ENG
A A A
 październik 2020 

Jędrzejów/Scena dla tańca 2020: „Zobacz Jazz” Kieleckiego Teatru Tańca na scenie w Jędrzejowie

16 października 2020

Widowisko Zobacz Jazz. Hymn of life & Golden Ages Kieleckiego Teatru Tańca już jutro będzie mogła obejrzeć publiczność w Jędrzejowie. Spektakl jest podróżą w głąb kultury tańca jazzowego, jego historii oraz różnorodnych odmian, które dziś odkrywamy na nowo.

 

Całość tworzą tu dwie kompozycje choreograficzne: Hymn of Life, której autorem jest Jean Claude Marignale (pseud. Mister Dynamite) oraz Golden Ages stworzona przez Jean-Charlesa Zambo (pseud. JoYsS).  

 

Początek pokazu o godz. 17.00 (sobota, 17 października) w Centrum Kultury w Jędrzejowie.

 

O spektaklu:

 

AKT I

Hymn of Life to taneczna alegoria współczesnych relacji międzyludzkich. Środkami artystycznymi, jak styl tańca modern jazz i jazz rock, dotykamy takich pojęć jak odmienność kulturowa i rasowa, obalanie granic społecznych, konflikty pokoleń, niezbywalna potrzeba wolności. 40 lat temu taniec jazz rock stał się pomostem łączącym czarnych i białych, pokolenia młodzieży i pokolenia ludzi dojrzałych, pomostem pomagającym im komunikować się oraz tworzyć dobre relacje. Dziś również pozwólmy kolejnym pokoleniom porozumiewać się przez taniec jazzowy. Jest on jak esperanto ruchu, forma, która daje wszystkim równy dostęp do świata i do nas samych. Spektakl ten stymuluje, powoduje stan euforii i przenika wszelkie różnice, jest Hymnem do radości, Hymnem do pokoju… Hymnem do życia.

 

choreografia: Jean Claude Marignale (Mister Dynamite)

 

AKT II

Golden Ages to spektakl, który przenosi widza do roztańczonego Harlemu z lat 20-tych i 30-tych XX wieku. Cotton Club to pierwszy przystanek w podróży do Złotego Wieku, pełen swingu, charlestona i energetycznej muzyki. Symbolizuje znaczenie jazzu, jego roli w rozwoju kultury tanecznej, a także formę uznania czarnych artystów, ówczesnej białej, zamożnej klienteli. Spotykały się tam pokolenia mistrzów i uczniów, dla których taniec był wspólnym radosnym światem. Kolejny przystanek to Savoy Ballroom miejsce, w którym zarówno czarni, jak i biali mogli zapomnieć o segregacji rasowej oraz wspólnie tańczyć na jednej scenie. To jazzowa rewolucja, taneczny rozkwit, zmysłowość oraz sensualność ruchu. Każdy element spektaklu stanowi swoisty hołd złożony kulturze swing jazzu oraz jego wpływowi na kształtowanie takich stylów jak: charleston, lindy hop, boogie, rock oraz wielu innych, rozwijających się na całym świecie.


choreografia: Jean-Charles Zambo (Joyss)

 

choreografia: Jean Claude Marignale (Mister Dynamite) oraz Jean-Charles Zambo (Joyss)

obsada: Aryści Kieleckiego Teatru Tańca
kostiumy: Elżbieta Pańtak, Jean Claude Marignale (Mister Dynamite) oraz Jean-Charles Zambo (Joyss)
scenografia: Grzegorz Pańtak, Jaśmina Parkita
wizualizacje: Jaśmina Parkita

muzyka:
Hymn of life: Orbita Solaris – Sacred Sequence, Max Richter, Martin Luther King Jr., Aoki Takamasa, Felix Zenger, Ólafur Arnalds, Yacoub, Urban Soul, ChuckD & The Slamjamz, Bobby McFerrin, Miles Davis, Phat Fred
Golden Ages: Jean-Charles Zambo, Billie Holiday, Billie Holiday feat Miles Davis, Benny Goodman & Peggy Lee, Benny Goodman, Sidney Bechet, Peggy Lee, Hot Sugar Band, The Solomon Douglas Swingtet, Ennio Moricone
czas trwania: I AKT: 60 min, przerwa 30 min, II AKT: 35 min

 

Więcej informacji: https://ckjedrzejow.pl/zobacz-jazz/

 

Spektakl współorganizowany przez Instytut Muzyki i Tańca w ramach programu Scena dla tańca 2020, finansowanego ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

 

Spektakl zrealizowany we współpracy z Instytutem Muzyki i Tańca w ramach programu Zamówienia choreograficzne 2017.

 

INFORMACJA DLA UŻYTKOWNIKÓW SERWISU
Przed przystąpieniem do użytkowania Serwisu www.taniecpolska.pl operator Serwisu poleca zapoznanie się z Polityką Prywatności Serwisu.
Operator Serwisu poleca w szczególności zapoznanie się z postanowieniami Polityki Prywatności Serwisu w zakresie: Zapoznanie się z Polityką Prywatności Serwisu pozwoli wszystkim Użytkownikom na korzystanie z Serwisu zgodnie z obowiązującymi przepisami prawnymi oraz własną wolą wyrażoną w odpowiednich zgodach.
Operator Serwisu jest gotów odpowiedzieć na ewentualne pytania w sprawie wykonywania Polityki Prywatności Serwisu.
Nie pokazuj więcej tego powiadomienia