ENG
A A A
 maj 2021 

Teatr Maat Projekt

Zespół

Teatr Maat Projekt został założony przez Tomasza Bazana wraz z zaprzyjaźnioną grupą artystów w 2004 roku. Przez 10 lat swojej działalności – do 2013 roku – przekształcił się z teatru studenckiego w w znacząca na mapie polskiego tańca grupę taneczno-performatywną.  Podczas 10 lat pracy powstało ponad 20 produkcji teatralnych, spektakli w oparciu o butoh, taniec, instalacji kolektywnych, performance - prace Tomasza Bazana pokazywane były w niemal całej Polsce oraz poza granicami kraju (min. Niemcy, Francja, Hiszpania, Anglia, Belgia, USA, Białoruś, Ukraina, Włochy, Słowacja). Spektakle takie jak Lang (solo Tomasza Bazana w ramach programu Solo Projekt w Starym Browarze, 2008), Wake up, Station de Corps były pokazywane kolejno na Polskiej Platformie Tańca (przeglądzie prezentującym najważniejsze produkcje polskiego środowiska tanecznego) w 2008, 2010 i 2012 roku.

 

Tomasz Bazan współpracował z wybitnymi teatrami, miejscami sztuki, min.: Nowy Teatr Krzysztofa Warlikowskiego, Teatr Dramatyczny m. st. Warszawa, Teatr Powszechny w Warszawie, Opera Narodowa Teatr Wielki w Warszawie, Teatr Praga w Warszawie Teatr Nowy w Łodzi, Art Station Foundation Stary Browar Grażyny Kulczyk w Poznaniu, Ośrodek Praktyk Teatralnych Gardzienice, Kunst Gillian Gallery Berlin i wiele innych. Wśród artystów współpracujących z Tomaszem Bazanem można wymienić min: Jacek Poniedziałek, Małgorzata Szczęśniak, Renate Jett, Janusz Opryński, Krzysztof Garbaczewski, Radosław Rychcik, Łukasz Barczyk, Marcin Liber, Szczepan Orłowski, Marcin Cecko, Anita Wach, Anna Steller, Natalia Kalita, Mikołaj Mikołajczyk, Piotr Trojan, Patrycja Płanik, Justyna Wasilewska, Golo Kohl i wielu innych ludzi, z którymi tworzona była i do dziś powstaje konstelacja Teatru Maat Projekt.

 

W roku 2009 z potrzeby zespołu i jego przyjaciół-artystów powołana została do istnienia performatywna platformę Maat Festival, której nadrzędnym celem było (i nadal jest) ukazywanie ciała, ukierunkowanie na proces oraz jego eksperymentowanie z jego formami. W ciągu pięciu edycji zaproszonych zostało 56 artystów, którzy pokazywali swoje prace lub tworzyli je specjalnie na festiwal. W 2013 roku Maat Festival całkowicie zmienił swoją dotychczasową formułę: z platformy prezentacji przekształcił się w jedyną w Polsce całoroczną platformę rezydencji tanecznych – pozwalającą artystom na skupienie się podczas pracy głównie na jej procesie – w myśl marzenia twórców Maat o o posiadaniu miejsca wolności ukierunkowanego na proces, a nie na efekt.

 

Domem/siedzibą Teatru Maat Projekt i platformy Maat Festival pozostaje Centrum Kultury w Lublinie gdzie znajduje się studio tańca kolektywu, zaplecze biurowe i stacjonarna scena prezentacji. Przestrzenią działań pozostaje aktualne miejsce konstelacji zespołu – Polska i Europa, a punktem wyjścia do każdego działania – potrzeba wolności.

Teatr Maat Projekt

miejska instytucja kultury

Lublin, Peowiaków 12

tel.: + 48 81 536 68 32

email: teatr.maat@gmail.com

www: www.teatrmaat.pl

ludzie tańca

bibliografia

spektakle

 
INFORMACJA DLA UŻYTKOWNIKÓW SERWISU
Przed przystąpieniem do użytkowania Serwisu www.taniecpolska.pl operator Serwisu poleca zapoznanie się z Polityką Prywatności Serwisu.
Operator Serwisu poleca w szczególności zapoznanie się z postanowieniami Polityki Prywatności Serwisu w zakresie: Zapoznanie się z Polityką Prywatności Serwisu pozwoli wszystkim Użytkownikom na korzystanie z Serwisu zgodnie z obowiązującymi przepisami prawnymi oraz własną wolą wyrażoną w odpowiednich zgodach.
Operator Serwisu jest gotów odpowiedzieć na ewentualne pytania w sprawie wykonywania Polityki Prywatności Serwisu.
Nie pokazuj więcej tego powiadomienia