ENG
A A A
 marzec 2021 
Fot. Bartek Zalewski

Warszawa: Za tydzień premiera na żywo „Tańcząc Boską komedię” Teatru Tańca Zawirowania

19 lutego 2021

Teatr Tańca Zawirowania zaprasza na pokazy na żywo swojego najnowszego spektaklu Tańcząc Boską komedię w choreografii Elwiry Piorun. Spektakl był już pokazywany w grudniu w formie online, ale 26 lutego o godzinie 20.00 i 27 lutego o godz. 18.00 odbędą się premierowe pokazy z udziałem publiczności. Prezentacje odbędą się w Garnizonie Sztuki (ul. Marii Konopnickiej 6).

 

Tańcząc Boską komedię to ambitna próba zmierzenia się z dziełem Dantego, który w XIV wieku wykreował swoją wizję świata pozaziemskiego. Była ona na tyle silna, że przetrwała pokolenia i wciąż oddziałuje na współczesność. W przedstawieniu nie chodzi o to, żeby opowiedzieć wszystkie wątki zawarte w poemacie, gdyż to nie jest możliwe w godzinnym spektaklu, ale żeby choć trochę zbliżyć się do niektórych poruszanych w nim tematów. Tak jak Boska komedia opisywała świat średniowiecza z całym jego bogactwem idei i ostrzegała przed moralnym osądem w zaświatach, tak tancerze próbują zastanowić się nad współczesnym światem, w którym pandemia stawia pod znakiem zapytania ustalone zasady i reguły. Rzecz dzieje się nie w świecie pozaziemskim ani w dawnych czasach, ale tu i teraz. Punktem wyjścia jest refleksja, że przechodząc przez życie, można zetknąć się ze swoim Piekłem, Czyśćcem i Niebem. Tańcząc Boską komedię to bardziej impresja dotykająca poszczególnych tematów niż próba ich gruntownego zgłębiania. To raczej wyzwanie dla choreografa i tancerzy, żeby spróbować zamienić skomplikowany język poezji Dantego, nasycony rozbuchanymi obrazami plastycznymi na język tańca. Chodzi o to, żeby przedstawić równie sugestywny obraz świata, który można podobnie chłonąć za pomocą wszystkich zmysłów i przy jego pomocy pobudzić refleksję nad współczesnym życiem i jego konsekwencjami. To próba wprowadzenia minimum porządku w świat chaosu i nadmiaru, który nas otacza.

 

Choreografia: Elwira Piorun
Dramaturgia: Aleksandra Kostrzewa
Tancerze: Liwia Bargieł, Magdalena Wójcik, Stefano Silvino, Michał Przybyła
Współpraca twórcza: Gieorgij Puchalski

 

Spektakl zrealizowano w ramach stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

 

 

Bilety: https://ewejsciowki.pl/warszawa/teatry/teatr-tanca-zawirowania,28/tanczac-boska-komedie--elwira-piorun,14334?eventId=193082

 

Wydarzenie na Facebooku (warto sprawdzać, czy nie zaszły jakieś organizacyjne zmiany). 

 

INFORMACJA DLA UŻYTKOWNIKÓW SERWISU
Przed przystąpieniem do użytkowania Serwisu www.taniecpolska.pl operator Serwisu poleca zapoznanie się z Polityką Prywatności Serwisu.
Operator Serwisu poleca w szczególności zapoznanie się z postanowieniami Polityki Prywatności Serwisu w zakresie: Zapoznanie się z Polityką Prywatności Serwisu pozwoli wszystkim Użytkownikom na korzystanie z Serwisu zgodnie z obowiązującymi przepisami prawnymi oraz własną wolą wyrażoną w odpowiednich zgodach.
Operator Serwisu jest gotów odpowiedzieć na ewentualne pytania w sprawie wykonywania Polityki Prywatności Serwisu.
Nie pokazuj więcej tego powiadomienia