chałupnik (UW). Jej rozmówczyniami będą tłumaczki: dr Natalia Pamuła (UW), dr Katarzyna Ojrzyńska (UŁ); oraz redaktorki serii: dr Ewelina Godlewska-Byliniak i Justyna Lipko-Konieczna.

 

Publikacje ukazują się w serii Odzyskiwanie obecności pod redakcją Eweliny Godlewskiej-Byliniak i Justyny Lipko-Koniecznej, w ramach której Teatr 21 i Centrum Sztuki Włączającej wydają kolejne, kluczowe pozycje poszerzające namysł o niepełnosprawności w jej wymiarze społecznym, politycznym, performatywno-teatralnym, czy estetycznym i zachęcać do myślenia o różnorodności jako wartości.

 

Książki dostępne są w przedsprzedaży w księgarni PROSPERO:

http://prospero.e-teatr.pl/.../14277-gapienie-sie-czyli-o...

http://prospero.e-teatr.pl/.../14265-niezwykle-ciala...

 

Wstęp wolny. Ze względu na ograniczoną liczbę miejsc, organizatorzy proszę o pobranie darmowej wejściówki ze strony: https://www.instytut-teatralny.pl/.../gapienie-sie-na...

 

Wydarzenie w Instytucie Teatralnym będzie tłumaczone na PJM (Polski Język Migowy)

Wydarzenie będzie transmitowane na żywo on-line na FB Teatru 21.

Rejestracja wydarzenie z wmontowanym tłumaczeniem w PJM będzie opublikowana w serwisie YouTube Teatru 21 w późniejszym terminie.

 

Książkę wydano w ramach Centrum Sztuki Włączającej, programu realizowanego ze środków m.st. Warszawy.

Partnerem wydania jest Zachęta – Narodowa Galeria Sztuki.

 

INFORMACJA DLA UŻYTKOWNIKÓW SERWISU
Przed przystąpieniem do użytkowania Serwisu www.taniecpolska.pl operator Serwisu poleca zapoznanie się z Polityką Prywatności Serwisu.
Operator Serwisu poleca w szczególności zapoznanie się z postanowieniami Polityki Prywatności Serwisu w zakresie: Zapoznanie się z Polityką Prywatności Serwisu pozwoli wszystkim Użytkownikom na korzystanie z Serwisu zgodnie z obowiązującymi przepisami prawnymi oraz własną wolą wyrażoną w odpowiednich zgodach.
Operator Serwisu jest gotów odpowiedzieć na ewentualne pytania w sprawie wykonywania Polityki Prywatności Serwisu.
Nie pokazuj więcej tego powiadomienia