O rozpoczęciu przez Villellę nauki tańca klasycznego zadecydował przypadek. Pierwsza lekcje baletu zaczęła pobierać jego siostra Carolyn, która jeździła do lokalnej szkoły baletowej wraz z matką – Mildred di Giovanni, zdeterminowaną, by zapewnić swoim dzieciom lepsze warunki do rozwoju niż te, w których sama wyrastała. W wychowaniu dzieci pomagał jej mąż, ojciec Edwarda – Joseph Villella, zarabiający na życie jako kierowca ciężarówki. Gdy matka wraz z siostrą udawały się na lekcje tańca, mały Edward bawił się z kolegami na podwórku. Pewnego razu zabawa ta skończyła się nieomal tragicznie – chłopiec został mocno uderzony piłką w głowę, w wyniku czego stracił przytomność. Wydarzenie to wstrząsnęło jego matką, która odczuwała wyrzuty sumienia z powodu pozostawiania syna bez nadzoru. Dlatego, aby mieć go pod opieką, postanowiła zabierać go wraz z siostrą na lekcje tańca. Początkowo tylko siedział na ławce i przyglądał się ćwiczącym, rozchichotanym dziewczynkom. Szybko sama obserwacja zaczęła go jednak nudzić, zwłaszcza że z natury był ruchliwym i żywiołowym dzieckiem, toteż po kilku lekcjach dołączył do nich.
przeczytaj

Taneczne autobiografie cz.7: Syn marnotrawny. Tańcząc dla Balanchine’a w świecie bólu i magii – autobiografia Edwarda Villelli
Agnieszka Narewska-Siejda
Artykuły
praca

Fundacja Ciało/Umysł ogłasza nabór działań na Impresskę na 20. Festiwalu Ciało/Umysł
5 marca 2021
Impresska na 20. C/U organizowana jest jako wydarzenie o interdyscyplinarnym i wewnętrznie zróżnicowanym charakterze, wchodzące w skład 20. Festiwalu Ciało/Umysł. Fundacja zaprasza do nadsyłania zgłoszeń najróżniejszych form: prelekcji, spektakli, performansów, mikrowarsztatów, filmów, prezentacji fotografii, spacerów performatywnych, działań site-specific, medytacji, koncertów i innych. Działania mogą odbywać się zarówno we wnętrzu, jak i w okolicznych plenerach. Prezentacja, dokumentacja, analiza, remiks, reinterpretacja – wszystkie propozycje zostaną rozważone. Tematyka działań powinna krążyć wokół dotychczasowych edycji Festiwalu: jego programu, oddziaływania, związanych z nim doświadczeń, refleksji i przeżyć. Mile widziane są zarówno ujęcia przekrojowe, jak i wycinki wybranych obszarów. Za działania przewidziane jest wynagrodzenie.
Termin Impresski: 16-17 października 2021
Termin zgłoszeń: 31 marca 2021