ENG
A A A
 maj 2021 

Hashimotowiksa

Inne

Hashimotowiksa, czyli Katarzyna Kulmińska i Paulina Jaksim to duet performerek i choreografek łączących miłość do tańca, techno i kultury klubowej

 

Hashimotowiksa powstało w 2015 roku w Poznaniu. Obie artystki są profesjonalnymi tancerkami, na co dzień związanymi z Polskim Teatrem Tańca. Swoje doświadczenie wykorzystują ponadto w produkcjach teatralnych, jako performerki i choreografki. W 2020 premierę w teatrach dramatycznych miały dwa spektakle w reżyserii Marcina Libera, do których Hashimotki stworzyły ruch sceniczny: Krótka rozmowa ze śmiercią w Teatrze im. Aleksandra  Fredry w Gnieźnie (2020), Król potworów w Teatrze Współczesnym w Szczecinie (2020) oraz Rzeźnia nr 5 w Teatrze Współczesny we Wrocławiu (2021).

 

Ich produkcje można oglądać także podczas festiwali muzycznych. W 2018 we współpracy z Wojciechem Kucharczykiem stworzyły choreografię i wystąpiły w Uran-Uran, w spektaklu, który jako pierwszy został pokazany na Festiwalu Tauron Nowa Muzyka. W 2019 zaprezentowały postapokaliptyczne Afterhuman Afterparty na  festiwalu muzyki elektronicznej Audioriver.

 

Zarówno Paulina, jak i Kasia cierpią na chorobę Hashimoto – coraz powszechniejszą dolegliwość cywilizacyjną, związaną z niedoczynnością tarczycy. Hashimotowiksa pokazują, że z chorobą przewlekłą można żyć aktywnie, społecznie i twórczo. Istotnym elementem ich życia jest też proekologiczna postawa i trzymanie się diety wegetariańskiej.

 

Prywatnie dzielą się swoją energią podczas imprez klubowych, szalejąc na parkiecie razem z publicznością lub występując na scenie jako akompaniament wizualny setów DJ-skich. Każdy ich performans to niezwykłe doświadczenie dla widza, łączące elementy wizualne (ruch, światło, kostium, scenografia) z muzyką – często mocnym, industrialnym techno. Kasia i Paulina chętnie angażują się we współpracę z ulubionymi przedstawicielami sceny elektronicznej – są ściśle związane z poznańskim technoklubem Tama, gdzie prowadziły warsztaty ruchowe Ciało, techno, wyobraźnia. Współpracowały także z Short Waves Festival, występując na gali festiwalowej, i współtworzyły uroczyste otwarcie Bałtyku w Poznaniu.

 

Więcej na Instagramie: @hashimotowiksa, oraz na profilach założycielek – @technoprincess i @technoqueen_qt.

Hashimotowiksa

Poznań

tel.: + 48 696 330 969

email: hashimotowiksa@gmail.com

www: www.instagram.com/hashimotowiksa/?hl=pl

ludzie tańca

bibliografia

 

spektakle

 
INFORMACJA DLA UŻYTKOWNIKÓW SERWISU
Przed przystąpieniem do użytkowania Serwisu www.taniecpolska.pl operator Serwisu poleca zapoznanie się z Polityką Prywatności Serwisu.
Operator Serwisu poleca w szczególności zapoznanie się z postanowieniami Polityki Prywatności Serwisu w zakresie: Zapoznanie się z Polityką Prywatności Serwisu pozwoli wszystkim Użytkownikom na korzystanie z Serwisu zgodnie z obowiązującymi przepisami prawnymi oraz własną wolą wyrażoną w odpowiednich zgodach.
Operator Serwisu jest gotów odpowiedzieć na ewentualne pytania w sprawie wykonywania Polityki Prywatności Serwisu.
Nie pokazuj więcej tego powiadomienia