ENG
A A A
 grudzień 2020 
Postulaty i raport liczbowy po II Kongresie Tańca już dostępne

Postulaty i raport liczbowy po II Kongresie Tańca już dostępne

18 listopada 2020

26–29 września 2020 roku w Warszawie odbył się II Kongres Tańca. Głównym celem wydarzenia było skonfrontowanie obecnej kondycji polskiego tańca z diagnozą i postulatami I Kongresu Tańca. Instytut Muzyki i Tańca opublikował relację z II Kongresu Tańca zawierającą postulaty wypracowane w jego trakcie, które będą podstawą do dalszych działań na rzecz rozwoju sztuki tańca w Polsce. 

 

„Cztery dni, 29 warsztatów tańca, 8 spektakli, 6 paneli dyskusyjnych – te liczby nie obrazują całości, bo Kongres to przede wszystkim ludzie, reprezentanci całego środowiska tanecznego w Polsce: twórcy i wykonawcy, nauczyciele, badacze i krytycy, kuratorzy i pasjonaci, organizatorzy i wolontariusze” – mówi Aleksandra Dziurosz, zastępca dyrektora Instytutu Muzyki i Tańca i koordynatorka merytoryczna Kongresu. „Czas spędzony na konsultacjach, debatach i panelach był niezwykle ważny, teraz należy przejść do kolejnego etapu prac – skonkretyzowania i sprofilowania rozwiązań najważniejszych problemów, zbudowania harmonogramu oraz planu organizacyjnego”.

 

Pierwszym etapem prac pokongresowych jest lista postulatów. Relacja z II Kongresu Tańca zawiera także raport II Kongres Tańca w liczbach, który pokazuje skalę przedsięwzięcia, a także jego zasięg w mediach. 

 

Relacja jest dostępna do pobrania na stronie kongrestanca.pl oraz tutaj.

 

Więcej na temat II Kongresu Tańca: 

Kongres rozpoczął się pod koniec 2019 roku od kilkuetapowych konsultacji z polskim środowiskiem tańca, w ramach których został wypracowany program.

 

Finał Kongresu składał się z dwóch części. 26 września 2020 roku odbyło się Warszawskie Święto Tańca – szkoły, grupy nieformalne, organizacje pozarządowe i instytucje kultury połączyły siły, by zaprosić do tańca osoby uczestniczące w Kongresie, a także mieszkanki i mieszkańców Warszawy.

 

Na bezpłatnych warsztatach w różnych punktach miasta można było poznać całe spektrum tańca – od tradycyjnej polki przez japońskie butoh po hip-hop i jazz. Wieczorem odbyły się  spektakle, a także spotkania taneczne na Krakowskim Przedmieściu, organizowane przez Pracownię Muzyki Tradycyjnej we współpracy z Narodowym Instytutem Kultury i Dziedzictwa Wsi.

27–29 września 2020 roku odbyła się część panelowa w Centrum Konferencyjnym w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN, która była także transmitowane online. Rejestracja transmisji jest dostępna na kanale YouTube Instytutu Muzyki i Tańca.

 

Wydarzenie zostało sfinansowane ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz współfinansowane przez Biuro Kultury Miasta Stołecznego Warszawy.

 

Wydarzenie patronatem honorowym objęli:

Wiceprezes Rady Ministrów, Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego prof. Piotr Gliński

Marszałek Województwa Mazowieckiego

Prezydent m.st. Warszawa

 

 

INFORMACJA DLA UŻYTKOWNIKÓW SERWISU
Przed przystąpieniem do użytkowania Serwisu www.taniecpolska.pl operator Serwisu poleca zapoznanie się z Polityką Prywatności Serwisu.
Operator Serwisu poleca w szczególności zapoznanie się z postanowieniami Polityki Prywatności Serwisu w zakresie: Zapoznanie się z Polityką Prywatności Serwisu pozwoli wszystkim Użytkownikom na korzystanie z Serwisu zgodnie z obowiązującymi przepisami prawnymi oraz własną wolą wyrażoną w odpowiednich zgodach.
Operator Serwisu jest gotów odpowiedzieć na ewentualne pytania w sprawie wykonywania Polityki Prywatności Serwisu.
Nie pokazuj więcej tego powiadomienia