ENG
A A A
 czerwiec 2021 
Taniec na gruzach. Nina Novak w rozmowie z Wiktorem Krajewskim

Taniec na gruzach. Nina Novak w rozmowie z Wiktorem Krajewskim

Wiktor Krajewski | Prószyński i S-ka | Warszawa | 2020

Pozycja książkowa

Książka Taniec na gruzach  to rozmowa-rzeka Wiktora Krajewskiego z Niną Novak – najwybitniejszą polską primabaleriną, która podbiła Amerykę. W Polsce znana tylko nielicznym miłośnikom baletu, na świecie zrobiła oszałamiającą karierę. Tańczyła na Broadwayu obok najlepszych tancerzy. Obecnie ma 97 lat i nadal kilka godzin dziennie poświęca ćwiczeniom, które pozwalają jej utrzymać formę. Wciąż uczy młode baletnice we własnej szkole w Wenezueli.

 

Jestem tancerką klasyczną, więc mam to we krwi, że nigdy nie patrzę pod nogi, ale przed siebie. Ot, taka postawa. Również wobec życia.

 

Jako sześciolatka odkryła swoją pasję do tańca. Jako ośmiolatka zdała do szkoły baletowej i postanowiła poświęcić wszystko baletowi. Z rekomendacji Bronisławy Niżyńskiej odbyła tournée po Londynie, Paryżu i Nowym Jorku. W trakcie II wojny światowej trafiła do obozu pracy, gdzie czekała ją śmierć z wycieńczenia. Z obozu pomogła jej wyjść Loda Halama, która urzeczona jej przedwojennymi występami postanowiła ocalić genialne dziecko baletu. Ale Nina zostawiła tam najbliższych i mentalnie nigdy obozu nie opuściła. Dopiero od kilku lat próbuje o tym doświadczeniu opowiadać.

 

Ile poświęciła, żeby odnieść sukces w tańcu? Co balet zmienił w jej życiu? Dlaczego przez lata nie potrafiła opowiadać o czasach wojny? Skąd bierze w sobie upór? Ta rozmowa to przenikliwy portret Polki, o której po latach milczenia, powinno być w Polsce głośno.

 

Wiktor Krajewski – dziennikarz. W 2015 roku debiutował bestsellerową książką Łączniczki. Wspomnienia z Powstania Warszawskiego napisaną wraz z Marią Fredro-Boniecką. W 2017 roku opublikował Pocztówki z powstania, a w 2019 roku rozmowę z Aliną Dąbrowską Wiem, jak wygląda piekło.

 

Nina Novak – urodzona w Warszawie w 1923 roku. Uczennica warszawskiej szkoły baletowej przy Teatrze Wielkim. W latach 1937–1939 była solistką Polskiego Baletu Reprezentacyjnego. W 1946 roku wyjechała do Stanów Zjednoczonych, gdzie jako jedyna Polka w historii została primabaleriną oraz pedagogiem Ballet Russe de Monte Carlo. W Polsce wystąpiła gościnnie dwa razy – w 1961 i 1978 roku. Po zakończeniu kariery otworzyła szkołę baletową w Wenezueli. Honorowa obywatelka pięciu miast w USA. Odznaczona Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski.

 

instytucje

 

ludzie tańca

spektakle

 
INFORMACJA DLA UŻYTKOWNIKÓW SERWISU
Przed przystąpieniem do użytkowania Serwisu www.taniecpolska.pl operator Serwisu poleca zapoznanie się z Polityką Prywatności Serwisu.
Operator Serwisu poleca w szczególności zapoznanie się z postanowieniami Polityki Prywatności Serwisu w zakresie: Zapoznanie się z Polityką Prywatności Serwisu pozwoli wszystkim Użytkownikom na korzystanie z Serwisu zgodnie z obowiązującymi przepisami prawnymi oraz własną wolą wyrażoną w odpowiednich zgodach.
Operator Serwisu jest gotów odpowiedzieć na ewentualne pytania w sprawie wykonywania Polityki Prywatności Serwisu.
Nie pokazuj więcej tego powiadomienia