ENG
A A A
 maj 2021 
Mój balet. Opowieść o tańcu: od szkoły do sceny

Mój balet. Opowieść o tańcu: od szkoły do sceny

(red.) Aneta Wita-Ostaszyk, Joanna Kończak | Wydawnictwo „Nasze Księgarnia” | Warszawa | 2020 | ISBN 978-83-10-13444-8

Publikacja internetowa

Aneta Wira-Ostaszyk, tancerka zespołu Polskiego Baletu Narodowego i autorka bloga simpledancerslife.com, umożliwia wszystkim zainteresowanym poznanie codzienności baleriny. Dzięki jej książce, powstałej we współpracy z Joanną Kończak z Wydawnictwa „Nasza Księgarnia”, będzie można dowiedzieć się, jak wyglądają przesłuchania do szkoły baletowej, na czym dokładnie polega nauka w niej oraz w jakim wieku najlepiej zacząć zajęcia z tańca klasycznego.

 

Autorka książki Mój balet. Opowieść o tańcu: od szkoły do sceny wyjaśnia ponadto, jakie są poszczególne części garderoby: czym różni się paczka klasyczna od romantycznej, co to są szpongi oraz kto tańczy na pointach i jak je dobrać. Czytelnicy zajrzą też za kulisy teatralne, by odkryć tajniki pracy na scenie. Dlaczego bez inspicjenta zapanowałby chaos? Ilu osób poza obsadą i orkiestrą potrzeba do wystawienia spektaklu? Kim jest solista, a kim baletmistrz? Czy choreografię da się zapisać jak muzykę? Jak tancerze zapamiętują kroki, ilu prób potrzebują przed premierą i czy rozmawiają ze sobą w trakcie przedstawienia? W publikacji zaprezentowane też są podstawowe pozycje rąk i nóg w tańcu klasycznym i kilka wybranych póz, na przykład słynna arabesque. A na końcu zabiera czytelników w fascynującą podróż do przeszłości, podczas której poznają najważniejsze wydarzenia z historii baletu oraz słynne spektakle – zarówno te dawne, jak i bardziej współczesne.

 

Mój balet to wspaniałe kompendium wiedzy – wzbogacone o liczne anegdoty z przedstawień, osobiste doświadczenia oraz piękne fotografie – które z pewnością zachwyci miłośników i miłośniczki baletu!.

 

 

Aneta Wira-Ostaszyk – tancerka, blogerka, pedagog. Absolwentka Ogólnokształcącej Szkoły Baletowej im. Romana Turczynowicza oraz Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina na kierunku pedagogika baletowa. Od ponad 12 lat związana z zespołem Polskiego Baletu Narodowego Teatru Wielkiego – Opery Narodowej. Od 2014 roku prowadzi blog simpledancerslife.com dotyczący codziennego życia artystki baletu, na którego łamach opowiada o kulisach spektakli, omawia przydatne ćwiczenia oraz przemyca wątki lifestyle’owe, między innymi dotyczące aranżacji wnętrz. Od niedawna spełnia się jako mama, a na blogu udowadnia, że balet można łączyć z macierzyństwem.

 

Joanna Kończak – z wykształcenia psycholożka stosunków międzykulturowych, z zawodu (głównie) redaktorka. Autorka książki Kobiety. Badaczki, czempionki, awanturnice i współautorka humorystycznych publikacji dla dzieci z serii Jak to działa? ilustrowanych przez Nikolę Kucharską. W wolnych chwilach włóczy się po Azji, nałogowo czyta, fotografuje i hałaśliwie kibicuje krykiecistom. Od ponad 10 lat pracuje w „Naszej Księgarni”, dzięki czemu ukrywa, że nie zdołała dorosnąć. Co prawda nigdy nie chciała tańczyć, ale pierwszą recenzję baletową napisała w wieku 12 lat, a podczas swoich podróży wnikliwie przygląda się lokalnym formom taneczno-teatralnym. Prowadzi blog hunterwaalii.com poświęcony kinu indyjskiemu.

 

instytucje

 

ludzie tańca

 

spektakle

 
INFORMACJA DLA UŻYTKOWNIKÓW SERWISU
Przed przystąpieniem do użytkowania Serwisu www.taniecpolska.pl operator Serwisu poleca zapoznanie się z Polityką Prywatności Serwisu.
Operator Serwisu poleca w szczególności zapoznanie się z postanowieniami Polityki Prywatności Serwisu w zakresie: Zapoznanie się z Polityką Prywatności Serwisu pozwoli wszystkim Użytkownikom na korzystanie z Serwisu zgodnie z obowiązującymi przepisami prawnymi oraz własną wolą wyrażoną w odpowiednich zgodach.
Operator Serwisu jest gotów odpowiedzieć na ewentualne pytania w sprawie wykonywania Polityki Prywatności Serwisu.
Nie pokazuj więcej tego powiadomienia