ul. Podmiejska 25a
62-800 Kalisz
tel. 62 766 04 46
e-mail: sekretariat@studium.kalisz.pl
Szkoły policealne
ul. Podmiejska 25a
62-800 Kalisz
tel. 62 766 04 46
e-mail: sekretariat@studium.kalisz.pl
ANIMATOR TAŃCA
Opis zawodu
Animator tańca jest zawodem przeznaczonym dla osób, których pasją jest taniec oraz jego różnorodność ruchowa, ale także dla tych, którzy chcą zdobyć przygotowanie teoretyczne oraz praktyczne dotyczące budowania choreografii, pracy z zespołem oraz pedagogiki tańca. Kształcimy w kierunku tworzenia spektakli interdyscyplinarnych (ruch, dźwięk, światło itp.) oraz wykorzystywania różnych form ruchu w działalności animacyjnej.
Kształcenie
Słuchacz w trakcie 2-letniego kształcenia zdobywa szeroką wiedzę społeczną, humanistyczną oraz artystyczną z zakresu historii i teorii tańca, wiedzy o innych dziedzinach sztuki (muzyka, teatr, literatura), różnorodnych technikach tanecznych takich jak taniec klasyczny, nowoczesny, współczesny, charakterystyczny, czy współpraca z partnerem oraz wiedzę ekonomiczną, dotyczącą marketingu i zarządzania działalnością kulturalną. Nasz absolwent zdobywa wiedzę i umiejętności praktyczne (pokazy semestralne, praktyka sceniczna, przygotowywanie spektakli, współpraca z kaliskim Teatrem im. W. Bogusławskiego), dzięki którym może samodzielnie tworzyć formy sceniczne, współpracować z twórcami innych dziedzin sztuki i animować poprzez taniec różne grupy społeczne.
Adresaci
Zawód animatora tańca skierowany jest do osób chcących zdobyć wiadomości i umiejętności z zakresu różnych technik tanecznych, pracy z ciałem, budowania świadomości ciała oraz obecności w przestrzeni scenicznej, metod pracy indywidualnej oraz grupowej, pracy w środowisku lokalnym, kreatywnego myślenia, umiejętności zarządzania własnymi projektami animacyjno-artystycznymi oraz pogłębiania zamiłowania do sztuki tanecznej.
Perspektywy zawodowe
Absolwent zgodnie z posiadaną wiedzą i kompetencjami będzie przygotowany do szerzenia animacji kultury tanecznej w społeczeństwie, pracy w teatrach tańca oraz teatrach zawodowych, szeroko rozumianym ruchu amatorskim (tancerz, choreograf, kierownik zespołów tanecznych), pracy animatora czasu wolnego w zakresie tańca, zarządzania instytucjami kultury o profilu tanecznym, prowadzenia działalności gospodarczej (np. szkoły tańca).
Atuty kierunku
Kaliskie Studium od ponad 20 lat kształci animatorów tańca, zapewniając instytucjom kultury napływ wyspecjalizowanej kadry. Wykładowcy Studium to najwyższej klasy specjaliści (wśród nich m.in. dr Witold Jurewicz i dr Jacek Owczarek) tancerze oraz doświadczeni pedagodzy, którzy poprzez indywidualną pracę ze słuchaczem, umożliwią mu realizowanie się w wybranej dziedzinie sztuki.
Podczas nauki słuchacze mają stały dostęp do sal tanecznych w ramach indywidualnych ćwiczeń. Studium stwarza im możliwość udziału w projektach pozaszkolnych, prezentacji swoich działań na scenach ważnych instytucji kultury. Powstające pod koniec edukacji projekty dyplomowe są doskonałym wstępem do profesjonalnej pracy zawodowej. W ramach kierunku przewidziane jest również odbycie praktyk oraz stażu, który pozwoli przygotować absolwenta do podjęcia pracy zawodowej i nawiązania współpracy z przyszłym potencjalnym pracodawcą.
Dominik Więcek
Wywiady
W wieku siedmiu lat rozpoczęłam naukę w klasie sportowej. Zamiast lekcji wychowania fizycznego przez pierwsze trzy lata uczęszczałam na zajęcia gimnastyki artystycznej. Później doszły codzienne pięciogodzinne treningi, od poniedziałku do soboty. Jako zawodniczka byłam wychowywana w dużej dyscyplinie – nie miało znaczenia to, czy coś mnie boli, czy dany element, ruch był dla mnie za trudny lub niewygodny, miałam go wykonać. Próby sprzeciwu uznawane były za fanaberie bądź lenistwo. Byłam wyszkolona we wszystkich gimnastycznych „przyborach”: wstążce, skakance, piłce, obręczy i w moich ulubionych maczugach, przez które nie raz miałam podbite oko.
15 stycznia 2021
Od 18 do 22 stycznia w godz. 10.00-11.30 Polski Teatr Tańca zaprasza na warsztaty improwizacji ruchowej online, które gościnnie poprowadzi Michał Przybyła – tancerz, choreograf i pedagog, z udziałem artystów tancerzy Polskiego Teatru Tańca. Cena pojedynczych zajęć to 15 zł. Warsztaty będą prowadzone w języku polskim i angielskim.
Zgłoszenia na warsztaty: a.koczorowska@ptt-poznan.pl
W najbliższych dniach zostanie uruchomiona możliwość płatności online.